Demencia je všeobecný pojem používaný na označenie úbytku kognitívnych funkcií, ktorý je dostatočne závažný na to, aby ovplyvnil každodenný život jednotlivca. Môžu byť narušené kognitívne funkcie, ako je pamäť, učenie alebo porozumenie, reč a orientácia a abstraktné myslenie, ako aj emocionálne a sociálne zručnosti. Dôležitosť pochopenia demencie spočíva v tom, že postihuje čoraz väčšie percento ľudí, najmä v dôsledku starnutia populácie. Je to kľúčová zdravotná výzva 21. storočia.
Toto je najčastejšia forma demencie. Vyznačuje sa postupným zhoršovaním pamäti, reči, myslenia a ďalších kognitívnych funkcií. Je spôsobená amyloidnými plakami, ktoré spôsobujú poškodenie neurónov.
Táto forma demencie je spôsobená poškodením ciev, ktoré zásobujú mozog krvou. Môže byť dôsledkom mŕtvice alebo iných kardiovaskulárnych ochorení.
Súvisí s abnormálnymi zhlukmi bielkovín v mozgu. Medzi typické prejavy patrí kombinácia demencie, parkinsonizmu a komplexných vizuálnych halucinácií.
Tento typ demencie postihuje predovšetkým čelné a spánkové laloky mozgu a je spojený so zmenami osobnosti a správania. Pacienti majú problémy s čítaním a písaním, neschopnosť tvoriť správne vety a poruchy správania.
Príčiny demencie možno rozdeliť na primárne a sekundárne príčiny. Demenciu ovplyvňuje najmä životný štýl, vrátane nedostatočnej fyzickej aktivity, nevyváženej stravy, nadmernej konzumácie alkoholu a fajčenia. Rovnako ako vysoký krvný tlak, diabetes, vysoký cholesterol a obezita, môžu zvyšovať riziko vzniku demencie. Primárna demencia je spôsobená degeneratívnymi zmenami v mozgu. Medzi primárne demencie patria predovšetkým neurodegeneratívne ochorenia, ako je Alzheimerova choroba, demencia pri Parkinsonovej chorobe (PDD), demencia s Lewyho telieskami (DLB), vaskulárna demencia, atď. Niektoré formy demencie, najmä Alzheimerova choroba, môžu mať genetickú zložku. Osoby s rodinnou anamnézou demencie môžu mať vyššie riziko vývoja tohto ochorenia.
Sekundárna demencia nie je spôsobená degeneratívnymi zmenami v mozgu, ale iným ochorením. Sekundárna demencia je oveľa zriedkavejšia. Príznaky demencie, najmä zabúdanie, sa môžu zmierniť, keď sa zlepší alebo vylieči základné ochorenie. Patria sem ochorenia spojené s nadmernou konzumáciou alkoholu, otravy, epilepsia, nádory mozgu, psychické príčiny atď.
K vzniku demencie môže prispieť aj množstvo ďalších faktorov, vrátane vystavenia toxickým látkam, infekciám alebo úrazom hlavy. Ak máte obavy o svoje kognitívne zdravie alebo zdravie svojich blízkych, je dôležité obrátiť sa na lekára.
Príznaky demencie sa môžu líšiť v závislosti od typu demencie a štádia ochorenia. Môžu byť mierne a postupne sa zhoršovať, alebo sa môžu objaviť náhle.
Diagnostika demencie zahŕňa komplexné lekárske vyšetrenie. Lekár si môže vyžiadať neurologické testy, krvné testy, MR alebo CT mozgu. Dôležitá je aj anamnéza pacienta a informácie od rodinných príslušníkov alebo opatrovateľov, ktoré môžu poskytnúť cenné informácie o správaní a príznakoch pacienta. Čo najskoršie diagnostikovanie demencie je kľúčové pre začatie liečby a spomalenie progresie ochorenia.
