Bolesť zápästia: príčiny, príznaky a liečba

Bolesť zápästia sú pomerne častým problémom, ktorý postihuje ľudí rôzneho veku a povolania. Môže byť spôsobená rôznymi faktormi, napríklad úrazmi, opakovanými pohybmi rúk alebo určitými zdravotnými stavmi. V tomto článku sa budeme venovať anatómii zápästia, hlavným príčinám bolesti, ako aj liečbe a prevencii.

Obsah

  1. Anatómia zápästia
  2. Príčiny bolesti zápästia
  3. Príznaky bolesti zápästia
  4. Diagnostika bolesti zápästia
  5. Liečba bolesti zápästia
  6. Prevencia bolesti zápästia
  7. Záver
  8. Zdroje
pilulka
pilulka

Anatómia zápästia

Zápästie je zložitá štruktúra, ktorú tvorí osem malých zápästných kostí, ktoré sú spojené s rôznymi väzmi a šľachami. Spolu s kosťami predlaktia a ruky vytvára zápästie kĺb, ktorý umožňuje pohyb ruky a prstov. Tieto kosti sú usporiadané v dvoch radoch vedľa seba:
 

  • Distálny rad: Je bližšie k palcu a zahŕňa hlavovú kosť, ktorá je najväčšia zo všetkých zápästných kostí, ako aj hákovú kosť, veľkú mnohostennú kosť a malú mnohostennú kosť. 
  • Proximálny rad: Je bližšie k malíčku a zahŕňa kosti, ako je hrášková kosť, trojuholníková kosť, kĺbová kosť a nechtík.
     

 

Z dôvodu zložitej anatomickej štruktúry je zápästie náchylné na rôzne poranenia alebo ochorenia, ktoré môžu viesť k bolesti a obmedzenému pohybu.

 

Príčiny bolesti zápästia

Existuje mnoho príčin bolesti zápästia. Bolesť môže byť akútna (krátkodobá) alebo chronická (dlhodobá). Medzi najčastejšie príčiny patria:

Zranenia

Napr. náraz, natiahnutie alebo zlomenina.

Tendinitida

Zápal šliach spôsobený opakovaným pohybom alebo zranením.

Syndróm karpálneho tunela

Problémy s karpálnym tunelom spôsobené útlakom stredového nervu v zápästí.

Zdravotný stav

Artróza (opotrebovanie kĺbovej chrupavky), reumatoidná artritída  (autoimunitné ochorenie kĺbov), osteoartróza a iné.

Príznaky bolesti zápästia

Príznaky bolesti zápästia sa môžu líšiť v závislosti od príčiny bolesti. Medzi bežné príznaky však patria:
 

  • Bolesť: Akútna alebo chronická a môže byť ostrá, tupá (napr. pri artritíde), bodavá, pálivá alebo pulzujúca.
  • Opuch: Zápästie môže byť opuchnuté alebo zdurené v dôsledku zápalu alebo poranenia.
  • Stuhnutosť: Obmedzený rozsah pohybu v zápästí, ťažkosti s ohýbaním alebo naťahovaním.
  • Pocit mravčenia alebo brnenia: Najmä pri syndróme karpálneho tunela.

 

Ak pociťujete niektorý z týchto príznakov, je dôležité poradiť sa so svojím lekárom, aby bolo možné stanoviť presnú diagnózu a začať vhodnú liečbu.

Diagnostika bolesti zápästia

Diagnostika bolesti zápästia začína fyzikálnym vyšetrením a anamnézou pacienta. Lekár sa môže pýtať na to, ako a kedy bolesť začala, či existujú nejaké konkrétne udalosti, ktoré mohli spôsobiť ťažkosti, a či existujú nejaké činnosti, ktoré existujúcu bolesť zhoršujú.

Okrem fyzikálneho vyšetrenia môže lekár odporučiť aj niektoré zobrazovacie vyšetrenia. Rentgenové vyšetrenie pomáha identifikovať zlomeniny alebo abnormality kostí. Magnetická rezonancia (MRI) môže zase vyšetriť mäkké tkanivá vrátane väzov, šliach a nervov.

