Cysta na vaječníku: príčiny, príznaky a možnosti liečby

Cysty na vaječníku sú bežným gynekologickým javom, ktorý máva rôzne príčiny a prejavy. Tento článok vám poskytne podrobný prehľad o cystách, ich diagnostike, liečbe a prevencii. Ide o niečo, čo prejde samo alebo by ste mali spozornieť a ihneď navštíviť lekára?

 

Obsah článku

 

Definícia a základné informácie

Cysta na vaječníku je vačok vyplnený tekutinou, ktorý sa môže vyskytovať vo vaječníku alebo na jeho povrchu. Za cystu sa považuje akýkoľvek vačok väčší ako 2 centimetre. Väčšina cýst je benígnych (nezhubných) a môže vznikať počas normálneho menštruačného cyklu. Niektoré cysty sú však symptómom iných gynekologických problémov a vyžadujú si ďalší lekársky zásah.

 

Typy cýst na vaječníku

Cysty na vaječníkoch sa delia do niekoľkých typov, z ktorých každý má svoje špecifické charakteristiky. Najbežnejšími sú funkčné cysty, ktoré sa vyskytujú počas normálneho menštruačného cyklu. Pokiaľ do jedného až troch mesiacov samy nezmiznú, prichádza na rad punkcia, aby sa zistilo, či je cysta zdraviu nebezpečná. Ďalšie typy zahŕňajú folikulárne cysty, luteínne, polycystické a endometroid­né cysty a cysty žltého telieska. Každý typ má iné príznaky a riziká a môže vyžadovať odlišný prístup k liečbe.

 

  • Folikulárne cysty: jedná sa o najčastejší typ cýst. Sú vyplnené žltou tekutinou s vysokým obsahom estrogénov.
  • Luteínne cysty: tieto cysty vznikajú počas tehotenstva. Cysty môžu mať až 30 centimetrov v priemere a rastú veľmi rýchlo.
  • Polycystické cysty: vyskytujú sa pri syndróme polycystických ovárií. Najskôr vzniká na podklade poruchy syntézy steroidných hormónov v ováriách.
  • Endometroidné cysty: cysty vzniknuté na základe endometriózy (Choroba, kedy sa sliznice dutiny maternice nachádzajú aj mimo maternicovej maternice, napr. vo vajíčkovodoch, na vaječníkoch či inde). Môžu byť prekurzorom endometriálneho karcinómu ovária; jedna z aj zhubných cýst na vaječníku.
  • Cysta žltého telieska: táto cysta býva menšia a viac prekrvácaná. Prasknutie zvyčajne prebieha pod obrazom náhlej brušnej príhody s krvácaním do brušnej dutiny.

 

Príznaky cýst na vaječníku

Cysty môžu dosahovať rôzne veľkosti, od veľkosti hrášku až po veľkosť pomaranča. Podľa toho sa samozrejme odlišujú ich prejavy a závažnosť. Všeobecne príznaky cýst na vaječníku zahŕňajú:

 

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Ovariálne cysty sú vačky vyplnené tekutinou na vaječníku a ich nález je pomerne bežný. Vo väčšine prípadov sú nezhubné a bez akýchkoľvek prejavov. Cysta je nebezpečná v jej možnom prasknutí a krvácaní. Operácia cysty na vaječníku sa vykonáva pokiaľ by jej veľkosť bola väčšia ako 5 cm alebo bola veľmi bolestivá.“

Mnoho cýst však zostáva bez prejavov a sú zistené náhodne pri gynekologickom vyšetrení. V niektorých prípadoch môžu cysty spôsobiť vážne komplikácie, ako je prasknutie cysty alebo torzia vaječníka.

 

Príčiny vzniku cýst vaječníka

Existujú rôzne príčiny vzniku cýst na vaječníku. Drvivá väčšina cýst vzniká u žien v reprodukčnom veku v dôsledku zmien pri menštruačnom cykle a súvisí so zrením a uvoľňovaním vajíčok. Často sa začínajú vytvárať po pôrode. Iné príčiny môžu zahŕňať endometriózu, tehotenstvo alebo ďalšie gynekologické zdravotné stavy. V niektorých prípadoch môžu byť cysty na vaječníku spojené s užívaním určitých typov hormonálnej antikoncepcie.

 

Diagnostika cýst vaječníka

Cýsty na vaječníku sú obvykle objavené vďaka fyzikálnemu vyšetreniu alebo ultrazvukovému vyšetreniu. Vo väčšine prípadov sú náhodným nálezom počas gynekologické prehliadky. Ultrazvuk je kľúčovou diagnostickou metódou, ktorá umožňuje lekárovi zhodnotiť veľkosť, tvar a umiestnenie cýsty. V niektorých prípadoch môže byť odporúčané ďalšie vyšetrenie, ako je magnetická rezonancia alebo punkcia, na objasnenie povahy a príčin cysty.

 

Liečba cýst na vaječníku

Liečba cýst na vaječníku sa líši podľa typu cysty a prípadných príznakov. V niektorých prípadoch postačí iba pravidelné sledovanie cysty, najmä ak nespôsobuje príznaky a je malá. Hormonálna liečba, ako je antikoncepcia, môže byť použitá na prevenciu vzniku nových cýst. V závažnejších prípadoch ((ak sú cysty bolestivé alebo veľké)) môže byť potrebný chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva laparoskopicky alebo tradičným chirurgickým zákrokom.

 

Prevencia vzniku cýst vaječníka

Prevencia cýst na vaječníku zahŕňa pravidelné gynekologické kontroly, ktoré pomôžu včas odhaliť vývoj cýst. Gynekologické kontroly sú hradené poisťovňou, ženy by preto vo svojom záujme mali toto rozpätie dodržiavať.

 

Hormonálna antikoncepcia môže byť použitá na reguláciu menštruačného cyklu a zníženie rizika vzniku niektorých typov cýst. Nejde však o žiadnu univerzálnu liečbu alebo istú prevenciu bez prípadných nežiaducich účinkov. Zdravý životný štýl vrátane vyváženej stravy a pravidelného cvičenia tiež prispieva k celkovému zdraviu reprodukčného systému.

 

Možné komplikácie

Vo väčšine prípadov sú cysty na vaječníku neškodné a často sa môžu samy zmenšiť a zmiznúť.. Avšak, existujú určité situácie, v ktorých môžu cysty spôsobiť vážne komplikácie. Medzi tieto komplikácie patrí prasknutie cysty, čo môže viesť k vnútornému krvácaniu. Prasknutá cysta sa prejavuje silnou bolesťou, nevoľnosťou, zvracaním a horúčkou. To môže spôsobiť zápal v podbrušku. Ďalšou potenciálne vážnou komplikáciou je torzia vaječníka, pri ktorej sa vaječník otočí a môže dôjsť k jeho poškodeniu. V oboch prípadoch je nutný rýchly lekársky zásah.

 

Záver

Cysty na vaječníku sú častým zdravotným problémom, ktorý môže mať rôzne príznaky a komplikácie. Dôležité je pravidelné gynekologické vyšetrenie a včasná diagnostika, ktoré pomôžu predchádzať vážnym komplikáciám. Pri akýchkoľvek zmenách alebo príznakoch, ktoré by mohli naznačovať prítomnosť cysty, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK560541/

https://www.wo­menshealth.gov/a-z-topics/ovarian-cysts

https://www.he­althdirect.gov­.au/ovarian-cysts

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.