Čo pomáha na menštruačné bolesti?

V priebehu menštruačného cyklu dochádza u žien k hormonálnym zmenám, ktoré môžu sprevádzať rôzne prejavy – zmeny nálady, nevoľnosť, ale v neposlednom rade aj menštruačné bolesti. Niekoho bolí v podbrušku, niekto má zase bolesti chrbta alebo citlivé prsia. Prečítajte si, aké sú dôvody bolesti pri menštruácii, čo na ne pomáha a ako s nimi bojovať.

Lieky na menštruačné bolesti

pilulka

Prečo býva menštruácia bolestivá?

Najbežnejšou bolesťou pri menštruácii býva bolesť brucha v podbrušku, občas aj s kŕčmi. Za bolesťou zvyčajne stoja silné sťahy maternice, spojené s vyššou hladinou prostaglandínov, látok podobných hormónom. Kvôli silným kontrakciám potom dochádza k nedokrveniu maternice a stlačeniu krvných ciev – teda k ešte silnejším bolestiam.


Príčinou silných kŕčov a bolestí býva aj nerovnováha hormónov estrogénu a progesterónu, ktoré sú produkované vo vaječníkoch. Dôvodom však môžu byť aj hormonálne poruchy či iné problémy, preto je potrebné časté a veľmi silné menštruačné bolesti radšej konzultovať s lekárom.

Čo pomáha na bolesti pri menštruácii?

Prvou pomocou pri menštruačných bolestiach býva teplo a kľud. Skúste priložiť teplý obklad na najviac bolestivé miesta – na tento účel sú skvelé zahrievacie fľaše a gélové vrecká, môžete si však tiež napustiť teplý kúpeľ. Doprajte si pokoj a odpočinok, dbajte na dostatočný pitný režim a dopĺňajte aj vitamíny a minerály, najmä vápnik, horčík a vitamíny B, CE.

 

Pokiaľ vám nič nezaberá, siahnite po liekoch na menštruačné bolesti – pomôcť môžu analgetiká ako je Brufen, Ibalgin, Paralen či Panadol. Pri veľmi silných menštruačných bolestiach vám môže lekár predpísať aj lieky proti bolesti na predpis.

Môžete mať menštruačné bolesti bez menštruácie?

Áno, menštruačné bolesti sa môžu dostaviť, aj keď práve nemáte menštruáciu. Dôvodov môže byť niekoľko. Ak vás bolí v podbrušku podobne ako pri menštruácii, môže ísť o prvé príznaky tehotenstva – skúste si preto urobiť tehotenský test. Ak máte bolesti, ale menštruáciu ešte neočakávate, môže ísť o ovuláciu – z vaječníka sa uvoľňuje zrelé vajíčko a proces môže byť niekedy nepríjemný.

 

Bolesti môžu začať aj u mladých dievčat, ktoré menštruáciu ešte nemali, ale telo sa na ňu už „pripravuje“. Naopak, ak máte viac ako 40 rokov, môžu bolesti značiť príchod menopauzy.

Opakované menštruačné bolesti bez menštruácie sú dôvodom na návštevu lekára. Príčiny môžu byť vážnejšie, ako napr. prasknutá cysta či gynekologické ochorenie.

Ďalšie bolesti, ktoré vás môžu pri menštruácii trápiť

Počas menštruácie vás môžu potrápiť aj bolesti iných častí tela, ako sú chrbát, prsia či bradavky, alebo sa môže objaviť aj hnačka, zápcha alebo zvracanie.

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová hovorí:

„Menštruačná bolesť predstavuje častý a niekedy komplikovaný problém. Uvádzá sa, že až 75 % žien má menšie alebo väščie menštruačné ťažkosti. Niekedy je potrebné vylúčiť inú príčinu bolesti alebo náhlú príhodu brušnú, preto je potrebné gynekologické vyšetrenie v každom veku.“

Bolesť v podbrušku

Bolesť v podbrušku

Bolesť v podbrušku je pri menštruácii najbežnejšia. Podbruško bolí najmä kvôli kontrakciám maternice, ktoré sú spojené s priebehom menštruácie. Skúste si na bolestivé miesto priložiť teplý obklad, napr. gélový nahrievací vankúšik alebo fľašu.

hnacka

Hnačka, bolesť brucha a problémy s trávením

Sťahy maternice a vyššia hladina prostaglandínov pôsobia aj na črevá, čo môže viesť k nadúvaniu, hnačke a bolestiam brucha či žalúdka. Problémy s trávením by po menštruácii mali prestať, v priebehu ich však môžete riešiť pomocou bežných liekov na zažívacie problémy a úpravou jedálnička. Pite viac vody, zvýšte príjem vlákniny, vyskúšajte probiotiká a vyhýbajte sa chúťkam na sladké, tučné a ťažko stráviteľné jedlá.

Bolesť pŕs a bradaviek

Bolesť pŕs a bradaviek

Zvýšená citlivosť alebo bolesť pŕs pred menštruáciou je spôsobená prebiehajúcou zmenou hladiny hormónov estrogénu a progesterónu. Pokiaľ vás prsia bolia v priebehu menštruácie, tiež sa jedná o bežné hormonálne výkyvy, ktoré môže sprevádzať aj bolesť bradaviek. Noste preto čo najpríjemnejšie podprsenky, ideálne z mäkkých materiálov. Bolesti by mali odznieť po menštruácii, ale prestanú sa opakovať až s príchodom menopauzy.

Bolesť chrbta

Bolesť chrbta

Hormóny a sťahy maternice môžu pri menštruácii spôsobiť aj bolesť v dolnej časti chrbta. Úľavu vám prinesie cvičenie, teplý obklad, masáž alebo lieky od bolesti. Keď je bolesť veľmi silná, neváhajte navštíviť lekára – môže ísť o príznak vážnejších problémov, ako je endometrióza.

Čo pomáha na veľmi silné menštruačné bolesti (dysmenorea)?

Dysmenorea je názov pre neobvykle bolestivú menštruáciu s kŕčmi, ktorá svojou intenzitou zabraňuje aj bežným denným činnostiam (v práci, v škole). Môže ju sprevádzať aj celková nevoľnosť, zvracanie, či silná bolesť hlavy. Problémy sú väčšinou najintenzívnejšie prvý a druhý deň.

 

Niektoré dievčatá majú takto bolestivú menštruáciu hneď od začiatku, môže sa však vyvinúť aj po rokoch normálnej menštruácie vplyvom niektorých ochorení alebo po pôrode. V každom prípade navštívte lekára a nechajte sa vyšetriť – môžete tak zistiť príčinu alebo metódu, ako tento stav zvládať.

Čo na bolestivú menštruáciu?

Čo na bolestivú menštruáciu ohrievacia fľaša

Ohrievacia fľaša

Čo na bolestivú menštruáciu vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály

Čo na bolestivú menštruáciu horúci kúpeľ

Horúci kúpeľ

Čo na bolestivú menštruáciu lieky proti bolesti

Lieky proti bolesti

Čaje a bylinky na bolestivú menštruáciu

Babské rady odporúčajú najmä bylinkové čaje. Vyskúšajte alchemilku, rebríček, pupalku, žihľavu a medovku. Tieto bylinky môžete využiť aj do horúceho kúpeľa – stačí si vytvoriť vlastnú zmes, nechať ju lúhovať a pridať do vane.

Zdroje

https://farma­ciepropraxi.cz/pdfs/lek­/2010/05/04.pdf

https://medli­neplus.gov/pe­riodpain.html

https://www.a­cog.org/womens-health/faqs/dys­menorrhea-painful-periods

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.