Bradavice na rukách: ako vyzerajú a ako sa ich zbaviť

Bradavice majú rady vlhké prostredie, preto sa im páči medzi prstami, ale nepohrdnú ani oblasťou dlane. Prenášajú sa pomerne ľahko, ale môže trvať nejaký čas, kým vám bradavica na ruke narastie. Ako by ste mali postupovať pri ich liečbe a v akom prípade je lepšie navštíviť lekára?

Čo sú to bradavice a ako vyzerajú

Bradavice sú spôsobené ľudským papilomavírusom (HPV), ktorý existuje v mnohých variantoch. Podľa toho sa rozlišujú rôzne typy bradavíc, ktoré sa líšia špecifickým vírusom aj ich umiestnením a vzhľadom. Postihujú najmä osoby so zníženou imunitou a sú ľahko prenosné.

Spoločným znakom bradavíc je nerovný, vyvýšený povrch. Môžu byť ružovkasté, červenkasté alebo žltkasté, osamotené alebo spolu s inými bradavicami. Zvyčajne nespôsobujú bolesť, ale ak sa vyskytujú na mieste, ktoré je často namáhané (ruky, nohy), môžu byť veľmi bolestivé.

Bradavice na rukách u detí

Bradavice na rukách nie sú v detských skupinách ničím výnimočným. V skutočnosti je pre deti náročnejšie udržiavať správnu hygienu a byť opatrný pri kontakte s infikovanými osobami. Za najvhodnejšiu liečbu bradavíc u detí sa považuje odstránenie tekutým dusíkom, pretože má vysokú účinnosť. Včasná liečba nielenže zabráni prenosu na iné osoby, ale zabráni aj prenosu v koži vášho dieťaťa, čo hrozí pri poškriabaní bradavice.

Liečba - ako sa zbaviť bradavíc na rukách

Pri liečbe bradavíc na rukách máte dve možnosti: riešiť ich doma alebo prenechať liečbu lekárom.

domaci-lecba

Domáce ošetrenie

Dnes existuje veľké množstvo prípravkov na domáce použitie, od roztokov, ktoré sa nanášajú štetcom až po špeciálne perá, ktoré obsahujú kyseliny (salicylovú, mliečnu a monochlóroctovú), ktoré postupne leptajú alebo vysušujú bradavice.

lekarske-osetrenia

Lekárske ošetrenie

V ordinácii lekára máte na výber medzi zmrazovaním tekutým dusíkom, cievnym pulzným laserom alebo fotodynamickou terapiou, ktorá ako jediná nepoškodzuje okolité tkanivá. V prípade veľkých alebo rezistentných bradavíc môže byť indikovaná chirurgická liečba. Majte na pamäti, že liečba bradavíc nie je vždy jednorazová záležitosť; sú to húževnaté malé veci, ktoré sa rady vracajú.

Pilulka odborník Mgr. Kristýna Vojtěšek hovorí:

„Je potrebné pripomenúť, že inkubačná doba bradavíc sa pohybuje od 1 do 6 mesiacov. Bradavice sa najlepšie šíria vlhkou cestou, preto je veľmi dôležitá prevencia, napríklad nosenie papúč vo verejných priestoroch, ako sú sauny, bazény. Pri zdieľaní domácnosti s infikovanou osobou sa odporúča vyhýbať sa zdieľaniu uterákov, posteľnej bielizne, ale aj kúpeľňových predložiek a obuvi. Prevencia súvisí aj so včasnou diagnostikou a správnou a vytrvalou liečbou, aby sa znížilo riziko prenosu na iné osoby, ako aj prenos na iné časti tela infikovanej osoby.“

Prírodná liečba a babské rady

V dávnejších dobách sa bradavice liečili výlučne doma, pomocou babských rád a sile prírody. Verilo sa v púpavu a chvojník pre ich antimikrobiálne vlastnosti, v citrón alebo pre slovenské domácnosti typickú cibuľu a cesnak. Tieto suroviny sa používali najmä v šťave alebo v celých kusoch vo forme obkladov. Rovnako ako pri iných kožných problémoch sa odporúča univerzálny tea tree olej.

Prenos a nákazlivosť bradavíc

Bradavice sú známe tým, že sú nákazlivé a napádajú najmä osoby s oslabeným imunitným systémom. Nakaziť sa môžete priamym prenosom, keď sa dotknete bradavice a zároveň máte malú ranu alebo odreninu, cez ktorú sa vírus dostane do vášho tela, alebo priamym prenosom v spoločných priestoroch s vyššou vlhkosťou (šatne, sprchy, bazény).

Inkubačná doba môže trvať až šesť mesiacov – to je dlhá doba na to, aby ste si pamätali, kde ste bradavicu dostali.

Riziká neliečených bradavíc na rukách

Keďže ide o nezhubné nádory, nehrozia žiadne závažné komplikácie. Najväčším rizikom neliečených bradavíc na rukách je ich prenos na iné časti tela alebo na iných ľudí a dočasné nepríjemnosti v živote. Vďaka jednoduchej a cenovo dostupnej liečbe tomu však môžete ľahko zabrániť.

Kedy navštíviť lekára

Aj keď sú bradavice relatívne neškodné, existuje niekoľko situácií, v ktorých by ste mali navštíviť lekára:

  • Bradavica prekáža a obmedzuje v každodenných činnostiach
  • Domáca liečba nezaberá
  • V prípade iných príznakov: bolesť, svrbenie, zvýšená teplota… (v tomto prípade pravdepodobne nejde o bradavicu)

Záver

Bradavice na rukách sú vysoko nákazlivé nezhubné nádory spôsobené ľudským papilomavírusom. Vyskytujú sa častejšie u ľudí so zníženou imunitou a nevyhýbajú sa ani deťom. Ak si trúfate na liečbu bradavíc doma, v súčasnosti máte niekoľko možností, ktoré sú užívateľsky prívetivé. Na druhej strane lekárska liečba má rýchlejšie výsledky, takže voľba je na vás. Rovnako ako pri iných ochoreniach je najlepším riešením prevencia, v tomto prípade hlavne dôsledná hygiena a podpora imunitného systému.

Zdroje

https://solen­.cz/pdfs/ped/2015/05/10­.pdf

https://solen­.cz/pdfs/lek/2014/06/03­.pdf

https://www.nhs­.uk/condition­s/warts-and-verrucas/

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2006/02/10­.pdf

https://www.le­karnickekapky­.cz/nemoci-onemocneni/bra­davice-nikdy-vice.html

Autor článku

Mgr. Kristýna Vojtěšek

Už počas štúdia na farmaceutickej fakulte v Hradci Králové som sa zaujímala predovšetkým o zdravie a s ním spojený životný štýl. Ako lekárnika ma baví neustály posun vpred vo vzdelávaní a neustály vývoj nášho pestrého odboru. Svoj voľný čas rada trávim aktívne, či už cestovaním, športom alebo s rodinou.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.