Hnačka je častá, riedka až vodnatá stolica. Patrí medzi najčastejšie zdravotné komplikácie u detí aj dospelých, ktorých sa všetci chceme čo najrýchlejšie zbaviť. Tu sa dozviete nielen ako hnačku zastaviť, čo jesť a nejesť, ale aj aké lieky je vhodné zvoliť podľa pôvodu vašich ťažkostí.
Príčiny hnačky sú rôzne a navyše sú často veľmi individuálne. Niektorému skrátka nesadne konkrétna potravina alebo nápoj, ale na vine môžu byť aj infekcie, príliš tučné alebo vyprážané jedlá, niektoré lieky a tiež stres. Hnačka je totiž len príznak nejakého iného ochorenia alebo problému, nejde o samostatnú chorobu. Dôležité teda je identifikovať pravdepodobnú príčinu, a to zvlášť, keď vás hnačka trápi opakovane.
K akútnej hnačke dochádza náhle a trvá maximálne niekoľko dní. To je typické pre prípad, keď niečo zlé zjete. Pokiaľ vás však hnačka trápi dlhší čas (v priebehu týždňov a dlhšie), ide o chronickú hnačku a príčina môže byť vážnejšia.
Akútna hnačka je často spôsobená bakteriálnymi infekciami (typické sú rody baktérií Salmonella, E. coli a Shigella). Medzi príznaky patria bolesti a kŕče v bruchu, môže sa dostaviť aj horúčka, vracanie, prímes krvi a hlienu v stolici. Ak však hnačka zasiahne viac členov rodiny naraz, pravdepodobnejšia je vírusová infekcia (rotavírusy, echoviry a i.).
Medzi ďalšie typické príčiny patrí potravinová alergia, zlé skladovanie (pleseň, vypršaná trvanlivosť) alebo nadmerná konzumácia mastných a tučných jedál. Nie vždy je však príčinou hnačky jedlo. Môže ju vyvolať aj stres a pocity úzkosti, ktoré vyplavujú hormóny zrýchľujúce niektoré telesné procesy, a to vrátane trávenia.
Chronická hnačka má tiež veľa príčin. Môže poukazovať na ochorenie tenkého alebo hrubého čreva alebo aj choroby pečene, štítnej žľazy, pankreasu a žlčníka. Medzi často spomínané choroby patrí syndróm dráždivého čreva (IBS) a Crohnova choroba, príčina však môže byť aj „jednoduchšia“, napr. nezistená alergia na lepok alebo laktózová intolerancia.
Aj napriek tomu, že sa hnačka spravidla vyskytuje ako bežný príznak sprevádzajúci ochorenie. V niektorých prípadoch môže ísť o indikátor vážnejších problémov. Odporúčame preto sledovať farbu stolice, ktorá vám napovie, čo sa v tele deje a kedy je nutné kontaktovať lekára.
„V prípade liečby akútnej hnačky vždy rozlišujte príčinu vzniku. Pokiaľ sa jedná o hnačku infekčného pôvodu návštevu lekára neodkladajte. Infekčná hnačka je obvykle sprevádzaná horúčkami, krvou v stolici poprípade zvracaním. Ako prvú pomoc môžete zvoliť endiaron, prípadne enditril.
Na liečbu neinfekčnej hnačky, ktorá je väčšinou
psychosomatického pôvodu, je možné zvoliť loperamid, ktorý spomaľuje
pohyb čriev. V oboch prípadoch nepodceňte užívanie rehydratačného
roztoku a probiotík.
Rehydratačný roztok je nutný na doplnenie potrebných iónov do
organizmu a rýchlejšiu regeneráciu. Ochranu črevného
mikrobiomu zaistíte probiotikami, aj v prípade užívania antibiotík.
Odporúčaný odstup od antibiotík je 2 hodiny; Enterol je možné užívať
súčasne.“
Deti a dojčatá obvykle trpia na hnačku z podobných príčin ako dospelí – ide buď o bakteriálnu, alebo vírusovú infekciu, alebo tiež môže ísť o nevhodne zvolené potraviny. Dôvodom môže byť aj užívanie liekov (najmä antibiotík) alebo nezistená intolerancia.
Ako bojovať proti hnačke u detí?
