Cytomegalovírus je bežný vírus patriaci do skupiny herpesvírusov. CMV infekcia môže postihnúť ľudí všetkých vekových kategórií. Vo väčšine prípadov ide o neškodnú infekciu, ale u vysoko rizikových skupín (tehotné ženy a osoby so zníženou imunitou) môže mať vážne následky.
Cytomegalovírus (CMV) je jedným z takzvaných herpesvírusov. Ide o širokú skupinu, do ktorej patria napríklad vírus oparu na pere, vírus ovčích kiahní, virus pásového oparu alebo vírus EB (pôvodca infekčnej mononukleózy). Hoci sa tieto ochorenia od seba výrazne líšia svojimi príznakmi, jedno majú všetky tieto vírusy spoločné: po prvotnej infekcii zostávajú v tele. Konkrétne CMV pretrváva v slinných žľazách, obličkách a bielych krvinkách.
Po prekročení bunkovej membrány začne cytomegalovírus uvoľňovať svoj genetický materiál, ktorý mu umožňuje chrániť sa pred imunitnou odpoveďou hostiteľa. To mu umožňuje prežiť v bunke bez toho, aby sa náš organizmus proti nemu bránil. Väčšinou tieto vírusy neškodia a neprejavujú sa, ale v niektorých situáciách sa môžu prejaviť veľmi závažné príznaky, zvyčajne pri oslabenej imunite.
…cytomegalovírus je jedným z najrozšírenejších vírusov v ľudskej
populácii? Odhadovaná prevalencia je približne 60 až 90 % dospelej
populácie.
Vysoká prevalencia, ktorá sa na prvý pohľad môže zdať riziková, má
však jednu veľkú výhodu – vďaka vysokej frekvencii výskytu si ľudia
vytvorili účinné protilátky proti tomuto vírusu a sú tak voči nemu
odolní (s výnimkou niektorých rizikových skupín).
Metódy prenosu možno všeobecne rozdeliť podľa spôsobu prenosu
genetickej informácie vírusu:
„Cytomegalovírus patrí do skupiny herpetických vírusov. Prenáša sa telesnými tekutinami (slinami, močom, krvou, semenom alebo materským mliekom). Vírus sa môže prenášať transplacentárne z matky na plod. Najčastejšie je infekcia u zdravých jedincov asymptomatická, ale zriedkavo sa vyskytuje ako ochorenie prejavujúce sa horúčkou, bolesťami hrdla, zdurením lymfatických uzlín.
Môže pripomínať infekčnú mononukleózu alebo hepatitídu. Ochorenie môže byť rizikové u ľudí s oslabeným imunitným systémom (napr. u ľudí s AIDS alebo u tých, ktorí prešli translapsou). V liečbe sa volia antivirotiká.“
Infekcia matky počas tehotenstva je vždy rizikom pre dieťa. Hoci mnohé infekcie nemajú žiadne príznaky alebo sa vírus vôbec nemusí preniesť, v niektorých prípadoch môžu mať novorodenci infikovaní CMV vážne zdravotné problémy vrátane vývojových chýb a postihnutia orgánov. Infekciu môžu sprevádzať nasledujúce komplikácie:
Počiatočná infekcia matky počas tehotenstva v prvom trimestri spôsobuje
problémy vo viac ako 10 % prípadov a má aj najvážnejšie
následky. V prípade infekcie v neskorších štádiách tehotenstva môže
byť dieťa po narodení bez príznakov alebo sa u neho môžu vyvinúť
komplikácie v neskoršom štádiu tehotenstva.
V prípade infekcie matky v období pred otehotnením a v prípade „obyčajného“ prebudenia vírusu v čase nosenia dieťaťa sú vážne zdravotné komplikácie skôr zriedkavé.
Pri horizontálnom/nededičnom prenose patria medzi rizikové skupiny ľudia s oslabeným imunitným systémom. Môže k nemu dôjsť v dôsledku inej infekcie alebo pri závažných imunitných nedostatkoch (napr. AIDS), ale aj v prípade umelého potlačenia imunity, napríklad pri autoimunitných ochoreniach alebo transplantácii (príjemca orgánu musí podstúpiť tzv. imunosupresiu, čo je zámerné oslabenie imunitného systému, aby sa telo nebránilo proti novému orgánu). Medzi rizikové faktory patria aj krvné transfúzie.
