Čapy v krku (čapy na mandliach): príčiny, príznaky a liečba

Obsah

 

Úvod

Už ste niekedy pri pohľade do zrkadla zazreli biele bodky v krku a zaujímalo vás, čo to môže byť? Tieto biele fľaky, známe ako čapy, môžu byť známkou aj závažnejšieho problému. V tomto článku sa dozviete, čo čapy sú, aké majú príznaky, prečo sa vlastne tvoria a ako sa ich zbaviť.

 

Čo sú čapy?

Čapy sú malé, biele alebo žlté hrudky, ktoré sa môžu tvoriť na mandliach. Sú to nahromadené mikroorganizmy, ktoré spôsobujú nepríjemné príznaky, ako je bolesť v krku alebo zápach z úst. Pokiaľ ide o bakteriálnu infekciu čapy obsahujú odumreté bunky sliznice, biele krvinky a baktérie.

 

Príznaky čapov

Medzi typické príznaky čapov patria:

 

Môže sa tiež objaviť citlivosť uší, horúčka a problémy s prehĺtaním.

 

Príčiny vzniku čapov

Čapy vznikajú, keď sa mikroorganizmy nahromadia na mandliach, čo väčšinou spôsobuje chronický zápal. Čapy sa môžu objaviť aj ako prejav vážnejších ochorení, ako je angína, šarlach, kvapavka alebo infekčná mononukleóza. Čapy tiež môžu značiť prítomnosť kvasinkovej infekcie.

 

Rizikové stavy spojené s čapmi

Čapy na mandliach môžu byť známkou chronického zápalu mandlí, ale aj signalizovať závažnejšie ochorenie. Tieto stavy vyžadujú okamžitú lekársku pozornosť, pretože môžu byť spojené s ďalšími vážnymi príznakmi a komplikáciami.

 

Liečba, diagnostika a prevencia čapov

Ak sa objavia čapy na mandliach alebo v krku, nemal by postihnutý otáľať a navštíviť lekára. Lekár stanoví anamnézu podľa spomínaných ťažkostí a vyšetrí hrdlo a uzliny v krku. Ďalej vykoná výter vatovou tyčinkou a laboratórne vyšetrenie krvi, aby sa odlíšilo o akú infekciu sa jedná, či o bakteriálnu, vírusovú alebo kvasinkovú.

 

Primárnou liečbou čapov je ich odstránenie a liečba príčin, ktoré ich spôsobujú. To môže zahŕňať použitie antibiotík v prípade bakteriálnej infekcie alebo antivirotík a symptomatickej liečby pri vírusových infekciách. Ako podporná liečba je vhodné využívať bylinné kloktadlá či zmierňovať bolesť v krku pastilkami proti bolesti. Prevencia zahŕňa správnu ústnu hygienu, ako je pravidelné čistenie zubov a používanie medzizubných kefiek. V niektorých prípadoch môže byť potrebné odstrániť krčné mandle, aby sa zabránilo opakovanému vzniku čapov.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Čapy v krku a na mandliach sú sprievodným javom k rôznym ochoreniam. V prípade ťažkostí je vhodné navštíviť lekára, aby sa odhalila príčina ich vzniku. V prípade, že nejde o závažné ochorenie je možné si pomoc voľnopredajnými liekmi ako sú rôzne pastilky a kloktadlá.“

Záver

Čapy v krku sú ako nepríjemným, tak aj znepokojujúcim javom. Je dôležité rozpoznať ich príznaky a porozumieť možným príčinám ich vzniku. V prípade pretrvávajúcich alebo závažných symptómov je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc, aby bolo možné správne diagnostikovať a liečiť prípadné závažné zdravotné stavy. Správna ústna hygiena a prevencia môžu významne prispieť k minimalizácii rizika vzniku čapov a udržaniu zdravia ústnej dutiny a krku.

 

Zdroje

https://www.ste­fajir.cz/cepy-na-mandlich

https://www.so­len.cz/pdfs/ped­/2008/06/02.pdf

https://www.a­afp.org/pubs/af­p/issues/2023/0100­/patient-information-tonsil-stones.html

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.