Ide o malé vriedky, ktoré sa môžu objaviť na mäkkých častiach ústnej dutiny alebo na jazyku. Pri jedení, pití alebo čistení zubov pália a štípu, avšak napriek všeobecnému presvedčeniu nie sú nákazlivé. Ak sa vám afty v ústach vytvárajú pravidelne, je nutné zbystriť. Za ich vznikom totiž môže byť, okrem nedostatku niektorých vitamínov, dokonca autoimunitné ochorenie.
Najčastejšie sa afty objavujú v ústach na vnútornej strane pier alebo líc. Mávajú bielu, niekedy zľahka žltkastú farbu. Ich príčinou môže byť uhryznutie do pery či do líca, zvýšený stres, poranenie pri čistení zubov či zle sediaca zubná protéza. Pokiaľ máte afty zvonku na pere, ide o opar. Účinným bojovníkom proti aftám v ústach môžu byť prípravky s propolisom alebo rôzne roztoky a gély, ktorými možno bolestivé miesto priamo potierať.
Majú rovnako nepríjemné symptómy ako afty v ústach a príčinou býva opäť stres či mechanické poškodenie. Afty na jazyku sa zle ošetrujú lokálnymi gélmi a roztokmi, na ich hojenie je vhodnejšie použiť spreje alebo roztoky na vypláchnutie ústnej dutiny.
Zhruba po týždni by afty mali zmiznúť samy. Na rýchlejšiu liečbu môžete vyskúšať veľa prípravkov a liekov, ktoré dokážu efektívne a preukázateľne afty potlačiť. Najobľúbenejšími liekmi a výživovými doplnkami proti aftám sú napríklad URGO na afty, Herbadent, Aloclair, Tantum Verde (roztok), Corsodyl a Kamistad.
Podľa odborníkov afty nie sú nákazlivé, nikdy sa prenosnosť nepreukázala. Nie je preto potrebné sa obávať kontaktu s ostatnými, nevadí ani bozkávanie.
Oplatí sa opatrnosť nielen pri dentálnej hygiene, ale tiež pri jedle či
pití – aby nedošlo k poškodeniu líca a jazyka. Veľkým faktorom pri
vzniku áft je ďalej stres, preto určite neuškodí, keď sa pokúsite vo
svojom živote stresové situácie čo najviac obmedziť.
Často sa odporúča dopĺňať kyselinu
listovoú, vitamín B12 a železo, ale výskum
nepreukázal spojitosť medzi týmito vitamínmi a vznikom áft. Avšak afty sú
spojené s oslabenou imunitou a doplnením vitamínov na posilnenie
imunity rozhodne ničomu neuškodíte.
„Afty sú bolestivé časté ochorenie postihujúce až pätinu obyvateľstva vyspelého sveta, nevyhýbajú sa ani deťom. Výskyt je individuálny, u niekoho sa objaví často, u iného veľmi zriedka. Liečba je symptomatická, kedy sa hlavne snažíme tlmiť bolesť, liečiť a hojiť zápal.
Roztok, ktorým sa aft potrie, je vhodný doplniť bylinným gélom, ktorý sa na aft nanesie a táto duálna kombinácia potencuje účinky (ako tlmí bolieť, pôsobí protizápalovo a antisepticky) a pomôže rýchlejšiemu hojeniu.“
Máme aj niekoľko tipov na domácu liečbu a babské rady. Na skrátenie času bolestivosti aftov sa odporúča napríklad výplach úst slanou vodou (vo vlažnej vode rozpustíte pol lyžičky soli a vyplachuje niekoľkokrát denne) či prikladanie vrecúšok s rumančekovým čajom. Protizápalové účinky má tiež šaľvia, z ktorej sa na preplach úst pripravuje odvar. Odporúča sa aj konzumácia probiotických jogurtov alebo potieranie áft medom.
Afty sa dajú tiež vypáliť silným alkoholom alebo francovkou. Stačí namočiť vatovú tyčinku a priložiť na vriedok. Je to trochu dramatické a bolestivé riešenie, avšak môže pomôcť.
Bolestivosť afty je vhodné potlačiť gély s obsahom lidokaínu-Kamistad v kombinácii s lokálnym antiseptikom (benzalkónium, cetylpyridinium-Calgel), prípravkami s obsahom cholín salicylátu-Mundisal alebo deproteinovanej frakcie z teľacej krvi-Solcoseryl (Solcoseryl). Obvykle je dávkované 0,5–1 cm gélu 3× denne na postihnuté miesto. Gél sa aplikuje čistým prstom a jemne sa vmasíruje do bolestivého miesta. Ako doplnok na potlačenie bolesti možno využiť aj pastilky s obsahom lokálneho anestetika-Drill a antiseptika-OlynHexo. Pritom je nutné mať na pamäti možnú alergickú reakciu jedinca na uvedené zložky liečiv.
https://www.solen.cz/pdfs/lek/2017/03/08.pdf
https://www.pharmanews.cz/clanek/dutina-ustni-afty-recidivujici-afty/
https://www.solen.cz/pdfs/lek/2007/04/11.pdf"
Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.