Bolesti ohryzku: príčiny a liečba

Obsah článku

 

 

Úvod

Bolesť ohryzku, oblasť známa aj ako Adamovo jablko, je príznak, ktorý môže mať viacero príčin a zaslúži si vašu pozornosť. Ohryzok, ktorý hrá kľúčovú úlohu v dýchacom a hlasovom systéme, môže byť postihnutý rôznymi zdravotnými problémami, od bežných infekcií až po vážnejšie ochorenie. Ohryzok je väčší u mužov, u žien je nepatrný. Ohryzok je pod kožou tvorený výbežkom štítnej chrupavky, tá obopína časť hrtana a chráni ju.

Pilulka odborník Bc. Mária Siatka hovorí:

„Bolesť ohryzku je symptóm, ktorý môže vzniknúť na základe mnohých vyvolávajúcich príčin, od úrazu až po infekčné ochorenie  a v závažnom prípade v nádor. V prípade bolesti v tejto oblasti sa obráťte na praktického lekára alebo lekára ORL.“

Príčiny bolesti ohryzku

Bolesť ohryzku môže mať niekoľko príčin, ktoré sa pohybujú od bežných až po vzácne. Niektoré z najčastejších príčin zahŕňajú:

 

  • Zápal štítnej žľazy: Tento stav môže spôsobiť bolesť v oblasti ohryzku, často sprevádzanú zvýšeným pocitom únavy a zmenami v hlase.
  • Zápal hrtana: Laryngitída je väčšinou vírusového pôvodu. Sliznica je prekrvená a je typická zvýšená teplota.
  • Infekcia krku: Virózy ako angína alebo iné bakteriálne infekcie môžu spôsobovať bolesť v tejto oblasti.
  • Poranenie: Fyzické poškodenie ohryzku, či už spôsobené úrazom alebo niektorými lekárskymi procedúrami, môže viesť k bolesti.
  • Svalové napätie: Preťaženie svalov krku môže viesť k bolesti ohryzku, najmä u ľudí, ktorí trávia dlhé hodiny v sedavom zamestnaní alebo pri športových aktivitách.
  • Refluxné ochorenie (GERD): Kyslý obsah zo žalúdka môže stúpať do pažeráka a spôsobovať bolesť v oblasti ohryzku.

 

Príznaky a symptómy

Príznaky spojené s bolesťou ohryzku sa môžu líšiť v závislosti na príčine. Niektoré bežné symptómy zahŕňajú:

 

  • Bolesť pri prehĺtaní: Tento príznak môže byť obzvlášť výrazný pri konzumácii pevnej stravy alebo prehĺtaní slín.
  • Pocit cudzieho telesa v krku: Môže vzniknúť dojem, že v krku je niečo zaseknuté alebo nepríjemne dráždiaca oblasť ohryzku.
  • Zmeny v hlase: Zachrípnutie, strata hlasu alebo iné zmeny hlasovej kvality môžu byť známkou problémov v oblasti ohryzku.
  • Problémy s dýchaním: V niektorých prípadoch môže bolesť ohryzku viesť k pocitu sťaženého dýchania alebo pocitu upchatého krku.
  • Opuch alebo zdurenie v oblasti krku: Viditeľné alebo hmatateľné zvýšenie objemu v oblasti ohryzku môže byť známkou zápalu alebo iných zdravotných problémov.

 

Diagnostika

Diagnostika bolesti ohryzku je kľúčovým krokom na určenie príčiny a vhodnej liečby. Lekári môžu použiť nasledujúce metódy a postupy:

 

  • Anamnéza: Dôkladný rozhovor s pacientom o symptómoch, minulých zdravotných problémoch a životnom štýle.
  • Fyzikálne vyšetrenie: Lekár preskúma krk pacienta, aby zistil prítomnosť opuchu, zdurenia alebo iných abnormalít.
  • Laboratórne testy: Krvné testy pomôžu identifikovať infekcie, zápaly alebo hormonálnu nerovnováhu.
  • Zobrazovacie metódy: Ultrazvuk, röntgen alebo CT môžu odhaliť štrukturálne zmeny v krku a oblasti ohryzku.
  • Laryngoskopia: Prezretie hlasiviek a okolitých štruktúr pomocou špeciálneho nástroja môže byť potrebné, najmä ak sú prítomné problémy s hlasom.

