Kolenný kĺb je najväčším a najzložitejším kĺbovým spojením v ľudskom tele. Nie je teda divu, že jeho zranenie patrí medzi najčastejšie problémy, s ktorými pacienti navštevujú ortopedické ordinácie. Tento kĺb je využívaný prakticky pri akomkoľvek pohybe, a preto sa jedná o veľmi namáhanú časť ľudského tela. Bolesti nás môžu postihnúť v akomkoľvek veku, častejšie sa s nimi však stretávame v starobe, kedy dochádza k opotrebovaniu pohybového aparátu.
Koleno je najzložitejší kĺb v ľudskom tele. Vzniká spojením stehennej kosti, kosti holennej a jabĺčka. Tvar a stabilita kĺbovej jamky je doplnená dvoma postrannými meniskami. Neoddeliteľnou súčasťou je tiež väzivový aparát, ktorý sa skladá z dvoch skrížených väzov a väzov kĺbového puzdra. Vnútri kĺbového puzdra sa nachádza synoviálna tekutina, ktorá znižuje trenie pri pohybe kĺbu.
Medzi najčastejšie poranené štruktúry patria menisky, väzy a kĺbová chrupavka.
„Bolesť kolena je sprievodný symptóm pri probléme s kolenným kĺbom. Najčastejšie sa jedná o jeho poškodenie vplyvom úrazu alebo preťažovaním. Pokiaľ ide o pokojovú bolesť, môže ísť o reumatoidnú artritídu. Bolesti by vás mali doviesť k ortopédovi, ktorý určí diagnózu a zvolí druh liečby. Prevencia proti bolestiam a problémom s kolenom by mala byť v udržiavaní zdravej hmotnosti, dostatočnom pohybe, posilňovaní svalov v okolí kolena a popr. kĺbová výživa vhodná pre športovcov.“
Príčiny bolesti možeme rozdeliť do troch základných skupín:
Teraz sa na všetky postupne pozrieme:
Medzi obvyklé príčiny bolesti kolena patrí jeho zranenie. K jeho poraneniu môže dôjsť pri rýchlej zmene pohybu, pri rôznych nehodách, ale aj pri zlom došliapnutí. Pri zranení kolena, môže dochádzať k nahromadeniu tekutiny v kĺbovom puzdre, ktorá môže obsahovať aj krv. Nahromadená tekutina sa prejavuje opuchom. Typická je tiež bolesť kolena pri pokrčení, bolesť kolena pri došliapnutí alebo pri pohybe kĺbu do strany.
Medzi najčastejšie zranenia kolena patrí poranenie meniskov. Menisky sú polomesačné chrupavky, ktoré tlmia nárazy a udržujú kolenný kĺb v stabilnej polohe. Problémy s meniskami bývajú spojené s bolesťou kolena pri kľaknutí alebo s bolesťou kolena pri dotyku. Často sa stretávame s ich poranením pri lyžovaní, kde dochádza k rýchlej rotácii nadkolennej časti a pritom spodná časť zostáva na mieste. Veľakrát pri poranení meniskov dôjde aj k poraneniu kolenných väzov. Väzy sú elastickým tkanivom, ktoré prepája kosti a zaisťuje stabilitu kĺbu. V kolennom spojení sa nachádzajú štyri hlavné väzy. Predný a zadný krížový väz brzdí rotáciu a riadi spätný pohyb holennej kosti. Vnútorný a vonkajší postranný väz potom udržuje stabilitu vnútornému a vonkajšiemu kolenu. Poranenie väzov býva najčastejšie spojené s fyzickou aktivitou, ale aj s traumou pri autonehode. Predný krížový väz býva najčastejšie poranený pri basketbale, futbale alebo lyžovaní. Nezriedka dochádza k natiahnutiu alebo dokonca pretrhnutiu tohto spojenia. Varovným signálom pri poranení väzov býva bolesť lokalizovaná v časti kolena, podľa toho o aký väz sa jedná. Môže sa vyskytnúť bolesť kolena zozadu v ohybe, ktorá je spojená spravidla s mäkkými tkanivami, aj v predných úponoch, kde sa horšie rozlišuje od problémov so samotným kĺbom. Počas zranenia je typické hlasné prasknutie s následným opuchom a neschopnosťou ohnutia kolena.