Pri diagnostike syndrómu karpálneho tunela sa používa najmä elektromyografia (EMG). Tá využíva elektródy na posúdenie funkcie nervov a vykonáva ju neurológ

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Zápästie nám umožňuje pohybovať rukou a prstami. Skladá sa z ôsmich kostí v proximálnom a distálnom rade. Bolesť zápästia môže byť spôsobená zranením (natiahnutie, narazenie alebo zlomenina), zápalom šliach, syndrómom karpálneho tunela alebo inými ochoreniami, ako je artritída alebo reumatoidná artritída. Bolesť sa prejavuje rôzne v závislosti od typu problému so zápästím.

Okrem bolesti sa môže vyskytnúť opuch, obmedzený pohyb, pocit brnenia alebo mravčenia. Ak vás začala trápiť bolesť zápästia, môžete vyskúšať ľadové obklady alebo voľnopredajné lieky proti bolesti. Ak však tieto opatrenia nepomôžu do niekoľkých dní alebo ak sa potom stav zhorší, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.

Liečba bolesti zápästia

Liečba bolesti zápästia do veľkej miery závisí od jej príčiny. Na zmiernenie počiatočnej bolesti môžete použiť chladivé obklady a boľavé zápästie nechať v pokoji. Lieky proti bolesti, ako sú paracetamol alebo ibuprofén, môžu pomôcť zmierniť bolesť a zápal. V niektorých prípadoch môže byť zápästie znehybnené dlahou alebo sadrou, aby sa zabránilo ďalšiemu zraneniu.

Niekedy sa odporúča fyzikálna terapia. Cvičenie a rehabilitácia môžu pomôcť posilniť zápästie a zlepšiť jeho funkciu. V niektorých prípadoch, keď konzervatívna liečba nepomáha, môže byť potrebný chirurgický zákrok, najmä pri ťažkých zlomeninách alebo pri syndróme karpálneho tunela, kde je potrebné uvoľniť tlak na nerv.

Prevencia bolesti zápästia

Aj keď sa nedá úplne zabrániť všetkým zraneniam zápästia, existuje niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť na minimalizáciu rizika problémov so zápästím:

  • Natiahnutie a posilnenie: Pravidelné cvičenie vám pomôže posilniť svaly zápästia a zlepšiť jeho pružnosť. Na mieste je však aj zotavenie po cvičení.
  • Ergonómia pri práci: Správne nastavenie pracovného priestoru a poloha sedenia pri práci na počítači môžu znížiť záťaž zápästia. Pomôcť môže aj nahradenie klasickej počítačovej myši vertikálnou.
  • Používajte ochranné pomôcky: Ak sa venujete športom alebo aktivitám, pri ktorých je zvýšené riziko poranenia zápästia, používajte ochranné bandáže alebo ortézy.
  • Prestávky: Ak vykonávate opakované pohyby rukou a zápästím, robte si pravidelné prestávky a zápästie si pretiahnite.

Záver

Bolesti zápästia sú častým problémom, ktorý môže mať mnoho príčin. Či už je príčinou zranenie, opakovaný pohyb alebo zdravotný stav, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, ak bolesť pretrváva alebo sa zhoršuje. Správna diagnóza a následná liečba vám môžu pomôcť zotaviť sa z bolesti zápästia a vrátiť sa k bežným činnostiam.

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.he­althline.com/he­alth/wrist-pain#causes

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/312070

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/symptom­s/17667-wrist-pain

https://versu­sarthritis.or­g/about-arthritis/con­ditions/hand-and-wrist-pain/

https://euc.cz/clan­ky-a-novinky/clanky/pro­blem-se-zapestim-priznaky-a-lecba/

pilulka

Autor článku

Radka Iterová

Špecializujem sa na vytváranie prepracovaných textov, ktoré efektívne podporujú zaujímavosti o ľudskom zdraví. Okrem iného mám záľubu v zahradničení, fotografovaní a varení. Som presvedčená, že harmonické spojenie kreatívnej práce a týchto relaxačných aktivít prispieva k všeobecnej duševnej pohode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.