Dojčenie je to najlepšie, čo môžete svojmu dieťaťu na začiatku jeho života poskytnúť. A aj keď matke i dieťaťu prináša dojčenie nespochybniteľné zdravotné výhody, do konca šiestich mesiacov veku dieťaťa, čo je pre dobu kojenia odporúčané minimum, vydrží dojčiť len štvrtina žien. Hoci ide o úplne prirodzený proces, nie je dojčenie vôbec ľahké a často so sebou prináša stres, problémy a pochybnosti. Tomu sa dá ľahko predísť s použitím správnych dojčiacich pomôcok, ktoré si môžete zaobstarať už pred narodením vášho potomka.
Dojčenie je to najlepšie, čo môžete svojmu dieťaťu na začiatku jeho života poskytnúť. A aj keď matke i dieťaťu prináša dojčenie nespochybniteľné zdravotné výhody, do konca šiestich mesiacov veku dieťaťa, čo je pre dobu kojenia odporúčané minimum, vydrží dojčiť len štvrtina žien. Hoci ide o úplne prirodzený proces, nie je dojčenie vôbec ľahké a často so sebou prináša stres, problémy a pochybnosti. Tomu sa dá ľahko predísť s použitím správnych dojčiacich pomôcok, ktoré si môžete zaobstarať už pred narodením vášho potomka.
Dojčiaci vankúš pomôže nájsť vám i vášmu bábätku ideálnu polohu na dojčenie. Vďaka tomu ľahšie zvládnete správnu techniku dojčenia. Dojčiaci vankúš možno používať ako podporu pri dojčení v ľahu i v sede. Je mäkký, takže sa prispôsobí tvarom vašich tiel, pritom pevný, takže tvar počas dojčenia drží. Pomôže uľaviť namáhaným chrbtu a rukám. Odporúčame zakúpiť ho už v priebehu tehotenstva, využijete ho aj pre pohodlnejšie spanie počas tehotenstva. Neskôr môže slúžiť ako podpera pri kŕmení dieťaťa z fľašky alebo ako mantinel do postieľky.
Pre dojčiace oblečenie platí rovnaké pravidlo ako pre dojčiace vankúše. Obdobie dojčenia sa určite dá zvládnuť aj bez dojčiacich tričiek, svetrov a šiat, svojím užívateľkám ale prináša komfort. Čo určite odporúčame zaobstarať, je niekoľko nových padnúcich dojčiacich podprseniek. Na noc je pre namáhané prsia najvhodnejšia mäkká podprsenka bez švov a kostíc vyrobená z priedušného materiálu. Odnímateľná predná časť dojčenie uľahčí. Podprsenka na bežné nosenie môže byť aj vystužená, mala by ale byť z jemného materiálu a dostatočne priestranná. Variantom spodného prádla je aj dojčiaca košieľka.
Áno, veľký. Preto je tiež otázka, čo jesť a nejesť pri dojčení jednou z najčastejších u novopečených matiek. Všeobecne platí, že nie je nutné sa nijako obmedzovať. Tabu by však, aspoň v počiatočnom období dojčenia, mal byť alkohol, ktorý sa dostáva do materského mlieka a môže negatívne ovplyvniť psychosomatický vývoj dieťaťa. Rozumne by ste mali konzumovať aj nápoje obsahujúce kofeín. Po namáhavej noci si šálku kávy neodopierajte, ale večer si ju radšej odpustite. Je podozrenie, že u detí vyvoláva nepokoj a je príčinou zlého spánku. Vynechať, alebo zo začiatku konzumovať iba opatrne, by ste mali aj nafukujúce potraviny. Nepriatelia pokojného spánku môžu byť: strukoviny, cibuľa, kapusta, kel, brokolica, kaleráb, pór, pažítka, cesnak a čerstvé pečivo. Vhodné nie je ani príliš kyslé ovocie ako sú citrusy alebo ríbezle a príliš korenené jedlá. Tam je podozrenie, že vyvolávajú u bábätiek tvorbu zaparenín.
Dojčenie je pre organizmus značná záťaž a to nielen v prípade, že kvôli citlivosti bábätka musíte vynechávať vyššie uvedené nafukujúce potraviny (a nemáte dostatočný prísun ovocia a zeleniny) alebo výrobky obsahujúce mliečnu bielkovinu. Živiny môžete doplniť buď v podobe kombinovaných vitamínových prípravkov pre dojčiace matky alebo jednotlivé chýbajúce zložky výživy (jód, železo, vápnik).
Všeobecne je v období dojčenia dobre veľa piť. Teplý nápoj počas dojčenia potom stimuluje spúšťanie a tvorbu materského mlieka. Špeciálne zmesi dojčiacich čajov obsahujú bylinky, ktoré tvorbu mlieka tiež podporujú (jarabina), ale ich hlavnými zložkami bývajú fenikel, aníz a rasca. Tie majú vplyv nielen na vaše trávenie, ale aj na trávenie bábätka a môžu tak napomôcť k jeho väčšej spokojnosti a pokojnému spánku.
Počas dojčenia sú častým problémom bolesti bradaviek. Namáhané bradavky je vhodné ošetrovať krémami. Bepanthen môžete používať nielen na bradavky, ale aj na zaparený zadoček bábätka. My odporúčame predovšetkým krémy s vysokým obsahom lanolínu (PureLan, Lansinoh), ktoré rýchlo hoja rany a pokožku zjemnia a zvláčnia. Niekedy ale nie je bolesť pŕs spôsobená iba rozpraskanými bradavkami, ale vážnejším zápalom. Mastitída vzniká, keď neošetrenou rankou na bradavke preniknú baktérie. U začínajúceho zápalu prsníka je možné uľaviť domácimi zábalmi z tvarohu, kapustového listu alebo studeným obkladom. Ten striedajte s teplým obkladom tesne pred dojčením. Ideálne sú špeciálne vankúšiky, ktoré môžete využívať ako k teplým, tak studeným obkladom. Zápalu aj poškodeným bradavkám možno predchádzať správnou technikou dojčenia.
Odporúčame nenakupovať pomôcky pre dojčenie vopred. Je totiž možné, že ich vôbec nepoužijete a tak je ekonomickejšie sa príliš nezásobit dopredu. Podľa potreby si ich ľahko a rýchlo môžete objednať práve u nás. To sa týka dojčiacich klobúčikov, odsávačiek materského mlieka aj nádobiek na materské mlieko. Samozrejme to nie je ideálna stratégia v situáciách, keď už viete, že budete dojčiť, ale o bábätko sa kvôli vášmu zdravotnému stavu alebo prácu bude starať tiež niekto iný.
Užívatelia hodnotia najlepšie rady Weleda, Medela a Organika. Pokiaľ ste si nevybrali tu žiadny výrobok, skúste sa pozrieť aj na kategórie Odsávačky mlieka, Prsné vložky, klobúčiky, Čaje pre dojčiace matky, Uchovávanie mlieka a Tehotenské spodné prádlo. Najlepšie hodnoteným výrobkom je Viridian Pregnancy Complex 60 kapsúl.
Kategóriu Dojčenie sme pre vás zoradili podľa hodnotení zákazníkov od najlepšie hodnotených. Tovar z kategórie Dojčenie sme pre vás podkladali od najlacnejších po najdrahší. Alebo sa pozrite na produkty z kategórie Dojčenie zoradené od tých najkvalitnejších kúskov.