Druhou najčastejšou príčinou poranenia býva neúmerná záťaž
pri športe, napr. drepovanie s ťažkou váhou. Bolesť je
lokalizovaná na strane alebo v centre kolena. Charakteristické je lupnutie a
pocit bloknutia kolena s následným opuchom a ostrou bolesťou. Koleno
nemožno úplne ohnúť, bolesť sa zhoršuje v podrepe a pri
rotácii.
Tiež sa môžeme stretnúť s chondromaláciou jabĺčka, čo
býva tiež označované ako syndróm bežeckého kolena.
Príčinou tohto poranenia býva výrazné zaťažovanie stehenných svalov.
Jabĺčko kolena funguje ako tlmič nárazov a pri jeho zaťažovaní a
poškodení dochádza k treniu o zvyšok kĺbu, čo vyvoláva nepríjemnú
bolesť v oblasti pod jabĺčkom. Medzi najčastejšie príčiny patrí zlá
športová technika, preťažovanie, ale aj vrodené vývojové vady. Na rozdiel
od poranenia meniskov a väzov sa toto poranenie vyvíja
postupne a je typické pre deti a osoby mladšie ako 35 rokov.
Bolesť je potom lokalizovaná v okolí jabĺčka, opuch nebýva, pri pohybe
môže byť znateľné trenie a vŕzganie.
Častokrát sa tiež stretávame s chondropatiou jabĺčka, čo býva tiež označované ako syndróm bežeckého kolena. Príčinou tohto poranenia býva výrazné zaťažovanie stehenných svalov. Jabĺčko funguje ako tlmič nárazov, pri jeho zaťažovaní a poškodení dochádza k treniu o zvyšok kĺbu, čo vyvoláva nepríjemnú bolesť v oblasti pod jabĺčkom. Medzi najčastejšie príčiny chondropatie patrí zlá športová technika, preťažovanie, ale aj vrodené vývojové plochy a plochonožie. Na rozdiel od poranenia meniskov a väzov sa toto poranenie vyvíja postupne a je typické pre deti a osoby mladšie ako 35 rokov. Bolesť sa lokalizuje v okolí jabĺčka, opuch nebýva, pri pohybe môže byť znateľné trenie a vŕzganie.
Medzi ďalšie zranenia kolena sa radí skokanské koleno, Osgood-Schlatterova choroba, Syndróm iliotibiálneho traktu a Bakerova cysta. Bolesti zadného kolena bývajú rozmanité a môžu mať viacero dôvodov.
U všetkých degeneratívnych ochorení a bolestí kolena z opotrebovania už neexistuje liečba, ktorá by vrátila kĺb do pôvodného stavu. Možno však zmierňovať prejavy alebo znížiť rýchlosť ďalšieho poškodzovania. Táto skupina problémov sa môže prejavovať bolesťou kolena v noci po dlhom ležaní alebo bolesť kolena v pokoji pri sedení a dlhom státí. V takom prípade sa dobre odlíši od zranenia, pretože sa tu bolesť kolien v pokoji zhoršuje namiesto zlepšuje. Objaviť sa ale môže aj bolesťou v kolene po zvýšenej námahe. Často bráni rozsahu pohybov a spája sa s bolestivou stuhnutosťou kolena.
Reumatoidná artritída:
Reumatoidná artritída alebo reuma je autoimunitné ochorenie, ktoré vyvoláva chronický zápal kĺbov. V blízkom okolí kĺbového spojenia dôjde k zápalu a opotrebovaniu chrupavkovej kosti pod ňou. V ďalšej fáze dochádza k deformácii kĺbu za prítomnosti bolestivých opuchov. Toto ochorenie nie je možné úplne vyliečiť iba spomaliť jeho vývoj.
Osteoartróza
Osteoartróza je ochorenie degeneratívneho charakteru, ktoré má za následok poškodenie kĺbovej chrupavky. Pri osteoporóze dochádza k rednutiu kostí. V dôsledku pribúdajúceho veku ubúda vápnik v kostnej dreni a celý pohybový aparát sa stáva náchylnejší na zlomeniny. Pri ďalšom zaťažení kĺbu chrupavka stráca svoju hrúbku, opotrebováva sa, čím dôjde k narušeniu jej funkcie. Na kĺboch dochádza k vzniku výrastkov, čo vedie k zníženiu pohyblivosti kĺbov, rozvoju opuchov a bolesti.
