Cushingov syndróm

 

Obsah článku

 

Úvod

Cushingov syndróm bol prvýkrát popísaný lekárom Cushingom v 19. storočí a jedná sa o zdravotný stav, ktorý je charakterizovaný nadmernou expozíciou tela hormónu kortizolu po dlhšiu dobu. Kortizol sa radí medzi glukokortikoidy, základné a pre život nevyhnutné steroidné hormóny. Ich nadbytok aj nedostatok spôsobuje závažné poruchy. Ich tvorba v kôre nadobličiek podlieha regulácii z vyšších centier, ktorými sú hypotalamus a hypofýza. Kortizol je produkovaný nadobličkami. Radí sa medzi stresové hormóny, pomáha telu reagovať na stres a hrá mnoho ďalších dôležitých rolí v regulácii metabolizmu, imunitných funkcií, regulácii srdca, krvného tlaku a mnoho ďalších. Keď dlhodobo dochádza k jeho nadmernej produkcii, môže to mať vážne zdravotné dôsledky.

 

Príčiny Cushingovho syndrómu

Zdrojom nadprodukcie môžu byť nádory nadobličiek, ale tiež môže ísť o tumory, ktoré vylučujú hormón podporujúci vlastnú sekréciu kortizolu z nadobličiek (adenómy hypofýzy, prípadne malobunkové karcinómy pľúc a bronchiálny karcinoid).

V prípade Adrenokortikotropný hormón (ACTH) ide obvykle o tumor hypofýzy – v takom prípade je CS nazývaný aj Cushingova choroba. Väčšinou sa jedná o adenóm, karcinómy hypofýzy sú extrémne vzácne. Zdrojom nadprodukcie ACTH môže byť ale aj iný tumor, v takom prípade hovoríme o ektopickom CS. Najčastejšími zdrojmi ektopickej sekrécie ACTH sú malobunkový karcinóm pľúc a bronchiálny karcinoid. ACTH-independentný CS je primárne spôsobený autonómnou nadprodukciou kortizolu v kôre nadobličiek. Úplne prevažujúcou príčinou sú unilaterálne tumory nadobličiek – adenómy, menej často karcinómy, výnimočne hyperplázia.

Ďalšou príčinou je prílišné a neúčelné užívanie kortikosteroidov. Glukokortikoidné lieky (napríklad prednizón) sa používajú na liečbu mnohých autoimunitných ochorení (využíva sa potlačenie imunitného systému), ako je chronická astma, reumatoidná artritída, lupus, sarkoidóza a mnoho ďalších ochorení, ktoré vedú k chronickému zápalu. Ich využiť ich aj pri transplantáciách orgánov.

 

Príznaky Cushingovho syndrómu

Príznaky Cushingovho syndrómu bývajú rôznorodé a zahŕňajú:

  • Nárast hmotnosti – Typická je mesiacovitá tvár. Tuk sa ukladá v oblasti brucha, ale aj v ďalších predilekčných oblastiach – subkutánne v oblasti tváre, čím vzniká obraz mesiacovitej tváre; ďalej v oblasti vzadu na krku.
  • Zmeny kože - Koža je tenká a krehká, vznikajú časté pomliaždeniny, rany, hematómy. Častá je pletora tvár (začervenanie, prekrvenie), akné, alopécia (u žien), zhoršené hojenie rán, zvýšená frekvencia bakteriálnych kožných infekcií.
  • Známky hirzutizmu (zvýšené ochlpenie mužského typu u žien)
  • Opuchy dolných končatín
  • Hypertenzia (veľmi častá)
  • Osteoporóza
  • Diabetická hyperglykémia – Objavujú aj ďalšie príznaky spoločné s tzv. metabolickým syndrómom, a to porucha glukózovej tolerancie až diabetes mellitus (DM) s výraznou inzulínovou rezistenciou a poruchy lipidového spektra v zmysle vzostupu hladín celkového aj LDL-cholesterolu a triglyceridov.
  • Psychické zmeny – Pomerne špecifickým príznakom CS sú aj psychické zmeny v zmysle emočnej lability, depresívneho ladenia, afektívne poruchy, celková únavnosť, výpadky pamäte, či poruchy koncentrácie.

 

Diagnostika a vyšetrenie

Lekári môžu na diagnostiku Cushingovho syndrómu použiť testy moču, slín alebo krvi.

Diagnostika CS by mala všeobecne prebiehať v dvoch krokoch, a to potvrdenie prítomnosti hyperkortizolizmu a pátranie po zdroji nadprodukcie ACTH alebo kortizolu. V oboch prípadoch je dôležité, aby najmä laboratórne výsledky neboli skreslené užívanou medikáciou pacienta, ako je kortikoterapia (vrátane inhalačných preparátov) a hormonálna antikoncepcia u žien.