"Demencia je súhrnné označenie pre skupinu ochorení, ktoré sa vyznačujú poklesom kognitívnych schopností. Percento chorých sa zvyšuje s vekom, pričom vo veku 65 rokov trpí demenciou 5 % populácie. Najčastejšími ochoreniami sú Alzheimerova choroba, kortikálna demencia s Lewyho telieskami, demencia spôsobená Parkinsonovou chorobou, frontotemporálna demencia a demencia spôsobená Huntingtonovou chorobou, vaskulárna demencia, demencia spôsobená otravou a demencia spôsobená alkoholom. Väčšina foriem demencie sa nedá vyliečiť, ale je možné aspoň spomaliť jej progresiu a zlepšiť kvalitu života pacientov.
Aj keď sa väčšina foriem demencie nedá vyliečiť, existujú liečebné postupy a stratégie starostlivosti, ktoré pomáhajú spomaliť progresiu ochorenia a zlepšiť kvalitu života pacientov. Na spomalenie progresie niektorých príznakov demencie sa predpisujú lieky, najmä v počiatočných štádiách. Tieto lieky môžu zlepšiť kognitívne funkcie a znížiť niektoré zmeny správania. Kognitívna rehabilitácia sa zameriava na nácvik kognitívnych zručností a používanie kompenzačných stratégií, ktoré pacientom pomáhajú lepšie zvládať svoj deň. V posledných rokoch sa pri liečbe demencie používa pohyb, ktorý pomáha odbúravať beta-amyloidný plak. Ide najmä o aktivity, ktoré zahŕňajú myslenie, ako sú rôzne koordinačné cvičenia alebo tanec. Dôležitým aspektom je aj vzdelávanie pacientov a ich rodín o stratégiách starostlivosti o osobu s demenciou a o postupe ochorenia. Odporúča sa upraviť prostredie, v ktorom pacient žije, aby sa lepšie orientoval a nebol ohrozený pri každodenných úkonoch.
Starostlivosť o osobu s demenciou je veľmi náročná, vyžaduje si
trpezlivosť, empatiu a pravidelnú komunikáciu s lekárskym tímom. Výskum
demencie pokračuje s nádejou, že sa nájde účinnejšia liečba a nakoniec
aj liek.
Aj keď nemôžete úplne vylúčiť riziko vzniku demencie, môžete podniknúť určité kroky na zníženie rizika alebo spomalenie jej rozvoja.
Regulárna fyzická aktivita je spojená s nižším rizikom demencie. Cvičenie zlepšuje prekrvenie mozgu a podporuje celkové zdravie.
Strava bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky a s nízkym obsahom nasýtených tukov môže pomôcť chrániť mozog. Stredomorská strava sa často odporúča na zlepšenie kognitívneho zdravia.
Činnosti, ktoré stimulujú myseľ, ako napríklad čítanie, hranie na hudobné nástroje, riešenie hádaniek alebo učenie sa novým zručnostiam, môžu spomaliť postup demencie.
Regulárne kontroly a liečba zdravotných ťažkostí, ako sú vysoký krvný tlak, diabetes a vysoký cholesterol, môžu znížiť riziko demencie.
K nižšiemu riziku demencie môže prispieť aj obmedzenie konzumácie alkoholu a fajčenia.
Život s demenciou je výzvou ako pre postihnutú osobu, tak aj pre jej rodinu a opatrovateľov. Prispôsobenie sa novej realite si vyžaduje trpezlivosť, pochopenie a podporu.
Aj keď demencia môže postupne obmedziť schopnosti jednotlivca, s vhodnou starostlivosťou a podporou je možné zabezpečiť, aby si osoba zachovala čo najvyššiu kvalitu života.
Demencia zásadne mení život pacientov a ich rodín. Hoci zatiaľ neexistuje liek, pokrok vo výskume a liečbe prináša nádej. Prevencia, včasná diagnostika a podporná starostlivosť sú kľúčom k zlepšeniu kvality života. Pravidelne cvičte, vyvážene sa stravujte a riešte ochorenia, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka a vysoká hladina cholesterolu.
https://www.nzip.cz/clanek/1313-demence-ruzna-stadia
https://www.alzheimer.cz/alzheimerova-choroba/co-je-demence/
https://www.nzip.cz/clanek/1312-demence-co-to-je
https://solen.cz/pdfs/med/2007/02/10.pdf
https://www.neurologiepropraxi.cz/pdfs/neu/2009/04/13.pdf
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.