Reaktívna artritída je zápal kĺbov, ktorý súvisí s prekonaním banálnych infekčných ochorení a je dôsledkom poškodenia kĺbov imunitným systémom. Poškodenie sa objavuje pri všetkých kĺboch vrátane kolenného. Ďalšou príčinou bolesti je reumatická horúčka, s ktorou sa stretávame najmä po prekonanej neliečenej streptokokovej infekcii. S touto horúčkou nie je dobré si zahrávať, pretože vedie až k poškodeniu srdcových chlopní. Koleno môže byť postihnuté infekčnými zápalmi, ako je dna, Lymská borelióza a ďalšie.
Bolesť kolena môže byť spôsobená Bakerovou cystou, ktorá sa nachádza tesne pod kolenom a úzko súvisí s kĺbovým puzdrom kolenného kĺbu.
Bolesť kolenného kĺbu obvykle dovedú pacienta do
ortopedickej ordinácie. V prvej fáze je dôležitá
anamnéza, na základe ktorej lekár posúdi, či ide
o ochorenie akútne, spojené s úrazom alebo je problém chronický, ktorý
bol spôsobený opotrebovaním kĺbu. V ďalšej fáze lekár vykonáva
objektívne vyšetrenie, pri ktorom zhodnotí chôdzu pacienta,
opuch kĺbu a vplyv na rozsah pohybu. Vo väčšine prípadov sa
vykoná röntgen kolena či ultrazvuk na
vylúčenie trombózy alebo Bakerovej cysty.
Ďalšími zobrazovacími metódami sú počítačová
tomografia (CT) a magnetická rezonancia (MRI). Ak sa
nachádza v kolene tekutina, potom sa môže vykonať diagnostická
punkcia s odoslaním vzorky na ďalšie mikrobiologické
vyšetrenie. V prípade podozrenia na reumatické ochorenie sa vykonávajú
laboratórne testy z odberu krvi, najmä sa robí zistenie hladiny kyseliny
močovej, CRP, serológia na borélie a pod.
Kedy ísť s bolesťou kolena k lekárovi?
Ak je bolesť kolena neznesiteľná, obmedzuje vás v každodennom živote alebo sa objavuje predčasne či po úraze sprevádzanom ruptúrou, návštevu lekárskej ordinácie by ste zvyčajne nemali odkladať. Varovným signálom je aj abnormálny opuch alebo pretrvávajúce ťažkosti viac ako 2 týždne po úraze.
Vzhľadom na príčinu bolesti kĺbu existujú rôzne
spôsoby liečby. V prvej fáze možno vyskúšať domácu
liečbu, ktorá spočíva v ľadovaní, obviazaní a šetrení kĺbu pri
pohybe. V prípade potreby možno užiť voľnopredajné
lieky proti bolesti alebo prípravky na lokálnu
liečbu, ktoré pomôžu zmierniť akútnu bolesť. Pokiaľ je bolesť
závažnejšia, návšteve lekára sa nevyhnete. V ďalšom kroku
konzervatívnej liečby je vhodná fyzioterapia. Skúsený
fyzioterapeut poradí, ako kolenné kĺby posilňovať, preťahovať a
spevňovať.
Pri úraze kolena, najmä meniskov alebo väzov sa vykonáva
artroskopia. Ide o moderný, jednoduchý zákrok, pri ktorom
si lekár priamo prezrie poranenie kolena. Neoddeliteľnou súčasťou
artroskopie je využitie optiky. Vďaka tomu je možné vykonať vyšetrenie a
potom aj ošetrenie miniatúrnymi chirurgickými nástrojmi. Artroskop je tenká
kovová trubička, ktorá prenáša obraz na monitor na druhom konci, kde lekár
pozoruje s pacientom kĺbové štruktúry. Pri jednoduchších zákrokoch je
nutné nohu šetriť 1 až 2 týždne, po ťažších operáciách, keď
hrozí nestabilita v kolene, je nutné nosiť ortézu.