V prípade, že sa potvrdí prítomnosť hyperkortizolizmu, je potrebné určiť jeho zdroj. Na to slúžia ďalšie laboratórne testy a samozrejme zobrazovacie metódy (CT alebo MRI). Dôležité je tiež identifikovať príčinu nadmernej produkcie kortizolu.

 

Liečba Cushingovho syndrómu

Liečba Cushingovho syndrómu závisí od jeho príčiny. Pri endogénnom Cushingovom syndróme môže byť nevyhnutné chirurgické odstránenie nádoru na nadobličkách. U pacientov užívajúcich kortikosteroidy je dôležité postupne znižovať dávky pod dozorom lekára.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Kortizol je nepostrádateľný pre správnu funkciu tela. Pomáha organizmu vyrovnať sa so stresom, riadi dýchanie, premieňa energiu, reguluje hladinu cukru v krvi a ďalšie. Najčastejšou formou nadprodukcie kortizolu, ktorá je dnes už na ústupe vďaka cielenej farmakoterapii a biologickej liečbe, je iatrogénny Cushingov syndróm. Stretávame sa s ním pri dlhodobom podávaní kortikosteroidov, spravidla na potlačenie imunitných reakcií (alergia, autoimunita). 

 

Glukokortikoidy sú však lieky používané viac ako 65 rokov a pri dodržaní určitých pravidiel nie je potrebné sa obávať komplikácií. Cushingov syndróm môže dlhodobo negatívne ovplyvniť zdravie najmä z hľadiska kardiovaskulárnych komplikácií.“

 

Vzhľadom na to, že za vznik CS sú v prevažnej väčšine prípadov zodpovedné tumory, liečba je väčšinou primárne chirurgická.

Komplikácie a prognóza

Cushingov syndróm môže spôsobiť zdravotné komplikácie ako napr. infarkt, mŕtvica, srdcové zlyhanie, krvné zrazeniny v nohách a pľúcach, infekcia, úbytok kostnej hmoty a zlomeniny, vysoký krvný tlak, nezdravé hladiny cholesterolu, depresia alebo iné zmeny nálady, strata sústredením, inzulínová rezistencia a diabetes.

Môže dôjsť k rozvoju metabolického syndrómu a komplikácií s ním spojených, ako napríklad zvýšenie kardiovaskulárneho rizika.

 

Epidemiológia a rizikové faktory Cushingovho syndrómu

Cushingov syndróm je vzácny, ale môže postihnúť ľudí všetkých vekových kategórií. Existujú určité rizikové faktory, ako sú užívanie kortikosteroidov a niektoré genetická predispozícia. Dôležitý je tiež vedomý prístup k prevencii.

Presná incidencia endogénnej formy tohto ochorenia nie je známa – v literatúre sa najčastejšie uvádza odhad dva až štyri prípady na milión obyvateľov za rok.

 

Prevencia a výskum

Prevencia Cushingovho syndrómu zahŕňa opatrné užívanie kortikosteroidov, ak sú predpísané, a pravidelné kontroly u pacientov s rizikovými faktormi. Výskum v tejto oblasti pokračuje v hľadaní nových liečebných možností a metód diagnostiky. Cushingov syndróm je vážne ochorenie, ktoré si vyžaduje starostlivú diagnostiku, liečbu a starostlivosť. Pacienti s touto poruchou potrebujú podporu a odbornú starostlivosť od lekárskeho tímu.

 

Záver

Diagnóza tohto syndrómu vyžaduje starostlivé vyšetrenie a spoluprácu s endokrinológmi. Liečba zahŕňa chirurgický zákrok alebo znižovanie dávok kortikosteroidov a ďalšie postupy, ktoré sú individuálne prispôsobené pacientovi. Je dôležité si uvedomiť, že Cushingov syndróm môže mať dlhodobý vplyv na zdravie pacientov kvôli dlhodobo zvýšenej hladine kortizolu a spôsobiť komplikácie, ako je osteoporóza, hypertenzia a cukrovka. Pravidelné sledovanie a správna liečba sú kľúčové pre správny manažment tohto ochorenia. Pokiaľ máte podozrenie na Cushingov syndróm alebo trpíte jeho príznakmi, konzultujte s lekárom. Včasná diagnóza a adekvátna liečba môžu pomôcť minimalizovať negatívne dopady tohto syndrómu a zlepšiť kvalitu života postihnutých pacientov.

 

Zdroje

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2013/11/11­.pdf

https://www.nid­dk.nih.gov/he­alth-information/en­docrine-diseases/cushings-syndrome

https://casopis­vnitrnilekarstvi­.cz/pdfs/vnl/2015/10/14­.pdf

https://www.so­len.cz/pdfs/med­/2009/06/02.pdf

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/cushing-syndrome/symptoms-causes/syc-20351310

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/5497-cushing-syndrome

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.