Pokiaľ stolica dieťaťa obsahuje krv, môže ísť o príznak niektorého
z ochorení (od črevného zápalu až po Crohnovu chorobu), preto v tomto
prípade určite neotáľajte s návštevou lekára, ktorý určí
príčinu.
Počas tehotenstva je zápcha bežnejším problémom ako hnačka, môže sa však objaviť z už spomínaných častých príčin. Rovnako ako deťom, tak aj tehotným ženám hrozí v prípade hnačky veľmi rýchla strata vody, preto dbajte na zvýšený pitný režim. Pokiaľ hnačka trvá dlhšie ako tri dni alebo ju sprevádzajú ďalšie symptómy (horúčka, malátnosť a pod.), vyhľadajte radšej lekára. Hnačka po pôrode býva následkom zvýšeného stresu s novým bábätkom, nebojte sa však opýtať lekára.
Na liečbu je vhodné užívať živočíšne uhlie a prípravky ako Smecta, tie sú totiž bezpečné aj počas tehotenstva. Lieky na infekčnú hnačku (Endiaron) alebo spomaľujúce činnosť čriev (Imodium) sa počas tehotenstva neodporúčajú. V prípade nejasností kontaktujte svojho lekára a pre viac informácií o konkrétnych liečivách si prečítajte písomnú informáciu.
Dôležité je predovšetkým dopĺňať tekutiny a minerály, pomôže tiež nasadenie diéty v podobe ľahkých jedál. Pri akútnych problémoch sa odporúča podávať suché pečivo alebo napr. sucháre a piškóty, potom môžete postupne pridávať varené zemiaky alebo varené/dusené biele alebo chudé mäso. Ideálnymi nápojmi sú nesýtené minerálne vody alebo nesladené čierne čaje.
Nevhodnými pokrmami pri hnačke sú, naopak, ťažké, korenené, mastné alebo vyprážané jedlá, ako aj potraviny s vysokým podielom vlákniny. V prvých dňoch hnačky sa odporúča dočasne vyradiť mliečne výrobky. Vyhnite sa aj nápojom s vysokým obsahom cukru a káve.
Prítomnosť hlienu v stolici môže signalizovať pomerne bežné komplikácie, ako napr. zápal čreva alebo potravinovú alergiu. V niektorých prípadoch však môže pri hlienovitej stolici ísť o indikátor vážnejších zdravotných problémov. Aj tu platí, že príčinu s presnosťou určí lekár.
Proti hnačke existuje veľa liekov, ale ktorý si zvoliť môže záležať na zdroji vašich problémov. Ak máte infekčnú hnačku, mali by ste škodlivé látky a infekciu dostať z tela. Preto nie je žiaduce užívať lieky, ktoré spomaľujú aktivitu čriev a len hnačku zastavujú, ale neliečia. Také liečivá sú, naopak, vhodné na rýchle riešenie ťažkostí bez infekčnej príčiny, napr. z nervozity alebo pri syndróme dráždivého čreva.
Tu nájdete najbežnejšie lieky proti hnačke podľa dostupnosti a liečivá. Nezabudnite si však vždy skontrolovať písomnú informáciu, zvlášť počas tehotenstva alebo pred podaním lieku dieťaťu!
Akútna hnačka môže byť tiež spojená so zvracaním. V tomto prípade je nutné dbať na zvýšený pitný režim, pretože organizmus rýchlo stráca tekutiny. Pokiaľ sa k hnačke a zvracaniu navyše dostaví zvýšená teplota či celková únava organizmu, je možné, že vaše telo bojuje s črevnou chrípkou. Ide o zápal žalúdka a čriev nazývaný aj žalúdočná viróza, ktorá trvá celkovo max. týždeň, zvracanie však ustupuje už po 2 dňoch.
Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Masarykovej univerzity som sa pripojila k profesionálom v zdravotníckom odvetví ako lekárnica. S nadobudnutými skúsenosťami z renomovanej nemocnice IKEM a práce v reťazovej lekárni sa snažím poskytnúť starostlivosť a informácie na mieru. Okrem toho sa tiež venujem písaniu článkov, ktoré majú za cieľ priblížiť a riešiť vaše zdravotné otázky. Mimo pracovného času ma nájdete často v horách, kde zdolávanie vrcholov udržuje moju myseľ v kondícii a pripravenú na zodpovedanie vašich otázok.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.