Draslík, všetko, čo potrebujete vedieť

Draslík je jedným z najdôležitejších minerálnych prvkov, bez ktorého naše telo nedokáže fungovať. Draslík zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní rovnováhy elektrolytov, čo znamená, že reguluje optimálnu hladinu vody vo vnútri buniek. Primeraný obsah draslíka, a teda aj optimálne množstvo vody v bunkách, je nevyhnutný nielen pre celkové zdravie buniek, ale aj pre udržanie elektrického potenciálu bunkových membrán a svalových vlákien. A ako môže optimálna hladina draslíka ovplyvniť vaše celkové zdravie? Objavte s nami tajomstvá tohto kľúčového prvku. 

Úloha draslíka v ľudskom tele

Draslík zohráva v ľudskom tele dôležitú úlohu nielen pre správnu funkciu svalov a nervového systému, ale aj v súvislosti so zdravím srdca. Draslík pôsobí ako vodič pre činnosť svalov a nervov. Jeho prítomnosť je nevyhnutná pre svalovú kontrakciu a prenos nervových signálov, čo umožňuje plynulé pohyby a koordináciu. Srdcový sval potrebuje draslík na udržanie rytmu a sily kontrakcií. Draslík podporuje srdcovú činnosť, ktorá je kľúčová pre celkové zdravie srdcovo-cievneho systému. Draslík spolu so sodíkom a vápnikom udržiava rovnováhu vody a elektrolytov v tele. Táto harmónia je nevyhnutná pre optimálne fungovanie buniek a udržiavanie správneho tlaku v cievach. Vedome udržiavaná hladina draslíka je preto kľúčom k funkcii hladkého svalstva, správnej činnosti srdca a celkovému zdraviu ciev. 

Zdroje draslíka v potrave

Potraviny bohaté na draslík zahŕňajú: 

  • banány,
  • pomeranče,
  • zemiaky, 
  • špenát,
  • jogurt,
  • avokádo, 
  • zemiaky, 
  • fazuľa.

 

Tepelná úprava však vedie k stratám draslíka v potravinách. Nájdenie rovnováhy v strave je kľúčom k udržaniu optimálnej hladiny draslíka v tele.

Odporúčaný denný príjem pre rôzne vekové a zdravotné skupiny:

Odporúčaný denný príjem draslíka nie je striktne definovaný a líši sa podľa vekových skupín a zdravotného stavu. Dojčiace ženy majú odhadovaný príjem zvýšený na 4 400 mg draslíka denne. Pre deti vo veku 1 až 9 rokov je odporúčaný denný príjem stanovený na 1000 – 1600 mg. Zvýšený príjem draslíka sa odporúča najmä pacientom trpiacim hypertenziou, pretože správny príjem tohto prvku spolu so sodíkom prispieva k zníženiu krvného tlaku. U hypertonikov sa denná dávka zvyšuje na 7000 mg.

Koľko mg draslíka by mal mať dospelý človek v strave?

Dospelým sa odporúča denný príjem 4000 mg draslíka, ktorý sa však upravuje podľa individuálnych potrieb.

Nerovnováha draslíka a zdravotné dôsledky

Hypokalémia

Jedná sa o nízku hladinu draslíka v krvi, ktorá je zriedkavá. Hypokalémia však môže vzniknúť pri zvýšenom vylučovaní draslíka, či už v dôsledku chronickej hnačky, zvracania alebo nadmerného potenia. Závažná hypokalémia je akútny stav, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Najvýraznejšími príznakmi sú únava, bolesť svalov a nepravidelný srdcový tep. Prvou pomocou je najčastejšie úprava stravy a doplnenie draslíka pod dohľadom lekára.

Hyperkalémia

V tomto prípade hovoríme o vysokej hladine draslíka v krvi. Tento jav je veľmi zriedkavý a u človeka so zdravými obličkami takmer nepozorovateľný. Ľudské telo má vlastné regulačné mechanizmy na udržiavanie rovnováhy v príjme minerálov. Preto nie je ľahké dosiahnuť hyperkalémiu prostredníctvom stravy. Často sa toto ochorenie spája s ďalšími, ako je poškodenie buniek, nedostatok inzulínu alebo porucha funkcie obličiek. Medzi hlavné príznaky patrí nevoľnosť, črevná obštrukcia, svalová slabosť alebo srdcová arytmia. Prvým krokom v liečbe je obmedzenie príjmu draslíka a podávanie liekov na podporu vylučovania draslíka. 

