Ako spoznať petechie – príčiny, diagnostika a liečba

Petechie sú drobné červené alebo fialové výrony na koži, ktoré sa môžu vyskytnúť prakticky kdekoľvek na tele. Mávajú rôzne rozmery – od veľkosti vpichu špendlíka až po niekoľko milimetrov. Ich príčiny sú rôzne od úplne banálneho mechanického poškodenia až po závažnejšie ochorenie.

pilulka

Čo spôsobuje petechie?

V prvom rade je nutné si uvedomiť, že petechie nie sú samy o sebe chorobou, ale stavom porušených drobných ciev v pokožke. Ten môže vyvolať celé množstvo príčin. Podľa pôvodu vzniku ich môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií

Fyzikálne príčiny

K prasknutiu maličkých ciev najčastejšie dochádza v dôsledku vysokého tlaku alebo naopak podtlaku. Tiež sa môžu objaviť po spálení slnkom.

 

Tlak vzniká ako vnútorným napätím (zo zvracania, silného kašľa a plaču či počas tlačenia pri pôrode), tak mechanickým poškodením zvonku (úrazy, škrabanie, príliš utiahnuté pásky na nohaviciach či hodinkách).

Infekčné ochorenie

Petechie môžu byť tiež sprievodným javom celého radu bakteriálnych alebo vírusových ochorení. Medzi najčastejšie patrí meningitída a šarlach. Pri infekčných petechiách sa škvrny môžu vyskytnúť aj na sliznici, nie len na pokožke – to je typické napríklad pre infekčnú mononukleózu alebo už spomínaný šarlach.

 

Mimo našej končiny to môže byť horúčka dengue, žltá zimnica alebo aj ebola.

Krvácavé / hematologické poruchy

Rozsiahle alebo neustupujúce petechie sú vo veľkom meradle spôsobované poruchami, ktoré zvyšujú riziko krvácania z drobných ciev alebo súvisia s problémami s krvnými doštičkami.

 

Medzi takéto poruchy patrí leukémia, lymfómy, trombocytopénia (znížené množstvo krvných doštičiek) alebo trombocytopatia (porucha funkcie krvných doštičiek).

Lieky a drogy

Náchylnosť ku krvácavosti drobných ciev dokážu vyvolať aj niektoré látky. Sem patria predovšetkým prostriedky proti zrážanlivosti krvi (antikoagulačné lieky). Ďalej môžu mať petechie na svedomí aj niektoré antibiotiká alebo lieky proti bolesti, zápalu, depresiám či srdcovým problémom, alebo drogy.

Sepsa

Ide o život ohrozujúcu infekciu krvi. Medzi ďalšie príznaky patrí vysoká horúčka, rýchla srdcová frekvencia a problémy s dýchaním.

Systemické ochorenia

Pevnosť a náchylnosť na krvácavosť drobných ciev tiež ovplyvňujú niektoré autoimunitné poruchy ako napríklad lupus alebo reumatoidná artritída.

Nedostatok vitamínu C

Tento prípad nie je v našich podmienkach nijako bežný, avšak pri dlhodobom nedostatku vitamínu C sa cievky stávajú krehkejšie, môžu praskať a vytvárať tak petechie.

Diagnostika

Spôsob, ako spoznať petechie doma alebo aspoň vylúčiť celý rad iných kožných problémov, je pomerne jednoduchý:

1

Petechie nebývajú väčšie ako špendlíková hlavička.

2

Nie sú nikdy vystúpené a nemajú podobu hrčiek alebo pupienkov.

3

Objavujú sa náhle a nie sú nijako nepríjemné – nebolia ani nesvrbia.

4

Na rozdiel od vyrážky, petechie nezbelejú po stlačení. Aby ste si ich stav pod fyzickým tlakom vyskúšali, môžete použiť pohár s priehľadným dnom – cez to uvidíte, či majú po pritlačení stále rovnakú farbu.

Pri návšteve ordinácie vám lekár potvrdí, že ide skutočne o petechie, nie iné kožné problémy. Pokiaľ nie je príčina hneď jasná (napr. úraz), bude potrebné dohľadať pôvodcu, ktorý môže spočívať aj v závažnejších ochoreniach. K tomu sa používajú laboratórne testy – najčastejšie krvný obraz a koagulačné profily na určenie miery krvácavosti/zrá­žanlivosti krvi. Pokiaľ na ich základe vyvstane podozrenie na konkrétnu chorobu, lekár vykoná ďalšie špecializované diagnostické vyšetrenia.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Petechie sú malé červenofialové bodky/výronky na koži spôsobené krvácaním z podkožných kapilár. Je dôležité tento prejav nepodceňovať. Petechie sa často objavujú aj u detí, u ktorých by sme mali byť obzvlášť obozretní pri podozrení na infekčné ochorenie. 

 

Ak nepoznáte príčinu vzniku petechií alebo sa k nim pridajú ďalšie príznaky, ako je horúčka, silné bolesti hlavy či svetloplachosť, radšej navštívte lekára."

Najčastejšie miesta výskytu

Petechie sa môžu objaviť na rôznych miestach na tele, a to ako na koži, tak aj na sliznici. Vyskytujú sa aj v rôznej hustote. Podľa miest možno čiastočne odhadnúť aj pôvod. Nie vždy však toto vodidlo platí.