Pacienti s imunosupresiou by mali byť pravidelne sledovaní kvôli príznakom reaktivácie CMV, ak ním boli niekedy v minulosti infikovaní. To môže zahŕňať pravidelné krvné testy a zobrazovacie vyšetrenia.
U mnohých zdravých jedincov môže byť cytomegalovírusová infekcia
asymptomatická, t. j. úplne bezpríznaková. Ak sa vyskytnú
zdravotné komplikácie, značne sa líšia v závislosti od jednotlivca. Ich
závažnosť závisí najmä od veku a celkového zdravotného stavu jedinca.
Všeobecné príznaky CMV zahŕňajú:
Ako vidno, CMV sa nedá odlíšiť od bežnej chrípky len na základe príznakov. U jedincov so slabo fungujúcou imunitou však môže dôjsť k závažnejším komplikáciám, ako je znížená funkcia pečene alebo ťažký zápal pľúc.
To môže byť v oslabenom stave pacienta až smrteľné.
U pacientov s ťažkým poškodením imunity (napr. AIDS), zápalom sietnice, záchvatmi tráviaceho systému (vredy, hnačkou, zápal pankreasu alebo zápal žlčníka), postihnutie koreňov miechových nervov (ochrnutie končatín, poruchy citlivosti) alebo bolestivé zápaly periférnych nervov.
Diagnostikovať cytomegalovírus možno niekoľkými rôznymi spôsobmi.
Výber konkrétnej metódy závisí od klinických príznakov, stavu pacienta a
účelu testovania. Medzi najbežnejšie diagnostické metódy patria:
Všeobecne zdraví ľudia zvyčajne nepotrebujú žiadnu špecifickú liečbu CMV infekcie, pretože ich imunitný systém si s vírusom poradí sám. Na potlačenie príznakov a posilnenie imunity sa môžu používať len bežné lieky.
Ale ak sú príznaky závažné alebo ak ide o infekciu u ľudí s oslabeným imunitným systémom, môžu sa predpísať antivirotiká. Liečba môže trvať niekoľko týždňov alebo dlhšie. Pri dlhodobých problémoch s funkciou imunitného systému sa antivirotiká môžu doplniť imunoterapiou.
Vzhľadom na celkové značné rozšírenie vírusu v populácii je prevencia do istej miery náročná. Pomôcť môže dôkladné umývanie rúk, používanie kondómov počas pohlavného styku a úplné vyhýbanie sa kontaktu s telesnými tekutinami, čo platí najmä pre ľudí s oslabeným imunitným systémom.
V tehotenstve alebo po absolvovaní transplantácie je dobré posilniť svoj imunitný systém, aby sa čo najskôr dostal do optimálneho stavu a mohol vás následne brániť pred prípadnou infekciou.
Cytomegalovírusová infekcia je v populácii veľmi rozšírená. Po
počiatočnej infekcii zostáva vírus v tele po celý život. Pre zdravého
človeka nepredstavuje žiadnu hrozbu. Pre osoby s oslabenou alebo nefunkčnou
imunitou, pre osoby s imunosupresiou alebo pre tehotné ženy predstavuje
cytomegalovírus hrozbu. Pre rizikové skupiny je najlepšou prevenciou
dodržiavanie hygienických pravidiel a testovanie na prítomnosť vírusu, po
ktorom nasleduje liečba, ak sa jeho prítomnosť potvrdí.
Tento článok má len informatívny charakter. V prípade zdravotných
problémov alebo podozrenia na infekciu sa obráťte na svojho lekára.
dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/102573/130242527.pdf?sequence=1&isAllowed=y
pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2011/01/04.pdf
prolekare.cz/tema/hpv-kondylomata-ari/detail/cytomegalovirove-infekce-u-novorozencu-a-deti-6449
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.