 

Liečba

Liečba bolesti ohryzku závisí od jej príčiny. Niektoré liečebné metódy zahŕňajú:

 

  • Farmakologická liečba: Použitie liekov, ako sú protizápalové lieky, antibiotiká alebo lieky na riadenie bolesti, môže byť nevyhnutné v závislosti od diagnózy.
  • Rehabilitačné cvičenia: Fyzikálna terapia a cvičenie môžu pomôcť uľaviť od svalového napätia a podporovať správne držanie tela.
  • Chirurgický zákrok: V niektorých prípadoch môže byť potrebná operácia, najmä ak sú prítomné štrukturálne abnormality alebo ak je bolesť spôsobená vážnejším ochorením.
  • Diéta a životný štýl: Zmeny stravovacích návykov a upravenie životného štýlu môžu byť užitočné, najmä v prípade, že bolesť súvisí s refluxným ochorením.
  • Psychologická podpora: V niektorých prípadoch môže byť bolesť ohryzku spojená s psychosomatickými faktormi, kde môže byť pomocná psychoterapia alebo poradenstvo.

Prevencia

Prevencia je dôležitým aspektom starostlivosti o zdravie v oblasti ohryzku. Nasledujúce tipy pomáhajú znížiť riziko vzniku bolesti. Správne držanie tela, najmä pri dlhodobom sedení alebo státí, môže pomôcť znížiť napätie v krčných svaloch. Cvičenia zamerané na krčnú a ramennú oblasť posilnia svaly a podporujú flexibilitu. Vyvážená strava a dostatočný príjem tekutín podporujú celkové zdravie a môžu pomôcť predchádzať problémom s ohryzkom. Fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu môžu negatívne ovplyvniť zdravie krku a ohryzku. Pravidelné vyšetrenia pomôžu odhaliť a liečiť potenciálne problémy skôr, než sa stanú vážnymi alebo nevratnými.

 

Kedy navštíviť lekára

Bolesť ohryzku môže byť niekedy riešená domácimi prostriedkami alebo jednoduchými opatreniami. Avšak, existujú určité situácie, kedy je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc. Odporúča sa navštíviť lekára v nasledujúcich prípadoch:

 

  • Ak bolesť pretrváva: Dlhotrvajúca bolesť alebo bolesť, ktorá sa nezlepšuje, môže byť známkou vážnejšieho problému.
  • Ak sú prítomné ďalšie symptómy: Symptómy ako problémy s prehĺtaním, zmeny hlasu, dýchacie ťažkosti, alebo viditeľné opuchy v oblasti krku vyžadujú lekárske vyšetrenie.
  • Ak došlo k úrazu: Ak je bolesť ohryzku spojená s nedávnym úrazom alebo nárazom do krku, je nutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
  • Pokiaľ sa objavujú neobvyklé príznaky: Neobvyklé príznaky, ako sú horúčka, nevysvetliteľné chudnutie, alebo trvalá únava, môžu byť známkou závažnejšieho ochorenia.

 

Záver

Bolesť ohryzku je komplexný problém, ktorý môže mať mnoho príčin a vyžaduje individuálny prístup k liečbe. Nezabúdajte na dôležitosť včasného vyhľadania lekárskej pomoci v prípade bolesti ohryzku a prístup, ktorý zahŕňa komplexné hodnotenie a liečbu. Pamätajte, že prevencia a úprava životného štýlu zohrávajú kľúčovú úlohu v udržaní zdravia tejto oblasti.

 

Zdroje

https://www.tsmp­.com.au/blog/a­dams-apple-pain.html

https://www.ste­fajir.cz/bolest-pri-polykani

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2005/02/01­.pdf

https://www.nzip­.cz/clanek/814-onemocneni-stitne-zlazy

Autor článku

Ivana Starjová

Popísala by som s dvoma slovami: kreatívny ťahúň. Od roku 2014 píšem blog, kde riešim najčastejšie zdravotnícke témy. Keď sa práve nenachádzam za monitorom, trávim voľno v prírode so psom.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.