Vo vážnejších prípadoch je potom nutná totálna endoprotéza kolena (TEP). Pri tejto operácii dochádza k nahradeniu poškodeného kĺbu implantátom. Kĺbová náhrada je tvorená zliatinou kovov, ktorá je fixovaná cementom. Implantát vydrží 15 rokov pri normálnej záťaži. Neoddeliteľnou súčasťou pooperačného stavu je rehabilitácia, ktorá je veľmi dôležitá. Pacient je ďalej presunutý na rehabilitačné oddelenie, kde trénuje pohyby kolenného kĺbu a precvičuje chôdzu.
Ako alternatívny spôsob liečby sa vykonáva akupunktúra, ktorá spočíva vo vpichovaní kovových ihiel do tzv. akupunktúrnych bodov. Ďalšími využívanými metódami na úľavu od bolesti sú masáže a tejpovanie.
Najdôležitejším bodom nerozvinutia bolesti v kolene je prevencia. Spôsoby, ako predísť bolesti kolien a pre zníženie rizika ochorenia kolenného kĺbu je dobré udržiavať:
Vhodnou alternatívou môže byť aj obstaranie ortopedických vložiek. Najčastejšie sa s nimi stretneme pri vrodených dispozíciách, keď došlo k tvarovej zmene chodidiel. Vhodné sú však aj u každého človeka na zvýšenie pohodlia a úľavy. Ich hlavnou prednosťou je, že rozkladajú tlak na väčšiu plochu chodidla, tým odľahčujú preťaženým miestam a vyrovnávajú postavenie členkov. Správna poloha chodidiel je dôležitá pre správne držanie celého tela. Vložky poskytujú úľavu nielen chodidlám, ale aj kolenám, bedrám a chrbtu.
Pri akútnej bolesti ďalej pomôžu ortézy a bandáže. Slúžia aj ako preventívna ochrana pri urýchlení regenerácie po úraze ako fixácia. Ortéza je tiež ideálna ochrana pri kontaktných športoch, keď je zvýšené riziko poranenia.
Kolenný kĺb je najväčším kĺbovým spojením v ľudskom tele. Nie je teda divu, že jeho zranenie patrí medzi najčastejšie problémy, s ktorými pacienti navštevujú ortopedické ordinácie. Kolenný kĺb sa využíva prakticky pri akomkoľvek pohybe, a preto ide o veľmi namáhanú časť tela. Bolesti nás môžu postihnúť v akomkoľvek veku, častejšie sa s nimi však stretávame v starobe, keď dochádza k opotrebovaniu pohybového aparátu. Medzi najčastejšie zranenie kolena patrí poranenie meniskov. Poranenie väzov býva najčastejšie spojené s fyzickou aktivitou, ale aj s traumou pri autonehode. Častokrát sa tiež stretávame s chondropatiou jabĺčka, čo býva tiež označované ako syndróm bežeckého kolena. Príčinou tohto poranenia býva výrazné zaťažovanie stehenných svalov.
Bolesť kolenného kĺbu obvykle dovedú pacienta do ortopedickej ordinácie. V prvej fáze je dôležitá anamnéza, na základe ktorej lekár posúdi, či ide o ochorenie akútne spojené s úrazom alebo je problém chronický, ktorý bol spôsobený opotrebovaním kĺbu. V ďalšej fáze lekár vykonáva objektívne vyšetrenie, pri ktorom zhodnotí chôdzu pacienta, opuch kĺbu a vplyv na rozsah pohybu. Vo väčšine prípadov sa vykoná röntgen kolena či ultrazvuk na vylúčenie trombózy alebo Bakerovej cysty. Vzhľadom na príčinu bolesti kĺbu existujú rôzne spôsoby liečby. V prvej fáze možno vyskúšať domácu liečbu, ktorá spočíva v ľadovaní, obviazaní a šetrení kĺbu pri pohybe. V prípade potreby možno užiť voľnopredajné lieky proti bolesti alebo prípravky na lokálnu liečbu, ktoré pomôžu zmierniť akútnu bolesť. Pokiaľ je bolesť závažnejšia, návšteve lekára sa nevyhnete. Pri úraze kolena, najmä meniskov alebo väzov sa vykonáva artroskopia. Najdôležitejším bodom nerozvinutia bolesti v kolene je prevencia.
Tento článok má iba informačný charakter a neslúži ako náhrada konzultácie s lekárom. V prípade podozrenia na akékoľvek zdravotné problémy (svoje či u svojich detí) sa obráťte na profesionálnu pomoc lekára.
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.