Bolesť prstov na ruke

Bolesť prstov býva obmedzujúcim zdravotným problémom, ktorý môže mať rôzne príčiny a vplyv na každodenné aktivity. Tento článok poskytuje komplexný prehľad bežných príčin bolesti, možností liečby a prevencie. Pochopenie týchto aspektov je kľúčom k účinnému riešeniu a zmierneniu bolesti prstov.

 

Obsah

  1. Bežné príčiny bolesti
  2. Zranenia a poruchy
  3. Zápalové a autoimunitné stavy
  4. Diagnostika a liečba
  5. Prevencia
  6. Záver
  7. Zdroje
pilulka
pilulka

Bežné príčiny bolesti

Tu je zoznam najčastejších príčin bolesti prstov. Niektorým z nich sa budeme podrobnejšie venovať v ďalších kapitolách.

  • Zranenia: Zlomeniny alebo nárazy prstov sú častou príčinou bolesti.
  • Opakované zaťažovanie: Vykonávanie opakovaných pohybov počas dlhého obdobia môže viesť k preťažovaniu prstov a bolesti.
  • Zápalové ochorenia: Artritída a iné zápalové ochorenia môžu spôsobiť bolesť, opuch a stuhnutosť prstov.
  • Poškodenie nervov: Poranenie alebo ochorenie nervov môže viesť k bolesti, mravenčeniu alebo slabosti v prstoch.

Zranenia a poruchy

Zranenia prstov ruky, ako sú zlomeniny, nárazy alebo rezné rany, sú častou príčinou bolesti. Tieto poranenia môžu byť spôsobené športovými aktivitami, pracovnými úrazmi alebo bežnými domácimi nehodami. Okrem akútnej bolesti môžu poranenia spôsobiť aj dlhodobé komplikácie, ako je deformácia alebo obmedzenie pohyblivosti v kĺbe. Chronické poruchy, ako napríklad syndróm karpálneho tunela alebo tendinitída, môžu tiež spôsobiť bolesť a dysfunkciu prstov.

Bolesti prstov sa môžu vyskytnúť aj pri takzvanej Dupu­ytrenovej kontraktúre. Ide o syndróm, pri ktorom má postihnutý problém s narovnaním prstov. V dlani ruky sa nachádza fascia (aponeuróza), ktorá sa v tomto prípade skracuje a zhrubne, čím sa jeden alebo dva prsty ohnú smerom k dlani. Často sa vyskytuje u ľudí, ktorí sú zaťažení ťažkou manuálnou prácou, medzi rizikové faktory patrí aj fajčenie a cukrovka.

 

Zápalové a autoimunitné stavy

Artritída vrátane reumatoidnej artritídy a osteoartrózy je častou príčinou bolesti prstov. Tieto ochorenia sú charakterizované zápalom kĺbov, ktorý vedie k bolesti, stuhnutosti a opuchu.


Psoriatická artritída (súvisí s lupienkou) a iné autoimunitné ochorenia môžu tiež postihovať kĺby prstov a spôsobovať podobné príznaky. Časom môžu tieto ochorenia viesť k erózii kĺbov a obmedziť pohyblivosť prstov.

Diagnostika a liečba

Diagnostika bolesti prstov zahŕňa fyzikálne vyšetrenie, anamnézu a môže zahŕňať aj zobrazovacie vyšetrenia, napríklad rentgenové vyšetrenie alebo MRI. Tie pomáhajú určiť presnú príčinu bolesti a určiť vhodnú liečbu.

Možnosti liečby zahŕňajú konzervatívne prístupy, ako je odpočinok, aplikácia teplých alebo chladivých obkladov, používanie protizápalových liekov a rehabilitácia.

V niektorých prípadoch môže byť potrebný chirurgický zákrok, najmä ak ide o vážne poranenie alebo ak sú konzervatívne metódy neúčinné.

Čím skôr navštívite lekára, tým je väčšia pravdepodobnosť, že menej rozsiahly zákrok váš problém vyrieši.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Bolesť prstov sa najčastejšie spája so zraneniami, ako sú zlomeniny, nadmerné používanie, nárazy alebo rezné rany na prstoch. Bolesť sa však môže vyskytnúť aj v dôsledku zápalových ochorení, ako je napríklad artritída. Medzi ďalšie príčiny bolesti patrí Dupuytrenova kontraktúra, čo je ochorenie súvisiace s pohyblivosťou prstov; postihnutý má problém roztiahnuť prsty smerom od dlane.

Ak trpíte bolesťou prstov, môže vám pomôcť odpočinok, ľadové obklady a lieky proti bolesti. Ak bolesť neustupuje, navštívte lekára. Včasná diagnostika zabezpečí adekvátnu liečbu."

Prevencia

Prevencia bolesti prstov zahŕňa opatrenia, ako je používanie vhodnej ochrany rúk počas športových a pracovných aktivít, správny ergonomický dizajn pracovného miesta a pravidelné prestávky počas opakovaných pohybov rúk.

Záver

Bolesti prstov rúk môžu mať významný vplyv na každodenné činnosti a kvalitu života. Je dôležité rozpoznať príznaky a pochopiť možné príčiny, aby bolo možné začať účinnú liečbu. V mnohých prípadoch možno úľavu od bolesti dosiahnuť konzervatívnym prístupom a zmenou životného štýlu. V prípadoch, keď tieto metódy nepomáhajú, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. Včasná a adekvátna liečba môže zabrániť dlhodobým komplikáciám a zlepšiť kvalitu života.

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.ve­rywellhealth.com/fin­ger-pain-6373927

https://www.he­althline.com/he­alth/finger-pain

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/324845

https://medli­neplus.gov/en­cy/article/003248­.htm

https://www.hop­kinsmedicine.or­g/health/condi­tions-and-diseases/hand-pain-and-problems

https://versu­sarthritis.or­g/about-arthritis/con­ditions/hand-and-wrist-pain/

https://www.o­paortho.com/pa­in-hands-and-fingers-not-arthritis/

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.