Bradavice na nohe nie sú ničím výnimočným. Ani sa nenazdáte a z bazéna si prinesiete nepríjemné prekvapenie. Keďže ich spôsobujú vírusy a sú vysoko nákazlivé, neodporúča sa nad nimi len tak mávnuť rukou. Ako rozpoznáte bradavicu a aké sú možnosti liečby?
Bradavice sú malé, nezhubné nádory kože. Existujú rôzne typy, ktoré sa líšia podľa konkrétneho vírusu, ktorý ich spôsobuje, a miesta, kde sa nachádzajú. Bradavice môže spôsobovať ľudský papilomavírus (HPV), ktorý vás napadne pri oslabenej imunite kontaktom s infikovanou osobou alebo nepriamym prenosom prostredníctvom rôznych predmetov alebo prostredia.
Vírusy sa môžu nachádzať po celom tele, najčastejšie na rukách a nohách. Hoci nie sú život ohrozujúce, nemali by sa podceňovať ani ignorovať.
Bradavica na nohe vyzerá ako drobný, tvrdý výrastok, väčšinou kruhového tvaru. Tvorí ju stvrdnutá koža, ktorá časom praská a na jednom mieste ich môže byť viac. Ak na bradavici stojíte celý deň, môžete pociťovať aj bolesť. Najčastejšie sa vyskytuje na spodnej časti chodidla, na prstoch alebo medzi prstami, kde je viac vlhkosti.
Bradavice sa rady vracajú, preto sa uistite, že ste ich riadne odstránili. Na to existujú buď invazívne metódy vykonávané lekárom, alebo neinvazívne metódy vhodné na domáce použitie. Najúčinnejšou metódou je kryoterapia - použitie tekutého dusíka, ktorá bradavicu zmrazí, ale nezbaví ju úplne bolesti. Ďalšou možnosťou je vaskulárny pulzný laser alebo fotodynamická terapia, ktorá ako jediná nepoškodzuje okolité tkanivá a nespôsobuje jazvy.
Domáca liečba spočíva najmä v aplikácii kyseliny salicylovej na bradavicu, ktorá sa rozpustí. Nezabudnite, že liečba nie je vždy jednorazová, niekedy je potrebných viacero ošetrení, či už ide o lekársky zákrok alebo domácu liečbu.
„Bradavice sú bežným kožným ochorením, sú to malé, tvrdé výrastky na koži. Túto kožnú infekciu spôsobuje ľudský papilomavírus (HPV). Vírus sa do kože dostáva cez odreniny alebo praskliny. Medzi rizikové faktory infekcie patrí návšteva verejných miest, ako sú bazény alebo sprchy, oslabený imunitný systém a priamy kontakt s infikovanou osobou alebo povrchom. Preto je dôležitou súčasťou prevencie nosenie obuvi na verejných miestach, udržiavanie chodidiel v suchu a čistote a nezdieľanie obuvi alebo ponožiek s inými osobami.
Ak sú bradavice bolestivé alebo sa šíria, je vhodné vyhľadať lekára, ktorý ich ošetrí. Na liečbu sa často používa tekutý dusík, ktorý zmrazí tkanivo a chlad spustí imunitnú reakciu organizmu, ktorá pomôže bradavice odstrániť. Ak sa u vás objavia len menšie bradavice bez iných komplikácií, môžete sa rozhodnúť pre ich liečbu prípravkami na bradavice z lekárne.“
Bradavice na nohách sa najčastejšie vyskytujú u detí a dospievajúcich. Postihujú až 10 % detskej populácie, pretože sa ľahko šíria. Bradavica by nemala byť bolestivá (aspoň na začiatku), ale ak sa objaví, čo najskôr navštívte lekára, aby ste zabránili prenosu na iné osoby a iné miesta na koži vášho dieťaťa. U detí sa najčastejšie volí odstraňovanie bradavíc tekutým dusíkom, pretože má vysokú účinnosť.
Pri kontakte s postihnutou oblasťou sú bradavice veľmi nákazlivé. Často na vás číhajú pri bazénoch a v spoločných sprchách a môžete sa nimi nakaziť aj dotykom alebo poškriabaním vlastnej bradavice, pretože sa tým šíri vírus HPV. Doba nákazy je až 6 mesiacov, takže ak sa nakazíte v lete na kúpalisku, bradavice sa môžu objaviť až v zime.
Bradaviciacm môžete predísť nasledujúcimi spôsobmi:
Domáca liečba už neznamená potieranie bradavíc cesnakom, pretože existuje veľký výber špeciálnych roztokov alebo pier obsahujúcich kyseliny (salicylovú, mliečnu a monochlóroctovú) v dostatočnej koncentrácii, ktorá po opakovanom použití rozpustí bradavice. Je dôležité byť bezpečný a dodržiavať správny postup, najmä pokiaľ ide o ochranu okolitej kože. Domáca liečba nie je stopercentná, ak bradavice po ošetrení nezmiznú, navštívte lekára.
Ak sa vám bradavica vytvorí, v prvom rade sa vyhnite škrabaniu miesta, bradavicu nelúpajte a ak sa jej dotknete, okamžite si umyte ruky. Nohy udržiavajte čisté a suché.
Bradavice zvyčajne nebolia, ale to neznamená, že by ste ich nemali riešiť. Ľahko ich môžete dostať napríklad pri návšteve bazéna, ale ich ošetrenie nie je v dnešnej dobe zložité. Môžete sa rozhodnúť pre použitie špeciálneho pera na domáce použitie alebo liečbu prenechať lekárovi. Nech sa rozhodnete akokoľvek, konajte rýchlo, aby ste zabránili prenosu, pretože vírus HPV, ktorý spôsobuje bradavice, je vysoko nákazlivý.
https://solen.cz/pdfs/ped/2015/05/10.pdf
https://solen.cz/pdfs/lek/2014/06/03.pdf
https://rcpod.org.uk/common-foot-problems/verrucae
https://www.guysandstthomas.nhs.uk/health-information/verruca
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.