Bolesť v podpazuší: zväčšené uzliny a príčiny

Bolesť v podpazuší je nielen nepríjemná, ale aj znepokojujúca, pretože môže signalizovať množstvo zdravotných problémov. Táto oblasť tela obsahuje dôležité lymfatické uzliny, nervy a krvné cievy, a preto si akákoľvek bolesť v tejto oblasti vyžaduje vašu pozornosť.

 

Obsah

  1. Zdurenie lymfatických uzlín a infekcia
  2. Zranenie a svalové preťaženia
  3. Ochorenie srdca a tepien
  4. Zápal a dermatologické problémy
  5. Rakovina prsníka a iné nádory
  6. Neurologické stavy a úzkosť
  7. Záver
  8. Zdroje

 

pilulka
pilulka

Zdurenie lymfatických uzlín a infekcie

Zdurenie lymfatických uzlín v podpazuší sa môže objaviť počas infekčných ochorení, ako je chrípka alebo prechladnutie. Zväčšenie lymfatických uzlín môžu tiež spôsobovať autoimunitné ochorenia, ako je reumatoidná dermatitída alebo systémový lupus erythema­tosus.

 

Niektoré typy rakoviny – typicky Hodgkinov lymfóm, rakovina prsníka, rakovina pľúc alebo kožný melanóm – sa v niektorých ranných štádií môže prejaviť bolesťou, zdurenými uzlinami v podpazuší alebo nahmataním tvrdej hrčky v podpazuší či na prsiach.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Podpažie je oblasť, v ktorej sa vyskytujú lymfatické uzliny, krvné cievy, nervy, kosti a svaly. Bolesť v tejto oblasti môže byť spôsobená mnohými príčinami, od menej závažných, ako je natiahnutie svalov, až po tie závažné, ako je rakovina. Ak vás trápi bolesť v podpazuší, ktorá pretrváva, navštívte lekára."

Zranenie a svalové preťaženie

Poranenia v oblasti ramena alebo ramena často vedú k bolesti v podpazuší. Pomliaždenie, natiahnutie svalov alebo dokonca zlomeniny a vykĺbenie ramena môžu vyvolať silné bolesti.

 

Preťaženie svalov, typické pre nadmernú fyzickú aktivitu alebo neobvyklé pohyby, sa typicky prejavuje citlivosťou, opuchom a stuhnutosťou. Preťaženie svalov sa totiž môže prejaviť zvýšením laktátu (kyseliny mliečnej) vo svaloch, ku ktorému dochádza po veľkej svalovej námahe. Toto okyslenie svalov kyselinou mliečnou je zodpovedné za bolesť svalov po cvičení. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, cez podpazušie prechádza niekoľko svalov a šliach.

 

Liečba zranení zahŕňa odpočinok, aplikáciu chladu na zmiernenie bolesti (prináša výsledky len pri krátkom používaní) a v prípade potreby lekársky zásah. Pri preťažení svalov sú užitočné naťahovacie cviky a prvky z fyzioterapie pre obnovu svalovej sily a flexibility.

Ochorenie srdca a tepien

Angina pectoris – typ bolesti na hrudi spôsobenej obmedzeným prietokom krvi do srdca – môže vyžarovať bolesť až do podpazušia, častejšie doľava ako doprava. Sprevádzať ju môžu aj dýchavičnosť a búšenie srdca. Liečba zahŕňa zmenu životného štýlu, lieky, operácie alebo angioplastiku.

 

Bolesť v podpazuší môže byť tiež príznakom ochorenia periférnych tepien, ktoré sa prejavuje zúžením tepien vedúcich k nedostatočnému prietoku krvi. Včasná liečba a správny životný štýl môžu pomôcť predísť závažným komplikáciám spojeným s týmito ochoreniami.

 

Zápal a dermatologické problémy

Zápal v oblasti podpazušia môže nastať v dôsledku bakteriálnych alebo vírusových infekcií, príznaky všeobecne môžu zahŕňať citlivosť, začervenanie a opuch. Pásový opar sa zase špecificky prejavuje bolestivými pľuzgiermi a môže vyvolať bolesť v podpazuší. Liečba zahŕňa lokálne alebo systémové antimykotické lieky a protizápalové kré­my.

 

Niektoré dermatologické problémy, ako je kontaktná dermatitída, môžu byť spôsobené alergickou reakciou na určité produkty alebo priamym kontaktom kože s dráždivými látkami. Vyvolať jej môže tesné oblečenie či nešetrné holenie, nevhodné pracie prášky, dezodorant ai.

Rakovina prsníka a iné nádory

Rakovina prsníka môže spôsobovať bolesť v podpazuší, najmä ak už nádor postúpil do oblasti podpažných uzlín. Nádory v tejto oblasti, či už zhubné alebo nezhubné, môžu tlačiť na nervy alebo cievy a vyvolávať tak bolesť. Včasná diagnostika a liečba sú kľúčové pre úspešné zvládnutie týchto stavov.

 

Neurologické stavy a úzkosť

Neurologické problémy, napríklad priškripnutie nervov, môžu tiež spôsobovať bolesť v podpazuší, zdanlivo bez zjavnej príčiny. Táto bolesť môže byť sprevádzaná brnením, necitlivosťou alebo slabosťou. Liečba zahŕňa fyzikálnu terapiu a protizápalové lieky. Útlak nervov môže byť spôsobený pri úraze.

 

Úzkosť je ďalším stavom, ktorý môže mať fyzické príznaky, vrátane bolesti na hrudi av podpazuší. Správne rozpoznanie a liečba úzkosti sú dôležité na zmiernenie týchto symptómov.

Záver

Bolesť v podpazuší máva mnoho príčin, od relatívne neškodných, ako sú zápaly alebo svalové preťaženie, až po vážnejšie stavy, ako je rakovina prsníka alebo srdcové ochorenia. Dôležité je venovať pozornosť akýmkoľvek sprievodným príznakom a neváhať s vyhľadaním lekárskej pomoci, ak bolesť pretrváva alebo je sprevádzaná inými znepokojivými symptómami. Včasná diagnóza a správna liečba sú kľúčové pre účinné zvládnutie a predchádzanie možným komplikáciám spojeným s bolesťou v podpazuší.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroje

https://ufheal­th.org/conditi­ons-and-treatments/armpit-lump

https://www.bre­astcancer.org/tre­atment-side-effects/armpit-discomfort

https://neura­genex.com/sym­ptom/muscle-spasms-in-the-armpit/

https://www.nzip­.cz/clanek/959-angina-pectoris-priciny-a-priznaky

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.