Čo pomáha na bolesť semenníkov?

Bolesť semenníkov môže byť znepokojujúcim príznakom, ktorý si vyžaduje pozornosť a správne porozumenie. Tento článok poskytuje komplexný prehľad o možných príčinách, diagnostike, liečebných metódach a preventívnych opatreniach, ktoré pomôžu v zachovaní mužského zdravia a prevencii vážnejších komplikácií.

 

Obsah:

 

  1. Príčiny bolesti semenníkov
  2. Možné komplikácie
  3. Domáca liečba a sebapomoc
  4. Kedy navštíviť lekára
  5. Diagnostika a liečenie
  6. Prevencia
  7. Život s bolesťou semenníkov
  8. Záver
  9. Zdroje

 

Príčiny bolesti semenníkov

Rôzne faktory môžu spôsobovať bolesť semenníkov. Medzi bežné príčiny patria:

 

  • Trauma alebo poranenie semenníkov. Bolesť po traume napr. po úderom býva intenzívna a môže byť aj sprevádzaná nevoľnosťou a zvracaním. Keďže bolesť vyvoláva nerv vedúci z tráviaceho traktu.
  • Zápalové ochorenia, ako je epididymitída (zápal nadsemenníka) alebo orchitída (zápal semenníka ). Pre zápal je typická bolesť semenníkov na dotyk a sprevádza ho opuch.
  • Torze semenníka („pretočenie“ semenníka), čo je akútny stav vyžadujúci okamžitú lekársku pomoc, pretože dochádza k zastaveniu prísunu krvi do semenníka. Jedná sa o po úraze o najčastejšiu príčinu bolesti semenníka u detí. Môže postihnúť však aj dospelých. Tore je typická bolesťou semenníkov a podbrušku, poprípade vystreľujúcou bolesťou až do stehna.
  • Varikokéla, rozšírenie žíl v semenníku. Va­rikokélu je tak možné prirovnať ku kŕčovým žilám na nohách či hemoroidom. Ide o častú príčinu bolesti semenníka v puberte, kedy sa začína pohlavná sústava zväčšovať. Postihnutie je obvykle jednostranné, častejšie vľavo. Pre rozšírené žily je typická bolesť semenníkov po športe či inej fyzickej námahe, alebo naopak bolesť semenníkov pri sedení alebo dlhom státí. Bolesť môže o semenníka vystreľovať až do slabín.
  • Prietrž alebo iné problémy spojené s brušnou stenou.
  • Infekcie vrátane pohlavne prenosných infekcií.
  • Mumps / príušnice bolesť semenníkov dokážu vyvolať vďaka vytvoreniu zápalu. Ide o jednu z najobávanejších komplikácií pri mumpsu. Vo výnimočných prípadoch môže viesť až k sterilite.
  • Urologické problémy, ako je zablokovanie močových ciest.
  • Rakovina semenníka, ktorá je síce menej bežná (podľa odhadov 0,4 % všetkých prípadov rakoviny) je však dôležité ju včas odhaliť.
  • Zväčšená prostata spôsobujúca hromadenie moču môže tlačiť na rôzne časti tela a môže sa prejavovať aj bolesťou v podbrušku s bolesťou semenníkov alebo aj celého penisu.
  • Častá sexuálna aktivita; v tomto prípade sa jedná skôr o bolesť veľmi jemnú, skôr nepríjemný pocit, ktorý prichádza pozvoľna. Bolesť semenníkov po ejakulácii (alebo bolesť semenníkov pri vzrušení aj bez ejakulácie) je silnejšia a potom následne ustupuje.
  • Takzavná bolesť semenníkov bez sexu, respektíve bolesť semenníkov bez ejakulácie po vzrušení sa nazýva slagnovo aj ako modré gule. Ide o stav, kedy sa napríklad odďaľovaným vyvrcholením prekrvia semenníky a tlak začne spôsobovať nepríjemné pocity až bolesť.
  • Upnuté oblečenie tiež môže spôsobiť bolesť od chrbtice, prípadne navyše bolesť s bolesťou chrbta. Problém vyrieši voľnejšia spodná bielizeň či nohavice.

 

Možné komplikácie

Bolesť semenníkov, pokiaľ nie je riadne liečená, môže viesť k rôznym komplikáciám, vrátane neplodnosti, chronickej bolesti, alebo rozšírenie prípadnej infekcie do ďalších častí tela. V niektorých prípadoch, ako je torzia semenníka, môže dôjsť k trvalému poškodeniu semenníka, pokiaľ nie je okamžite poskytnutá lekárska pomoc. Preto je dôležité nepodceňovať bolesť semenníkov a včas vyhľadať lekársku pomoc pre správnu diagnózu a liečbu.

