Bradavice - prenos, liečba a prevencia

Bradavice sú bežným kožným ochorením, ktoré môže postihnúť ľudí všetkých vekových kategórií. Hoci sú obvykle neškodné, môžu spôsobiť nepohodlie a kozmetické problémy. V tomto článku sa podrobne pozrieme na to, čo bradavice sú, ako vznikajú, ako ich možno liečiť a ako im predchádzať.

Obsah článku

Čo sú bradavice?

Bradavice sú malé, zvyčajne tvrdé výrastky na koži, ktoré sú spôsobené infekciou HPV vírusom. Môžu sa objaviť kdekoľvek na tele, ale najčastejšie sa vyskytujú na rukách, nohách a tvári. Bradavice môžu mať rôzne tvary a veľkosti, od malých bodiek po väčšie výrastky.

Príčiny vzniku bradavíc

Hlavnou príčinou vzniku bradavíc je infekcia human papilomavírus (HPV). Existuje viac ako 100 typov HPV, ale iba niektoré z nich spôsobujú bradavice na koži. Vírus sa môže prenášať priamym kontaktom s infikovanou kožou alebo nepriamo prostredníctvom kontaminovaných predmetov či povrchov.

Typy bradavíc

Existuje niekoľko rôznych typov bradavíc, vrátane:

  • Všeobecné bradavice: Tieto bradavice obvykle vyrastajú na rukách a sú spravidla hrubé na dotyk.
  • Plantárne bradavice: Tieto bradavice sa objavujú na chodidlách a môžu byť bolestivé.
  • Ploché bradavice: Tieto bradavice sú menšie, ploché a zvyčajne sa vyskytujú na tvári, rukách alebo nohách.

Liečba bradavíc

Liečba bradavíc závisí od ich typu, umiestnenia a veľkosti. Existuje niekoľko rôznych metód liečby, ktoré môžu byť účinné v závislosti od konkrétnej situácie.

Bradavice na rukách

Bradavice na rukách sú obvykle liečené topickými liekmi, ktoré obsahujú kyselinu salicylovú. Tieto lieky pomáhajú odstrániť vrchnú vrstvu kože a tým aj bradavicu. Ďalšou možnosťou je kryoterapia, kedy je bradavica zamrazená tekutým dusíkom.

Bradavice na nohách

Plantárne bradavice na chodidlách môžu byť bolestivé a môžu vyžadovať špecifickú liečbu. Okrem kyseliny salicylovej a kryoterapie môže byť odporúčaná aj laserová terapia alebo chirurgické odstránenie.

Bradavice na tvári

Bradavice na tvári by mali byť liečené s opatrnosťou, aby sa predišlo jazvám. Môžu byť odstránené chirurgicky, laserom alebo elektrokauterizáciou. Vždy je dôležitá konzultácia s dermatológom pred začatím liečby.

Bradavice na krku a chrbte

Bradavice v týchto oblastiach môžu byť liečené podobnými metódami ako bradavice na iných častiach tela. Odporúča sa však vyvarovať sa agresívnym metódam, aby sa predišlo jazvám.

Prevencia bradavíc

Prevencia je kľúčová pre zabránenie šíreniu bradavíc. Odporúča sa vyvarovať sa priameho kontaktu s infikovanými osobami alebo povrchmi. Je dôležité pravidelne si umývať ruky a nosiť obuv vo verejných sprchách alebo bazénoch.

Bradavice a HPV vírus

HPV, alebo ľudský papilomavírus, je hlavnou príčinou vzniku bradavíc. Existuje mnoho rôznych kmeňov HPV a niektoré z nich môžu spôsobiť aj iné ochorenia, ako je rakovina krčka maternice. Očkovanie proti HPV môže pomôcť predchádzať vzniku bradavíc a ďalších ochorení spôsobených týmto vírusom.

Záver

Bradavice sú bežným kožným problémom, ktorý môže spôsobiť nepohodlie a kozmetické problémy. Hoci väčšina bradavíc je neškodná, je dôležité ich správne liečiť a dodržiavať opatrenia na ich prevenciu. Ak máte podozrenie na bradavicu alebo si nie ste istý jej typom, vždy sa poraďte s dermatológom alebo lekárom.

Bradavice môžu byť odstránené rôznymi metódami, vrátane liekov, kryoterapie, laserovej terapie a chirurgického odstránenia. Voľba liečby závisí od typu, umiestnenia a veľkosti bradavice. Niektoré bradavice môžu zmiznúť samy o sebe, ale môže to trvať mesiace alebo dokonca roky.

Prevencia je kľúčová na zabránenie šírenia bradavíc. Odporúča sa vyvarovať sa kontaktu s infikovanými osobami, pravidelne si umývať ruky a nosiť obuv vo verejných sprchách alebo bazénoch. Očkovanie proti HPV môže tiež pomôcť predchádzať vzniku bradavíc a ďalších ochorení spôsobených týmto vírusom.

Na záver je dôležité si uvedomiť, že hoci bradavice môžu byť nepríjemné, väčšina z nich je neškodná a môže byť účinne liečená. Ak máte obavy o svoje zdravie alebo máte otázky týkajúce sa bradavíc, vždy sa obráťte na svojho lekára alebo dermatológa.

Autor článku

Jana Nová, DiS.

Vyštudovala som MILLS a už počas štúdia som chodila do lekárne pomáhať a po štúdiu som začala aj v lekárni pracovať. V práci poskytujem starostlivosť a potrebné informácie. Vo voľnom čase vyrážam do prírody, včelárim a tancujem

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.