Bušenie srdca, v odbornej terminológii nazývanej tiež palpitácia, označuje vnímanie vlastného srdcového tepu. Môže ísť o nepríjemný pocit, že srdce búši rýchlejšie, silnejšie alebo nepravidelne. Vo väčšine prípadov sú palpitácie neškodné a sú vyvolané stresovými situáciami, únavou či nadmernou konzumáciou kofeínu. Avšak, v niektorých prípadoch môžu signalizovať vážnejšie srdcové ochorenie.
Srdce je kľúčový orgán v našom tele, ktorý má za úlohu pumpovať krv do všetkých častí tela. Skladá sa zo štyroch oddielov: dvoch predsiení a dvoch komôr. V sieňach sa hromadí krv pritekajúca do srdca. Komory slúžia na vypudenie krvi zo srdca. Ľavá predsieň prijíma okysličenú krv z pľúc a posiela ju do ľavej komory. Pravá predsieň prijíma neokysličenú krv z tela a posiela ju do pravej komory. Ľavá komora pumpuje okysličenú krv do tela. Pravá komora pumpuje neokysličenú krv do pľúc.
Pre správnu funkciu srdca je kľúčová srdcová frekvencia a rytmus. Každá komora má svoj vlastný elektrický systém, ktorý riadi kontrakcie a uvoľnenie svalov srdca.
Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu spôsobiť búšenie srdca. Niektoré z nich sú bežné a neškodné, zatiaľ čo iné môžu signalizovať vážnejšie ochorenie.
„Pocit zrýchleného dýchania, búšenia srdca, môže mať rôzne príčiny. Či už tie banálne, spôsobené krátkodobým stresom, nevhodnou stravou (nadbytok kofeínu, alkoholu) alebo nedostatkom spánkov. Osobitnú pozornosť by sme búšeniu srdca mali venovať, pokiaľ sa opakuje alebo sa jedná o trvalý pocit a bez zjavnej príčiny, v tom prípade by sme mali urýchlene navštíviť lekára.“
Okrem samotného vnímania rýchleho, silného alebo nepravidelného srdcového tepu môžu palpitácie sprevádzať aj ďalšie symptómy:
Ak sa tieto symptómy objavia spoločne s búšením srdca, je dôležité čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.
Diagnóza búšenia srdca začína fyzikálnym vyšetrením a anamnézou. Lekár môže položiť otázky o frekvencii, trvaní a povahe palpitácií, ako aj o súvisiacich symptómoch a vyvolávajúcich faktoroch. Na potvrdenie diagnózy a určenie príčiny môže lekár odporučiť nasledujúce testy:
Liečba búšenia srdca závisí od identifikované príčine. Na liečbu sa najčastejšie používajú antiarytmiká. Ďalej sa pristupuje k:
Dôležité je konzultovať so svojím lekárom najvhodnejší liečebný prístup pre vašu konkrétnu situáciu.
Mnoho prípadov búšenia srdca sa dá predísť dodržiavaním niekoľkých základných odporúčaní pre zdravý životný štýl:
Pravidelná fyzická aktivita: Pomáha udržiavať zdravý srdcový rytmus a krvný tlak.
Zdravá strava: Obmedzenie soli, tukov a cukru. Zahrnutie dostatočného množstva ovocia, zeleniny a celozrnných produktov.
Riadenie stresu: Techniky ako jóga, meditácie a hlboké dýchanie môžu pomôcť redukovať stres a jeho vplyv na srdce.
Pravidelné lekárske prehliadky: Kontroly krvného tlaku, cholesterolu a ďalších srdcových rizikových faktorov.
Ak je búšenie časté a nie je liečené alebo správne diagnostikované, môže to viesť k sérii komplikácií, ako napríklad trvalej arytmii (nepravidelný srdcový rytmus môže pretrvávať a zhoršovať kvalitu života), srdcovému zlyhaniu (srdcový sval môže oslabiť a nemôže účinne pumpovať krv), mŕtvici (ak sa v srdci tvorí krvná zrazenina a dostane sa do mozgu, môže spôsobiť mŕtvicu), srdcovej smrti (v závažných prípadoch môže arytmia viesť k okamžitej smrti).
Je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, ak máte podozrenie na búšenie srdca, aby ste predišli možným komplikáciám.
Busenie srdca môže byť nepríjemné, ale nemusí vždy signalizovať vážny zdravotný problém. Napriek tomu je dôležité vedieť, kedy vyhľadať lekársku pomoc:
Busenie srdca je symptóm, ktorý môže byť spojený s radom
rôznych ochorení a stresových faktorov. Je dôležité vziať tento
symptóm vážne a konzultovať sa s lekárom o možných príčinách a
liečbe. Včasná diagnostika a liečba môže pomôcť predísť vážnym
komplikáciám a zlepšiť kvalitu života.
https://www.ikem.cz/cs/poruchy-srdecniho-rytmu-arytmie/a-398/
https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/buseni-srdce-priznaky-a-lecba/
https://www.webmd.com/heart-disease/what-causes-heart-palpitations#1
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.