 

Domáca liečba a svojpomoc

Pri miernej bolesti semenníkov možno niekedy uplatniť metódy domácej liečby. Medzi bez lekárskej starostlivosti zvládnuteľné stavy patrí predovšetkým bolesť semenníkov po sexe / bolesť semenníkov po masturbácii či v tesnom oblečení alebo s už diagnostikovanou nezhoršujúcou sa zdravotnou ťažkosťou (napr. zväčšená prostata), u ktorej je zrejmé, že je jedinou príčinou. Dôležitý je odpočinok a obmedzenie fyzickej aktivity, ktorá by mohla bolesť zhoršiť. Aplikácia chladu na postihnutú oblasť môže pomôcť znížiť opuch a zmierniť bolesť. Voľná bielizeň vám zase uľaví od mechanického tlaku a prípadné zhoršujúce sa bolesti semenníkov pri dotyku. Voľnopredajné protizápalové lieky, ako je ibuprofén, môžu tiež pomôcť v boji proti bolesti a zápalu.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Bolesť semenníkov sa môže objaviť bez vážnejších príčin, napr. po námahe alebo po sexe. Pokiaľ je bolesť stála a silná, mohla by poukazovať na ochorenie semenníkov alebo ich poranenia av tom prípade je potrebné navštíviť lekára. V prípade, že sa jedná torziu semenníka, bolesť je veľmi intenzívna a je nutný rýchly chirurgický zákrok.“

Je však dôležité mať na pamäti, že tieto metódy nie sú náhradou lekárskej starostlivosti, najmä ak bolesť pretrváva alebo je silná. V takýchto prípadoch je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.

 

Kedy navštíviť lekára

Bolesť semenníkov by mala byť vždy braná vážne. Je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, ak bolesť trvá dlhšie ako niekoľko dní, je obzvlášť intenzívna a prudká, alebo ak je sprevádzaná ďalšími príznakmi, ako je opuch, začervenanie, horúčka, nevoľnosť alebo zvracanie či krv v moči.

 

Okamžitá lekárska starostlivosť je tiež nevyhnutná v prípade, že sa objaví náhla, veľmi silná bolesť, čo môže byť príznakom torzie semenníka, čo je stav vyžadujúci urgentný zásah, aby sa predišlo trvalému poškodeniu. Torzia najčastejšie postihuje chlapcov mladších ako 18 rokov, preto bolesť semenníkov u detí nikdy nepodceňujte a vyhľadajte včas odbornú lekársku starostlivosť. Bolesť semenníkov u tínedžerov je tiež spojená so žilovými problémami. Prejavuje sa pri dlhom sedení, státí alebo ako bolesť semenníkov po posilňovaní a inej namáhavej činnosti.
 ​

 

Diagnostika a liečenie

Problémy so semenníkmi rieši praktický lekár alebo urológ. Diagnostika bolesti semenníkov zahŕňa starostlivé vyšetrenie a zhromaždenie anamnézy pacienta. Nasleduje fyzikálne vyšetrenie, kedy lekár semenníky prehmatá. Lekár môže predpísať rôzne testy, vrátane ultrazvuku, testov na pohlavne prenosné infekcie alebo krvných testov, aby určil presnú príčinu bolesti.

 

Liečba sa potom riadi podľa diagnózy. Môže zahŕňať antibiotiká na liečbu infekcií, lieky na zníženie opuchu a bolesti alebo chirurgický zákrok v prípade vážnejších stavov, ako je torzia semenníka. V prípade podozrenia na pomerne vzácnu rakovinu semenníka môže byť potrebné vykonať ďalšie vyšetrenia a začať špecifickú liečbu vrátane chirurgie, rádioterapie alebo chemoterapie.

 

Prevencia

Prevencia bolesti semenníkov zahŕňa niekoľko kľúčových krokov. Dôležité je udržiavať dobré hygienické návyky a používať ochranu pri pohlavnom styku, aby sa znížilo riziko pohlavne prenosných infekcií. Pravidelné samovyšetrovanie semenníkov môže pomôcť včas identifikovať prípadné neobvyklé zmeny alebo hrčky.

 

Tiež sa odporúča nosiť podpornú spodnú bielizeň pri športe a fyzických aktivitách, aby sa predišlo zraneniam. Vhodná strava a dostatočný príjem tekutín sú rovnako dôležité pre celkové zdravie reprodukčného systému.

 

Život s bolesťou semenníkov

V prípade chronickej bolesti môžu byť užitočné rôzne stratégie na zvládanie bolesti, vrátane relaxačných techník a psychologickej podpory. Život s bolesťou semenníkov môže byť náročný, ale správnym prístupom a liečbou je možné túto bolesť účinne zvládať. Je dôležité otvorene komunikovať so svojím lekárom o príznakoch a možných zmenách v zdravotnom stave. Pacienti by mali dodržiavať predpísanú liečbu a pravidelne sa zúčastňovať kontrolných prehliadok.

 

Záver

Bolesť semenníkov je významným zdravotným problémom, ktorý si vyžaduje pozornosť a adekvátnu liečbu. Správnou diagnostikou a liečbou je možné predísť mnohým komplikáciám a zlepšiť kvalitu života. Včasná lekárska pomoc a dodržiavanie preventívnych opatrení sú kľúčové pre zdravie a pohodu mužov.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroje

https://www.wcrf­.org/cancer-trends/worldwide-cancer-data/

https://www.he­althdirect.gov­.au/swollen-or-painful-testicle

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/symptom­s/16292-testicular-pain

https://www.ma­yoclinic.org/sym­ptoms/testicle-pain/basics/cau­ses/sym-20050942

https://www.ma­yoclinic.org/sym­ptoms/testicle-pain/basics/when-to-see-doctor/sym-20050942

https://www.he­althline.com/he­alth/testicle-pain

https://www.ve­rywellhealth.com/what-to-do-when-testicle-pain-wont-go-away-4117418

https://www.me­dicinenet.com/tes­ticular_disor­ders/article.htm

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.