Bolesť obličiek je vážnym zdravotným problémom, s ktorým sa stretáva veľké množstvo ľudí. Správne fungovanie obličiek je kľúčové pre udržanie zdravia organizmu, pokiaľ sú teda obličky postihnuté a nepracujú správne, môže to viesť k vážnym komplikáciám. Bolesť obličiek môže signalizovať hneď niekoľko ochorení, z ktorých každé sa lieči iným spôsobom.
Obličky sú párový orgán fazuľovitého tvaru umiestnený na zadnej strane brušnej dutiny po oboch stranách chrbtice. Sú zložené z nefrónov, čo sú malinké jednotky, ktoré vykonávajú základné funkcie obličiek.
Medzi tieto základné funkcie obličiek patrí filtrácia krvi, pri ktorej sa odstraňujú odpadové látky a prebytočná voda z tela, čím sa vytvára moč. Pomáhajú udržiavať správne množstvo vody, sodíka, draslíka a ďalších elektrolytov v tele. Obličky ďalej vykonávajú kontrolu krvného tlaku, pretože produkujú hormón renín, ktorý ovplyvňuje krvný tlak. V neposlednom rade udržujú acidobázickú rovnováhu v tele.
Tvorba obličkových kameňov môže spôsobiť intenzívnu bolesť. Kamene môžu ďalej viesť k obličkovej kolike, čo je zablokovanie močovodu obličkovým kameňom.
Ide o bakteriálne ochorenie, ktoré sa môže prejaviť buď ako zápal močového mechúra alebo obličkový zápal. Medzi ďalšie infekčné ochorenia patrí napríklad pyelonefritída.
Infekčné ochorenie, pri ktorom je dôležitá včasná liečba a správna diéta. Väčšinou vám lekár predpíše antibiotiká a odporučí pokojový režim.
V prípade vonkajších alebo vnútorných poranení v oblasti obličiek môže dôjsť k ich poškodeniu a bolesti. Bolesť sa však môže objaviť aj vtedy, keď nie sú obličky priamo poranené, ale len ich okolie, napríklad keď sa v tejto oblasti po náraze vytvorí modrina.
Medzi časté symptómy patrí:
Rozdiel medzi symptómami bolesti obličiek
Symptómy bolesti obličiek sa môžu líšiť od symptómov iných ochorení. Napríklad v prípade, že ide o obličkové kamene, tak sa bolesť sa obvykle prejaví v bedrovej oblasti a bolesť býva veľmi intenzívna, zatiaľ čo pri infekcii močových ciest prevažuje pálenie pri močení a časté nutkanie močiť. Je však dôležité podotknúť, že symptómy samy o sebe nemusia byť špecifické a presná diagnóza vyžaduje lekárske vyšetrenie.
Diagnostiku musí vykonať lekár a vykonáva ju v niekoľkých krokoch pomocou ktorých je schopný určiť vážnosť a druh ochorenia. Najskôr je vykonaná anamnéza a fyzické vyšetrenie, kde lekár získa informácie od pacienta a vykoná fyzické vyšetrenie vrátane palpácie v okolí bedier. Nasledujú laboratórne testy, a to konkrétne krvné testy a testovanie moču. Tieto testovania sa vykonávajú na zistenie infekcie v tele a vyhodnotenie chemických hladín, ktorých zmena je dôsledkom ochorenia obličiek. Ďalším vyšetrením je ultrazvuk, MRI či RTG, vďaka ktorým je možné pozorovať opuchy a iné abnormality v tejto oblasti.
„Správna funkcia obličiek je nevyhnutná pre fungovanie tela, pretože zaisťujú stabilné vnútorné prostredie a odstraňujú toxíny. Bolesť býva tupá, objavuje sa v oblasti bedier a môže ju sprevádzať horúčka alebo opuchy. Obvykle býva bolesť spôsobená poruchami obličiek, jedná sa o infekčné, zápalové alebo obštrukčné príčiny. Medzi okamžité opatrenia, ktoré vám môžu pomôcť patrí dostatočná hydratácia, teplé obklady a pokojový režim.
Pokiaľ je bolesť silná, trvá dlho alebo je sprevádzaná ďalšími príznakmi (napr. horúčka, krv v moči, nevoľnosť), je dôležité čo najskôr navštíviť lekára. Včasná diagnostika a liečba infekcií či obštrukcií vedie k dobrému výsledku. Chronické ochorenia obličiek alebo malignity majú vážnejšiu prognózu a vyžadujú dlhodobé sledovanie."
Liečba bolesti obličiek sa zameriava na zmiernenie príznakov a liečbu základných príčin. Existujú rôzne metódy liečby, ktoré zahŕňajú liekovú terapiu, nefarmakologické prístupy a chirurgické zákroky, tie sa však vykonávajú iba vo výnimočných prípadoch.
Medzi všeobecne odporúčanú liečbu patrí dostatočná hydratácia a lieky proti bolesti, ako je paracetamol alebo ibuprofén.
Liečba podľa typu základnej príčiny:
Nefarmakologická terapia
Okrem liekov existujú aj nefarmakologické metódy, ktoré môžu byť súčasťou liečby bolesti obličiek. Priloženie teplého obkladu na postihnutú oblasť zaistí uvoľnenie svalov a prekrvenie postihnutého miesta. V prípade bolesti obličiek obklad môžeme priložiť na oblasť močového mechúra alebo na chrbát. Dostatočný príjem tekutín je dôležitý na udržanie dostatočného prietoku moču a prevenciu tvorby obličkových kameňov. Pitie tiež zaisťuje detoxikáciu organizmu, teda odvod zlých látok z tela. Na každú bolesť je predpisovaný odpočinok, bolesť obličiek nie je žiadnou výnimkou.
Aby sme bolesti obličiek predišli, je nutné zabrániť prechladnutiu, teda zbytočne neodhaľovať oblasť bedier. Ďalším dôležitým krokom na prevenciu je dostatočný pitný režim, vďaka ktorému zaistíme odvod odpadových látok z tela. Dôležité je tiež obmedzenie nadmerného zadržiavania moču a u žien návšteva toalety ihneď po pohlavnom styku.
Bolesť obličiek je nutné podchytiť čo najskôr, spočiatku stačí využiť prírodné bylinné lieky či lieky s výťažkom z brusníc, ktoré sa neviažu na lekársky predpis. Pri miernej bolesti môžete do stravy zakomponovať brusnice, púpavy či iné bylinky podporujúce prečistenie tela. V prípade, že vás prírodné produkty bolesti nezbavia, je nutná návšteva lekára, ktorý vykoná vyšetrenie a zistí vážnosť a príčinu bolesti, na základe čoho je schopný predpísať vám vhodný liek.
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17688-kidney-pain
https://www.healthline.com/health/what-does-kidney-pain-feel-like
https://www.cpzp.cz/clanek/4268–0-Onemocneni-ledvin-a-mocovych-cest.html
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.