Slnečné lúče sú prospešné, dodávajú vám toľko potrebný vitamín D a zlepšujú vašu náladu. Viete však ako to chodí, príliš všetkého škodí a inak to nie je ani pri spáleninách od slnka. Nie je to len dočasný stav, môžu z nich vzniknúť aj komplikácie. Ako sa chrániť a ako postupovať v prípade, keď počasie podceníte a trápi vás začervenaná, na dotyk teplá a citlivá pokožka?
Slnečné spálenie je poškodenie kože spôsobené nadmerným vystavením ultrafialovému (UV) žiareniu. Môže sa prejavovať začervenaním, bolesťou, tvorbou pľuzgierov a v závažnejších prípadoch celkovým zlým stavom tela. UV žiarenie poškodzuje DNA v kožných bunkách, čo môže viesť k zápalom a z dlhodobého hľadiska zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože.
Keďže ste strávili dlhší čas na slnku v teplom prostredí, dostatočná hydratácia je ešte dôležitejšia ako kedykoľvek predtým a navyše pomôže urýchliť zápalový proces, s ktorým vaše telo v súčasnosti bojuje.
Siahnite po aloe vera, či už ho pestujete doma v kvetináči, alebo dávate prednosť verzii v tube. Pre chladivejší účinok skladujte gél v chladničke.
Keďže ste sa práve spálili na slnku, doprajte svojej pokožke chvíľu odpočinku a vyhnite sa priamemu kontaktu so slnečnými lúčmi. Používajte opaľovací krém s vysokou ochranou a spálené miesta zakryte voľným oblečením z priedušných materiálov. Spálenie nie je jediná vec, ktorá vám môže pokaziť letnú náladu, myslite na úpal a prehriatie od slnka.
„Spálenie od slnka je akútny zápal kože, ktorá bola vystavená ultrafialovému žiareniu. Prejavuje sa začervenaním, svrbením, bolesťou až pľuzgierikmi na koži. Citlivejšia je na slnečné lúče detská pokožka, hrozí riziko rýchlejšieho spálenia.
Prevencia proti spáleniu spočíva v ochrane proti slnečnému žiareniu krémami s vysokým SPF, vyhýbaniu sa slnku v čase medzi 11.-15. hodinou, nosením pokrývky hlavy a dostatočnej hydratácii.
Pokiaľ sa predsa len spálite, prvá forma prevencie spočíva v chladení začervenaných miest, zvýšenej hydratácii a využití krému/gélu na spáleniny od slniečka. V závažných situáciách je nutné privolať lekársku pomoc, hlavne v prípade, že sa objavia pľuzgieriky a pridá sa aj prehriatie alebo úpal.“
Čo pomáha na spálenie od slnka? Na zmiernenie zápalu a bolesti môžete použiť voľne predajné lieky a krémy obsahujúce ibuprofén alebo aspirin.
Ak vás trápi svrbenie, môžete na postihnuté miesto aplikovať napríklad hydrokortizónové krémy. Poprípade lokálne kortikosteoridy.
Pre hydratáciu kože zvoľte krémy po opaľovaní s vitamínom E alebo aloe vera, pomôžete tak rýchlejšej regenerácii. Hydratácia nie je dôležitá iba zvonku, ale aj zvnútra. Stále dodávajte telu dostatok vody alebo čajov.
Ako dlho trvá, kým sa zbavíte spáleniny od slnka záleží na jej rozsahu a závažnosti. Prvé príznaky sa môžu objaviť po niekoľkých hodinách pobytu na slnku, najcitlivejšia pokožka býva medzi 6. a 40. hodinou.
Ak máte šťastie a spálenie od slnka nie je také rozsiahle a závažné, do 5 dní by ste mali byť opäť bez bolesti a svrbenia. Vaša DNA však na spálenie nikdy nezabudne a uchováva si o ňom informácie, preto nezabudnite používať opaľovací krém s vysokým SPF a vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu okolo poludnia.
Pokiaľ nie sú spáleniny príliš vážne a nevyžadujú odbornú pomoc, môžete v rámci dodatočnej starostlivosti skúsiť babské rady na spáleniny od slnka:
Prevencia spálenia je kľúčom k udržaniu zdravej pokožky. Používajte opaľovacie krémy s čo najvyšším SPF a nezabúdajte na pery, ktoré majú veľmi tenkú pokožku.
Opaľovací krém naneste po každom vykúpaní alebo spotení, aby ste zaistili ich maximálnu účinnosť. Noste klobúky a slnečné okuliare – nielenže vás ochránia od slnka, ale budú aj skvelým módnym doplnkom. Ramená si zakryte oblečením z tenkých prírodných materiálov, uvidíte, že vám nebude väčšie teplo a vaša koža vám poďakuje.
Aspoň medzi 11:00 a 15:00 sa snažte vyhľadávať tieň, UV žiarenie je totiž v tomto čase najsilnejšie.
Slnečné spálenie môže mať vážne dlhodobé účinky na zdravie pokožky, ako napríklad:
Aj keď túžite po bronzovom opálení, správnou cestou rozhodne nie je vyhýbať sa opaľovacím krémom a vystavovať sa slnku cez poludnie. Napriek tomu, že sa červená pokožka do pár dní vytratí, vaše telo už na to nikdy nezabudne.
Myslite na možné riziká spálenín od slnka a dbajte hlavne na ich prevenciu. Keď už sa im nezvládnete vyhnúť, pokožku aj seba dôkladne hydratujte a zabráňte ďalšiemu kontaktu so slnkom.
Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.
https://www.aad.org/public/everyday-care/injured-skin/burns/treat-sunburn
https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=85&contentid=P00317
https://medlineplus.gov/ency/article/003227.htm
https://www.dermanet.cz/cs/kozni-choroby/abeceda-koznich-nemoci/spaleni-sluncem-(dermatitis-solaris)__s589×7312.html
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.