Hnačka – príčiny a ako sa jej účinne zbaviť

Hnačka je častá, riedka až vodnatá stolica. Patrí medzi najčastejšie zdravotné komplikácie u detí aj dospelých, ktorých sa všetci chceme čo najrýchlejšie zbaviť. Tu sa dozviete nielen ako hnačku zastaviť, čo jesť a nejesť, ale aj aké lieky je vhodné zvoliť podľa pôvodu vašich ťažkostí.

Rýchla pomoc pri hnačke

pilulka

Čo spôsobuje hnačku najčastejšie?

Príčiny hnačky sú rôzne a navyše sú často veľmi individuálne. Niektorému skrátka nesadne konkrétna potravina alebo nápoj, ale na vine môžu byť aj infekcie, príliš tučné alebo vyprážané jedlá, niektoré lieky a tiež stres. Hnačka je totiž len príznak nejakého iného ochorenia alebo problému, nejde o samostatnú chorobu. Dôležité teda je identifikovať pravdepodobnú príčinu, a to zvlášť, keď vás hnačka trápi opakovane.

Akútna vs. chronická (dlhodobá) hnačka

K akútnej hnačke dochádza náhle a trvá maximálne niekoľko dní. To je typické pre prípad, keď niečo zlé zjete. Pokiaľ vás však hnačka trápi dlhší čas (v priebehu týždňov a dlhšie), ide o chronickú hnačku a príčina môže byť vážnejšia.

 

Akútna hnačka je často spôsobená bakteriálnymi infekciami (typické sú rody baktérií Salmonella, E. coli a Shigella). Medzi príznaky patria bolesti a kŕče v bruchu, môže sa dostaviť aj horúčka, vracanie, prímes krvi a hlienu v stolici. Ak však hnačka zasiahne viac členov rodiny naraz, pravdepodobnejšia je vírusová infekcia (rotavírusy, echoviry a i.).

 

Medzi ďalšie typické príčiny patrí potravinová alergia, zlé skladovanie (pleseň, vypršaná trvanlivosť) alebo nadmerná konzumácia mastných a tučných jedál. Nie vždy je však príčinou hnačky jedlo. Môže ju vyvolať aj stres a pocity úzkosti, ktoré vyplavujú hormóny zrýchľujúce niektoré telesné procesy, a to vrátane trávenia.

 

Chronická hnačka má tiež veľa príčin. Môže poukazovať na ochorenie tenkého alebo hrubého čreva alebo aj choroby pečene, štítnej žľazy, pankreasu a žlčníka. Medzi často spomínané choroby patrí syndróm dráždivého čreva (IBS) a Crohnova choroba, príčina však môže byť aj „jednoduchšia“, napr. nezistená alergia na lepok alebo laktózová intolerancia.

Čo znamená farba stolice?

Aj napriek tomu, že sa hnačka spravidla vyskytuje ako bežný príznak sprevádzajúci ochorenie. V niektorých prípadoch môže ísť o indikátor vážnejších problémov. Odporúčame preto sledovať farbu stolice, ktorá vám napovie, čo sa v tele deje a kedy je nutné kontaktovať lekára.

 

  • Žltohnedá až žltá stolica poukazuje na zvýšený obsah tuku, môže byť známkou zlého trávenia.
  • Zelená stolica sa objavuje pri infekčnej hnačke bakteriálneho pôvodu (môže však tiež ísť o zafarbenie v dôsledku konzumácie veľkého množstva listovej zeleniny).
  • Jasne červená stolica obvykle značí prítomnosť krvi, čo môže znamenať závažné poškodenie sliznice hrubého čreva alebo na problém v oblasti konečníka. V takom prípade vždy konzultujte stav s lekárom.
  • Čierna farba stolice je ukazovateľom, že dochádza ku krvácaniu v tenkom čreve alebo žalúdku, nemusí byť však hneď dôvodom na paniku – dočierna totiž stolicu farbia aj výživové doplnky obsahujúce železo alebo aktívne uhlie.
  • Svetlá až biela stolica môže poukazovať na poruchu funkcie pečene, stolica je veľmi svetlá aj po užívaní niektorých liekov proti hnačke na báze ílu.

Pilulka Mgr. Dominika Zourková odborník:

„V prípade liečby akútnej hnačky vždy rozlišujte príčinu vzniku. Pokiaľ sa jedná o hnačku infekčného pôvodu návštevu lekára neodkladajte. Infekčná hnačka je obvykle sprevádzaná horúčkami, krvou v stolici poprípade zvracaním. Ako prvú pomoc môžete zvoliť endiaron, prípadne enditril. 

