Bozkávanie a ako sa bozkávať

Bozkávanie je univerzálne gesto, ktoré prekračuje kultúrne a geografické hranice. Či už ide o letmý bozk na tvár ako pozdrav medzi priateľmi, vášnivý bozk medzi milencami, alebo dokonca rituálny bozk, bozkávanie je jedným z najstarších a najuniverzálnejších prejavov ľudskej vzájomnosti. Prináša zdravotné výhody, ale prináša so sebou aj mnohé potenciálne riziká.

 

Obsah

  1. História bozkávania
  2. Význam bozkávania
  3. Techniky a typy bozkávania
  4. Hygiena a zdravie
  5. Psychologické aspekty
  6. Záver
  7. Zdroje
pilulka

História bozkávania

História bozkávania siaha tisíce rokov do minulosti, kedy je možné nájsť jeho stopy už v starovekých textoch, umení a literatúre. V rôznych kultúrach a civilizáciách malo bozkávanie mnoho podôb – od rituálneho gesta v sumerských eposoch, cez prejav úcty v starovekom Egypte, až po symbol lásky a romantiky v klasických gréckych a rímskych dielach. Význam a praktiky sa premieňali v rôznych historických obdobiach a kultúrach, a práve z tejto starodávnej tradície vyrástla univerzálna forma vyjadrenia, akú poznáme dnes.

 

Význam bozkávania

Bozkávanie nie je len fyzickým aktom, ale nesie so sebou aj hlboký emocionálny a sociálny význam. V priateľstvách a medzi rodinnými príslušníkmi môže bozkávanie symbolizovať úctu, priazeň a pevné puto. V romantických vzťahoch je často vnímané ako vyjadrenie lásky, túžby a vzájomnej príťažlivosti. Bozkávanie tiež zohráva úlohu v ľudskej sexualite, kde môže byť v rámci predohry prvým krokom k intímnejším fyzickým prejavom.

Medzinárodný deň bozkávania

Medzinárodný deň bozkov pripadá na skorý prázdninový deň 6. júla zhodou okolností si v Česku v tento deň pripomínajú aj upálenie majstra Jána Husa. Medzinárodný deň vzišiel pôvodne z Veľkej Británie preto, aby pripomenul významnosť tohto pradávneho gesta, z ktorého sa dnes pre mnoho ľudí bohužiaľ stala už iba obyčajná všedná formalita.

Techniky a typy bozkávania

Existuje mnoho rôznych druhov a techník bozkávania, ktoré sa líšia podľa kontextu a osobných preferencií. Základná technika zahŕňa jemné dotyky pier, ale bozkávanie môže byť aj vášnivejšie, s použitím jazyka, zubov alebo ďalších častí tela. Dôležité je tiež vnímať signály partnera a prispôsobiť sa jeho reakciám. Dobré bozkávanie často vyžaduje prax a komunikáciu medzi partnermi, aby bolo pre oboch čo najpríjemnejšie. Typov bozku pritom môže byť celý rad:

 

  • Uzavretý bozk: Jemný dotyk pier, často používaný ako prejav nehy alebo pozdrav.
  • Francúzsky bozk: Vášnivé bozkávanie s intenzívnym zapojením jazyka, vyžaduje vzájomnú koordináciu a harmóniu. Táto technika vyžaduje istú mieru praxe a koordinácie, aby bola pre obe strany príjemná.
  • Jemné hryzenie pier: Ľahké hryzenie pier partnera pridáva vzrušujúce element.
  • Bozk na tvár: Prejav priateľstva alebo úcty, môže byť tiež použitý ako jemný romantický gesto.
  • Bozk na čelo: Vyjadruje ošetrujúci postoj alebo ochranu, často medzi rodičmi a deťmi alebo medzi blízkymi priateľmi.
  • Eskimácky bozk: Dotyk nosov namiesto miesto pier, spojený často s hravosťou a nežnosťou.
  • Motýlí bozk: Ľahké dotyky riasami blízko k tvári partnera vytvára jemné vnemy.
  • Pod čerešňou: Prvomájová klasika. Zároveň jeden z príkladov rituálneho bozku pochádzajúci zrejme už z dávnych zvyklostí našich predkov.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová hovorí:

