Bolesť holene: príčiny a ako jej zabrániť

Bolesť predkolenia pri chôdzi alebo behu je nepríjemným a často prehliadaným problémom, ktorý môže postihnúť každého. Môže sa prejavovať rôznymi spôsobmi – od mierneho podráždenia až po silnú bolesť, ktorá vážne obmedzuje vašu schopnosť žiť aktívne. Tento typ bolesti je buď akútny, alebo chronický. Niekedy bolesť priamo súvisí so športovým výkonom, inokedy môže signalizovať vážnejší zdravotný problém.

Príčiny bolesti holene

Bolesti predkolenia môžu mať mnoho rôznych príčin vrátane:

  • zranenia alebo jednoducho sa kopnutím do holene
  • preťaženia pri športe
  • nesprávnou technikou behu
  • nevhodnou obuvou
  • anatomických nepravidelností
  • zápalu okostice
  • svalovej nerovnováhy

Častou príčinou bolesti predkolenia, najmä u športovcov, je takzvaný syndróm nadmerného zaťaženia, ktorý vzniká pri nadmernom zaťažení svalov a kostí predkolenia. Často sa vyskytuje u bežcov a iných športovcov, ktorí majú intenzívne tréningy.

Zdravotné stavy spojené s bolesťou predkolenia

Bolesť holene môže byť aj príznakom rôznych zdravotných stavov. Medzi niektoré z nich patria únavové zlomeniny, zápal šliach a svalov alebo chronické stavy, ako napríklad shin splints (predkolenie), čo je bolesť spojená s nadmerným používaním holennej kosti a okolitých svalov. U niektorých ľudí môže bolesť holene signalizovať aj vážnejšie zdravotné problémy, ako sú poruchy krvného obehu alebo dokonca infekcie.

Diagnostika bolesti predkolenia

Lekári zvyčajne začínajú fyzikálnym vyšetrením, môžu použiť zobrazovacie metódy, ako je rentgenové vyšetrenie alebo magnetická rezonancia, a odoberú podrobnú anamnézu vašej pohybovej aktivity a príznakov. To pomôže rozlíšiť rôzne príčiny bolesti, napríklad únavové zlomeniny, zápaly alebo svalové problémy. Pre správnu diagnózu je tiež veľmi dôležité, aby ste lekárovi povedali všetky relevantné informácie vrátane vašej športovej aktivity, zmien v tréningovom režime, nedávnych zranení alebo kúpy novej obuvi. Tieto informácie môžu významne prispieť k presnému určeniu zdroja vašej bolesti.

Pilulka odborník Simona Tučková hovorí:

„Existuje mnoho dôvodov, prečo vás môže bolieť predkolenie. Človek, ktorý má poranené predkolenie v dôsledku pádu alebo úderu, môže pociťovať bolesť, modriny alebo opuch. Pohmoždenie holennej kosti môže byť dôsledkom priameho úrazu, napríklad úderu alebo nárazu do nohy pri páde alebo pri športe. Medzi hlavné príznaky patrí dlhodobá bolesť alebo citlivosť, stuhnutosť.

 

Stresové zlomeniny vznikajú, keď sa svaly unavia nadmerným zaťažením a nedokážu absorbovať ďalšie napätie. Medzi príznaky tejto zlomeniny patrí bolesť predkolenia pri dotyku alebo zaťažení nohy, opuch v mieste poranenia. K zlomenine holennej kosti môže dôjsť v dôsledku výrazného úrazu nohy, napríklad pri autonehode alebo ťažkom páde. Príznakmi sú silná, okamžitá bolesť a deformácia nohy. Medzi ďalšie príčiny bolesti holennej kosti patrí adamantinóm a osteofibrózna dysplázia, Pagetova choroba kostí alebo fibrózna dysplázia.“

Liečba bolesti predkolenia

Liečba bolesti predkolenia sa líši podľa príčiny a závažnosti príznakov. V niektorých prípadoch môže stačiť odpočinok a zníženie záťaže nohy. Keď to nestačí, ďalším krokom je fyzioterapia, strečing, posilňovanie alebo zmena športových návykov a techniky. V závažnejších prípadoch je často potrebný medicínsky zásah vrátane liekov proti bolesti alebo zápalu, prípadne aj operácia.

O najlepšom postupe liečby sa treba poradiť s lekárom alebo fyzioterapeutom. Niekedy môže byť kľúčová zmena životného štýlu alebo tréningových návykov, ktorá zabráni opakovaniu problémov. Niekedy stačí jednoducho zmeniť obuv, v ktorej športujete.

Prevencia bolesti predkolenia

Prevencia bolesti predkolenia zahŕňa udržiavanie fyzickej kondície, pravidelný strečing a posilňovanie svalov dolných končatín. Nesmierne dôležitý je aj výber správnej obuvi, najmä pre bežcov a športovcov. Odporúča sa tiež postupne zvyšovať intenzitu a dĺžku tréningu, aby nedochádzalo k preťažovaniu svalov a kostí. Ak ste častým bežcom alebo športovcom, dohodnite si konzultáciu s trénerom, aby ste sa uistili, že poznáte správnu techniku.

Pravidelná návšteva lekára alebo fyzioterapeuta môže pomôcť identifikovať a riešiť potenciálne problémy skôr, ako sa rozvinú do vážnejších stavov.

Záver

Bolesť holene je častým problémom, ktorý má mnoho rôznych príčin, od nadmerného používania pri športe až po zdravotné ťažkosti, ako je osteoartróza alebo únavové zlomeniny. Správna diagnostika a liečba sú kľúčom k účinnému zvládnutiu tohto problému. V mnohých prípadoch možno bolesť predkolenia účinne liečiť kombináciou odpočinku, fyzikálnej terapie a zmeny tréningových návykov.

Prevencia je najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť bolesti predkolenia. Základom prevencie je udržiavanie dobrej fyzickej kondície, správne tréningové techniky a vhodná obuv. Pravidelné strečingové a posilňovacie cvičenia môžu tiež výrazne znížiť riziko vzniku bolesti predkolenia. V prípade akýchkoľvek pochybností sa obráťte na svojho lekára.

 

Zdroje

https://medli­neplus.gov/en­cy/patientinstruc­tions/000654.htm

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/shin-pain-not-shin-splints

https://www.bet­terhealth.vic­.gov.au/health/con­ditionsandtre­atments/shin-splints

https://fyzio­klinika.cz/po­radna/clanky-o-zdravi/500-bolest-na-predni-strane-holene-berce

https://www.fit­plus.cz/blog/7-pricin-bolesti-holenni-kosti/

https://www.be­hani.cz/bezec­ke-zajimavosti/bolest-holene-zanet-okostnice/

Autor článku

Simona Tučková

Vyštudovala som odbor zdravotnícke lýceum na Mendelovej strednej škole v Novom Jičíne. Rada vo voľnom čase chodím s kamarátmi von, športujem. Baví ma učiť sa novým veciam a mám veľmi blízko k zdravotníctvu.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.