 

Na liečbu neinfekčnej hnačky, ktorá je väčšinou psychosomatického pôvodu, je možné zvoliť loperamid, ktorý spomaľuje pohyb čriev. V oboch prípadoch nepodceňte užívanie rehydratačného roztoku a probiotík. Rehydratačný roztok je nutný na doplnenie potrebných iónov do organizmu a rýchlejšiu regeneráciu. Ochranu črevného mikrobiomu zaistíte probiotikami, aj v prípade užívania antibiotík. Odporúčaný odstup od antibiotík je 2 hodiny; Enterol je možné užívať súčasne.“
 ​

 

Hnačka u detí a dojčiat

Deti a dojčatá obvykle trpia na hnačku z podobných príčin ako dospelí – ide buď o bakteriálnu, alebo vírusovú infekciu, alebo tiež môže ísť o nevhodne zvolené potraviny. Dôvodom môže byť aj užívanie liekov (najmä antibiotík) alebo nezistená intolerancia.

Ako bojovať proti hnačke u detí?

 

  • Predovšetkým u dojčiat a malých detí hrozí pri hnačke riziko dehydratácie. Pokiaľ dieťa dojčíte, odporúča sa dojčiť v kratších intervaloch, aby bolo dostatočne hydratované. Zároveň dieťaťu podávajte rehydratačný roztok, ktorý je pre nich základom liečby hnačky.
  • Batoľatám a deťom od 1 roku môžete tiež nastaviť diétu – úplne vyraďte mastné jedlá. Odporúčané jedlá sú napr. nastrúhané jablko, banán, kuracie mäso a zemiaky. Pridajte pokojne aj lieky, ako je napr. Tasectan.
  • Deťom od 3 rokov už môžete podávať väčšinu liekov. Okrem diéty vám pomôže napr. čierne uhlie (Carbocit, Carbosorb) či Smecta.


Pokiaľ stolica dieťaťa obsahuje krv, môže ísť o príznak niektorého z ochorení (od črevného zápalu až po Crohnovu chorobu), preto v tomto prípade určite neotáľajte s návštevou lekára, ktorý určí príčinu.

Hnačka počas tehotenstva a po pôrode

Počas tehotenstva je zápcha bežnejším problémom ako hnačka, môže sa však objaviť z už spomínaných častých príčin. Rovnako ako deťom, tak aj tehotným ženám hrozí v prípade hnačky veľmi rýchla strata vody, preto dbajte na zvýšený pitný režim. Pokiaľ hnačka trvá dlhšie ako tri dni alebo ju sprevádzajú ďalšie symptómy (horúčka, malátnosť a pod.), vyhľadajte radšej lekára. Hnačka po pôrode býva následkom zvýšeného stresu s novým bábätkom, nebojte sa však opýtať lekára.

 

Na liečbu je vhodné užívať živočíšne uhlie a prípravky ako Smecta, tie sú totiž bezpečné aj počas tehotenstva. Lieky na infekčnú hnačku (Endiaron) alebo spomaľujúce činnosť čriev (Imodium) sa počas tehotenstva neodporúčajú. V prípade nejasností kontaktujte svojho lekára a pre viac informácií o konkrétnych liečivách si prečítajte písomnú informáciu.

Čo jesť pri hnačke a čo, naopak, nejesť?

Dôležité je predovšetkým dopĺňať tekutiny a minerály, pomôže tiež nasadenie diéty v podobe ľahkých jedál. Pri akútnych problémoch sa odporúča podávať suché pečivo alebo napr. sucháre a piškóty, potom môžete postupne pridávať varené zemiaky alebo varené/dusené biele alebo chudé mäso. Ideálnymi nápojmi sú nesýtené minerálne vody alebo nesladené čierne čaje.

 

Nevhodnými pokrmami pri hnačke sú, naopak, ťažké, korenené, mastné alebo vyprážané jedlá, ako aj potraviny s vysokým podielom vlákniny. V prvých dňoch hnačky sa odporúča dočasne vyradiť mliečne výrobky. Vyhnite sa aj nápojom s vysokým obsahom cukru a káve.

Čo znamená hlien v stolici?

Prítomnosť hlienu v stolici môže signalizovať pomerne bežné komplikácie, ako napr. zápal čreva alebo potravinovú alergiu. V niektorých prípadoch však môže pri hlienovitej stolici ísť o indikátor vážnejších zdravotných problémov. Aj tu platí, že príčinu s presnosťou určí lekár.

Lieky proti hnačke –⁠ čo pomáha a kedy ich užívať?

Proti hnačke existuje veľa liekov, ale ktorý si zvoliť môže záležať na zdroji vašich problémov. Ak máte infekčnú hnačku, mali by ste škodlivé látky a infekciu dostať z tela. Preto nie je žiaduce užívať lieky, ktoré spomaľujú aktivitu čriev a len hnačku zastavujú, ale neliečia. Také liečivá sú, naopak, vhodné na rýchle riešenie ťažkostí bez infekčnej príčiny, napr. z nervozity alebo pri syndróme dráždivého čreva.

 

Tu nájdete najbežnejšie lieky proti hnačke podľa dostupnosti a liečivá. Nezabudnite si však vždy skontrolovať písomnú informáciu, zvlášť počas tehotenstva alebo pred podaním lieku dieťaťu!