U pacientov s chronickými ochoreniami, ako sú ochorenia obličiek alebo zlyhanie srdca, je monitorovanie hladiny draslíka kľúčové, aby sa predišlo nerovnováhe a minimalizovali sa zdravotné riziká. Pravidelné kontroly a individuálny plán starostlivosti sú nevyhnutné na udržanie optimálnej hladiny draslíka a celkového zdravia pacienta.

 

Farmaceutické aspekty draslíka

Doplnky stravy s obsahom draslíka sú dostupné vo forme tabliet, kapsúl, práškov alebo tekutín. Každý typ môže byť vhodný pre určité situácie. Nižšie sú uvedené bežné formy doplnkov stravy obsahujúcich draslík:

  • Tablety a kapsuly – tieto formy sú pohodlné a ľahko sa dávkujú. Možno ich zaradiť do denného režimu užívania vitamínov a minerálov. Sú ideálne pre ľudí, ktorí uprednostňujú jednoduchý a presný spôsob dávkovania.
  • Prášok s draslíkom – prášky sú často rozpustné vo vode a môžu sa pridávať do nápojov alebo jedál. Sú praktické pre tých, ktorí majú problémy s prehĺtaním tabliet alebo kapsúl,
  • Kvapky a sirupy – kvapky alebo sirupy sú vhodné pre tých, ktorí majú problémy s prehĺtaním tuhých druhov výživových doplnkov, 
  • Kombinované výživové doplnky – niektoré výživové doplnky obsahujú kombináciu draslíka s inými minerálmi a vitamínmi, čím ponúkajú komplexnejšie spektrum výživových potrieb.

 

Draslík môže interagovať s niektorými liekmi, najmä s diuretikami (lieky na vylučovanie moču), niektorými liekmi na srdcovú arytmiu a nesteroidnými protizápalovými liekmi (NSAID). Je dôležité informovať svojho lekára o všetkých liekoch, ktoré užívate, aby ste sa vyhli nežiaducim interakciám. Pri výbere doplnkov draslíka je nevyhnutné rešpektovať odporúčané dávkovanie a nepoužívať ich ako náhradu vyváženej stravy obsahujúcej prirodzený zdroj draslíka.

 

Záver

Vďaka kľúčovej úlohe draslíka vo funkcii svalov, nervového systému a udržiavaní rovnováhy elektrolytov je jasné, že správny príjem draslíka je kľúčový pre udržanie optimálneho zdravia. Je nevyhnutný na podporu zdravia srdca, správnej kontroly nervových impulzov a celkovej vitality organizmu.

 

Nemenej dôležitý je príjem draslíka z potravy, ktorý by mal byť vyvážený a zameraný na uspokojenie individuálnych potrieb. Informovanosť o potravinových zdrojoch draslíka, či už ide o prírodné zdroje alebo vo forme doplnkov, zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní optimálnej hladiny draslíka v tele.

 

Niekoľko aspektov týkajúcich sa tohto prvku ešte nebolo preskúmaných a existuje priestor na ďalší výskum. Vývoj nových metód na monitorovanie hladiny draslíka v tele, štúdium jeho interakcií s inými živinami a liekmi a objavovanie ďalších zdravotných prínosov sú perspektívy, ktoré môžu v budúcnosti priniesť nové poznatky. Celkovo možno povedať, že opatrný prístup k zabezpečeniu dostatočného príjmu draslíka je kľúčovým prvkom pre dlhodobé zdravie. 

 

Každý by sa mal pred užívaním doplnkov draslíka v akejkoľvek forme poradiť s lekárom, najmä ak má existujúce zdravotné problémy alebo užíva iné lieky, aby sa minimalizovalo riziko nežiaducich interakcií.

pilulka

Zdroje

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Drasl%C3%ADk

https://www.nzip­.cz/clanek/1145-draslik

https://www.bra­inmarket.cz/na­se-novinky/draslik/

https://www.e­fia.cz/blog/dras­lik-proc-je-pro-telo-dulezity-a-co-hrozi-pri-jeho-nedostatku

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.