 

  • Petechie na nohách: typické pre meningokovú infekciu.
  • Petechie na podnebí: pri infekciách, napr. pri infekčnej mononukleóze, prípadne pri silných alergických reakciách.
  • Petechie okolo očí a na tvári: počas kýchania, vracania, zdvíhania ťažkých váh a pri tlačení pri pôrode.
  • Petechie na koži: petechie po celom tele najčastejšie značí krvnú poruchu.
  • Petechie na prsiach: infekcie, alergie alebo niekedy aj reakcie na lieky.
  • Petechie na bruchu: meningoková infekcia (spolu s nohami), tehotenstvo.

Liečebné postupy

Petechie súvisiace s infekciou zvyčajne odznejú, keď dôjde k vyliečeniu ich príčiny. Pokiaľ boli petechie vyvolané mechanickým poškodením ciev (napr. zvracanie, kašeľ, úraz), zmiznú samé bez následkov a bez akýchkoľvek kozmetických vád obvykle do dvoch až desiatich dní. V takom prípade nevyžadujú špeciálnu liečbu.

Kedy ísť k lekárovi

Pokiaľ by nedochádzalo k prirodzenému hojeniu petechií alebo by bodky postupne pribúdali, vyhľadajte lekársku pomoc. To platí aj v prípade, ak ich vznik sprevádzajú aj iné symptómy:

 

V prípade infekcií sa predpisujú antibiotiká či antivirotiká alebo aj kortikosteroidy. V prípade vážnejších chorôb je potrebná špecifická odborná lekárska starostlivosť.

 

Petechie ako také – ako obyčajný symptóm – sa spravidla nijako nepotlačujú. Žiadna masť na liečbu petechií neexistuje. S ich miznutím po vyliečení príčiny nebývajú problémy. Avšak môžete užívať doplnky stravy na zvýšenie pevnosti ciev (napr. rutín) alebo krémy na starostlivosť o pokožku (napr. bambucké maslo).

Petechie u detí

Deti sú na petechie náchylnejšie ako dospelí. Celkovo mávajú vďaka svojim hrám a aktivitám viac úrazov, teda sa zvyšuje riziko vzniku petechií v dôsledku mechanického poškodenia povrchových ciev. Jemná koža sa tiež ľahšie zničí tlakom nielen pri kýchaní či zvracaní, ale napríklad aj pri nosení ťažkej školskej tašky. Rovnako sa petechie u detí častejšie objavujú počas bežných infekčných nákaz.

 

Zvlášť u detí by ste však petechie nemali podceňovať, pretože môžu byť príznakom množstva vážnych ochorení. Medzi ne patrí napríklad Henochova-Schönleinova purpura, rôzne krvné poruchy či meningokoková nákaza. S návštevou lekára neotáľajte najmä vtedy, ak nie je ich príčina jasná (napr. oblasť úrazu), ak škvrnky stále pribúdajú alebo ak sa pridajú aj ďalšie symptómy nákazy.

Petechie v tehotenstve

Petechia sa tiež často objavujú v tehotenstve. Vznikajú v dôsledku hormonálnych zmien, fyzickej záťaž pri nosení dieťaťa aj z možného nedostatku niektorých živín (napr. železa). Pre bábätko nie sú nijako ohrozujúce, pokiaľ vznikli z týchto príčin.

 

Hoci spravidla nejde o nič závažné, rozhodne nie je od veci výskyt petechií v tehotenstve konzultovať so svojím lekárom. Vždy je dobré si pre istotu urobiť krvné testy a vylúčiť prípadné vážnejšie zdravotné komplikácie.

Rozdiel medzi petechiami, purpurou, sufúziou a ekchymózou

Pri krvných škvrnkách na tele sa môžete stretnúť s rôznymi názvami a označeniami. Preto sa na ich definíciu ešte pozrieme zblízka:

 

  • Petechie – samotné drobné bodky, ktoré vznikli krvácavosťou drobných ciev.
  • Purpúra – mnohopočetný a rozsiahly výskyt petechií na jednom mieste.
  • Sufúzia – splývanie petechií/purpury do celistvých škvŕn, rozsiahlejšie krvácanie do kože.

 

Samostatnou kapitolou je ekchymóza. Tá sa vyskytuje pri vaskulopatiách a trombocytopéniách či iných obdobných chorobách. Škvrny sú väčšie ako v prípade petechií, ale zároveň menšie ako pri celistvej sufúzii (väčšia krvná podliatina).

Záver

Petechie vznikajú krvácaním drobných ciev do kože, čo môže mať veľa príčin. Samotné škvrny nie je potrebné liečiť, ich pôvodcu však už áno. Okrem mechanického poškodenia vnútorným alebo vonkajším tlakom ich môžu mať na svedomí infekcie aj krvné alebo autoimunitné poruchy. Pokiaľ sa znenazdania petechie objavia, neotáľajte s návštevou lekára. V závažnejších prípadoch je dôležitá včasná diagnostika a nasadenie správnej predpísanej liečby.

 

Tento článok má iba informačný charakter a neslúži ako náhrada konzultácie s lekárom. V prípade podozrenia na akékoľvek zdravotné problémy (svoje či u svojich detí) sa obráťte na profesionálnu pomoc lekára.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK482331/

https://www.sci­encedirect.com/to­pics/pharmaco­logy-toxicology-and-pharmaceutical-science/petechia

https://www.ma­yoclinic.org/sym­ptoms/petechi­ae/basics/cau­ses/sym-20050724

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/symptom­s/21636-petechiae

https://www.he­althline.com/he­alth/petechiae

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/320597

https://www.web­md.com/skin-problems-and-treatments/what-are-petechiae

https://www.ve­rywellhealth.com/pe­techiae-4801252

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.