 

Voľne dostupné lieky proti hnačke:

  • Imodium, Loperon – obsahujú látku loperamid na spomalenie aktivity čriev a zníženie potreby ísť opäť na toaletu. Látka loperamid účinkuje veľmi rýchlo, už do hodiny môžete mať po starostiach. Nelieči však príčinu vzniku hnačky, iba ju zastavuje. Lieky s loperamidom sa neodporúčajú počas tehotenstva ani dojčenia. Nie sú vhodné pre deti do 6 rokov.
  • Endiaron – obsahuje kloroxín na liečbu príčin infekčnej hnačky. Pomáha tak, že v črevách zneškodňuje baktérie, ktoré ju vyvolali. Je účinný aj proti niektorým prvokom, kvasinkám a plesniam, ale neovplyvňuje črevnú mikroflóru. Endiaron sa neodporúča užívať počas tehotenstva ani pri dojčení, možno ho však podávať deťom od 40 kg.
  • Smecta alebo živočíšne uhlie – lieky na báze čisteného ílu a čierneho uhlia fungujú podobne. Ak máte infekčnú hnačku, tieto lieky absorbujú škodlivé látky a plyny, ktoré infekcia produkuje v zažívacom trakte. Nevstrebávajú sa a neovplyvňujú rýchlosť aktivity čriev, ale pomáhajú k rýchlejšiemu uzdraveniu. Neodporúčajú sa užívať počas tehotenstva, ale možno ich podávať deťom od 2 alebo 3 rokov, a to podľa zvoleného lieku.

 

Lieky a výživové doplnky na zdravé trávenie:

 

  • Probiotiká – mikroorganizmy žijúce v tráviacom trakte, kde sa starajú o rovnováhu baktérií. Probiotiká nájdete v potravinách (najmä v kyslých produktoch) alebo ich môžete užívať vo forme liekov či výživových doplnkov. Záujem o probiotiká je čím ďalej väčší, preto ľahko nájdete prípravky vhodné pre deti a tehotné aj dojčiace ženy.
  • Hylak Forte – liek, ktorý podporuje množenie prospešných baktérií, upravuje pH, a tým normálnu činnosť tráviaceho ústrojenstva. Pomáha pri hnačke, zápche, nadúvaní aj ďalších tráviacich ťažkostiach. Môžu ho užívať deti vrátane dojčiat a tiež tehotné a dojčiace ženy.
  • Enterol – slúži na podpornú liečbu akútnej hnačky u dospelých aj detí. Obsahuje mikroorganizmus Saccharomyces boulardii, ktorý vyrovnáva prirodzené mikrobiálne prostredie čreva, čím skracuje dĺžku trvania hnačky. Liek môžu užívať aj deti a dojčatá, ale neodporúča sa pre tehotné a dojčiace ženy.
  • Lacidofil a prípravky obsahujúce laktobacily – ide o kmene baktérií prirodzene sa vyskytujúce v čreve. Ich úlohou je rozkladať laktózu a cukry na kyselinu mliečnu, sú teda zároveň zodpovedné za kvasenie mlieka. Laktobacily patria medzi probiotiká, pretože tiež prispievajú k zdravému prostrediu v črevnej mikroflóre. Lacidofil je vhodný pre deti od 3 rokov a taktiež pre tehotné alebo dojčiace ženy.

 

Lieky na lekársky predpis:

 

  • Ercefuryl – liek s obsahom nifuroxazidu proti hnačkám bakteriálneho pôvodu. Je vhodný na liečbu najmä cestovateľskej hnačky. Môžete ho podávať aj deťom od 6 rokov, ale nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy.

Hnačka a zvracanie

Akútna hnačka môže byť tiež spojená so zvracaním. V tomto prípade je nutné dbať na zvýšený pitný režim, pretože organizmus rýchlo stráca tekutiny. Pokiaľ sa k hnačke a zvracaniu navyše dostaví zvýšená teplota či celková únava organizmu, je možné, že vaše telo bojuje s črevnou chrípkou. Ide o zápal žalúdka a čriev nazývaný aj žalúdočná viróza, ktorá trvá celkovo max. týždeň, zvracanie však ustupuje už po 2 dňoch.

Autor článku

Mgr. Dominika Zourková

Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Masarykovej univerzity som sa pripojila k profesionálom v zdravotníckom odvetví ako lekárnica. S nadobudnutými skúsenosťami z renomovanej nemocnice IKEM a práce v reťazovej lekárni sa snažím poskytnúť starostlivosť a informácie na mieru. Okrem toho sa tiež venujem písaniu článkov, ktoré majú za cieľ priblížiť a riešiť vaše zdravotné otázky. Mimo pracovného času ma nájdete často v horách, kde zdolávanie vrcholov udržuje moju myseľ v kondícii a pripravenú na zodpovedanie vašich otázok.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.