„Bozkávanie je fascinujúca téma, ktorá sa objavuje naprieč kultúrami a históriou. S bozkávaním sa spája aj niekoľko zaujímavostí. Bozkávanie môže posilňovať imunitný systém, pretože výmena slín môže vystaviť telo novým baktériám, čo môže posilniť jeho obranyschopnosť. Pri bozkávaní sa uvoľňuje oxytocín, často nazývaný „hormón lásky“, ktorý posilňuje pocit blízkosti a prepojenia medzi partnermi. Tiež sa zvyšuje hladina dopamínu, čo vyvoláva pocity eufórie a šťastia.“

Hygiena a zdravie

Pri bozkávaní je dôležité dbať na ústnu hygienu a zdravie, pretože ústa sú plné baktérií, ktoré môžu byť prenášané z jednej osoby na druhú. Pravidelné čistenie zubov, používanie zubnej nite a ústnej vody môže pomôcť udržať ústa čisté a znížiť riziko prenosu nežiaducich mikróbov. Je tiež dôležité byť si vedomý možných zdravotných rizík, ako sú opary na pery alebo iné infekčné choroby, ktoré môžu byť prenášané bozkom.

 

Bozkávaním sa tiež ľahko prenáša infekcia. Okrem tých relatívne obyčajných, ako je napríklad bežné prechladnutie alebo chrípka, ide najmä o mononukleózu­. Tá sa napokon prezýva „choroba z bozkávania“ a najčastejšie postihuje dospievajúcich. Táto infekcia môže viesť k vysokým horúčkam, opuchu krku a niekedy môže vyžadovať aj hospitalizáciu.

 

Samostatnou kapitolou sú aj niektoré pohlavne prenosné choroby, ktoré sa potenciálne môžu prenášať aj bozkom:

 

  • Ľudský papilomavírus (HPV) – Najrozšírenejšia pohlavne prenosná choroba na svete. Niektoré typy HPV sú relatívne neškodné, iné ale môžu viesť aj k rakovine krčka maternice. Proti najnebezpečnejším typom HPV sa dá chrániť vakcínami.
  • Herpes vírus (HSV-2) – Príčina genitálneho oparu, ktorý spôsobuje pľuzgieriky až vredy.
  • Cytomegalovírus (CMV) – U mnohých ľudí je infekcia bez symptómov, niektorým spôsobuje príznaky podobné horúčke. U osôb s oslabenou imunitou môže spôsobiť vážne komplikácie.
  • Syfilis – Táto bakteriálna nákaza sa primárne prenáša kontaktom s vredmi nakazeného. Tie sa môžu okrem genitálií vyskytnúť práve aj v ústach alebo na perách.

Psychologické aspekty

Bozkávanie má nielen fyzický, ale aj hlboký psychologický rozmer. Môže pôsobiť ako zdroj pohody a upokojenia, posilňovať väzby medzi ľuďmi a zvyšovať pocit bezpečia a prijatia. V romantických vzťahoch môže bozkávanie posilniť pocit intimity a dôvery medzi partnermi. Psychologické výhody bozkávania zahŕňajú aj zníženie stresu a úzkosti vďaka uvoľňovaniu hormónov šťastia, ako je oxytocín a serotonín.

 

Záver

Bozkávanie je komplexný fenomén, ktorý zahŕňa širokú škálu praktík, významov a emócií. Či už je to prejav lásky, priateľstva, úcty alebo rituálu – ako si pripomíname každý rok na prvého mája pod rozkvitnutou čerešňou – bozkávanie má významnú úlohu v ľudskej komunikácii a sociálnej interakcii. Pochopenie jeho rôznych aspektov nám umožňuje lepšie oceniť jeho hodnotu a význam v našich životoch.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroje

https://www.bet­terhealth.vic­.gov.au/health/con­ditionsandtre­atments/kissing-and-your-health https://www.healthline.com/…s-of-kissing https://www.webmd.com/…eosis-causes https://www.medicinenet.com/…/article.htm https://www.mayoclinic.org/…syc-20350328 https://www.medicalnewstoday.com/…from-kissing#… https://www.pennmedicine.org/…ry/affection

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.