Bolesť celého tela: za čo môže únava a za čo choroba?

Bolesť celého tela môže byť frustrujúca a zároveň záhadná. Tento článok vás prevedie rôznymi príčinami, ktoré môžu za touto bolesťou stáť, možnosťami liečby a preventívnymi krokmi, ktoré môžete podniknúť, aby sa bolesť nevrátila alebo vôbec neobjavila.

Obsah

  1. Príčiny bolesti
  2. Sprievodné príznaky bolesti
  3. Typy bolesti
  4. Diagnostika
  5. Liečba
  6. Prevencia
  7. Záver
  8. Zdroje
pilulka
pilulka

Príčiny bolesti

Medzi najčastejšie príčiny bolesti celého tela patria:

 

Fyzické preťaženie, námaha

Tu je príčina väčšinou zrejmá. Bolesť by mala odznieť sama po náležitom odpočinku a regenerácii.

Infekcia

Najmä vírusové ochorenia ako chrípka alebo COVID-19. Medzi bežné prejavy chrípky patria okrem horúčky a únavy práve silné bolesti svalov a kĺbov.

Fibromyalgia

Fibromyalgia sa prejavuje celkovou bolesťou svalov a ich stuhnutosťou, chronickou únavou, vyčerpanosťou, poruchami spánku a bolesťami hlavy. Bolesti sa objavujú hlavne ráno a večer, zhoršujú sa pri strese.

Chronický únavový syndróm

Skupina príznakov, ktoré sa objavujú dlhšie ako 6 mesiacov – silná únava, trvalé bolesti svalov a kĺbov, poruchy pamäti a ďalšie. Začiatok choroby je postupný a priebeh je kolísavý s občasným zlepšením.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Bolesť celého tela sa môže objaviť po náročnom cvičení, ale môže sa jednať aj o symptóm závažnejších ťažkostí – infekčné ochorenia, autoimunitné ochorenia alebo o chronické ochorenia ako je fibromyalgia alebo chronický únavový syndróm. 

 

V prípade dlhotrvajúcich ťažkostí navštívte lekára. Prevencia spočíva v zdravom životnom štýle, dostatočnom pohybe a správnej spánkovej hygiene."

Sprievodné príznaky bolesti

Príznaky spojené s bolesťou celého tela zahŕňajú:

 

 

Typy bolesti

Bolesť celého tela sa môže prejavovať rôzne. Napríklad bolesť svalov po cvičení je obvykle lokalizovaná a viete, že vás bolia presne tie partie, ktoré ste cvičili, zatiaľ čo systémová bolesť, ako je tá pri vírusových infekciách, postihuje celé telo.

 

Je dôležité rozpoznať, či je bolesť akútna alebo chronická a či je sprevádzaná ďalšími príznakmi, ako je únava alebo horúčka.

 

Diagnostika

Diagnostika bolesti celého tela zahŕňa sériu vyšetrení, ktoré pomáhajú určiť príčinu. Lekári môžu použiť krvné testy na kontrolu hladín enzýmov, vitamínov, hormónov, elektrolytov a prítomnosti infekcie.

 

Niekedy sa pristupuje aj k ďalším metódam ako je obrazové vyšetrenie magnetickou rezonanciou (MR) pre zistenie svalového zranenia alebo poškodenia, alebo elektromyografie (EMG) na meranie elektrickej aktivity vo svaloch.

 

Liečba

Liečba bolesti celého tela závisí od jej príčiny. V prípade bolestí spôsobených fyzickým preťažením či miernymi zraneniami pomáha oddych, strečing, relaxačné cvičenia a teplé kúpele.

 

Pre bolesti spojené s infekciami alebo autoimunitnými ochoreniami je nutná špecializovaná liečba pomocou liekov proti bolesti a horúčke, antireumatík, kortikosteroidov, alebo dokonca biologických liečiv.

Prevencia

Prevencia bolesti celého tela zahŕňa udržanie aktívneho životného štýlu s pravidelným cvičením, zdravou stravou, dostatkom spánku a regenerácie a tiež správnym držaním tela pri práci a bežných činnostiach. Inšpirovať sa môžete radami odborníkov v našom podcaste Životosprávy:

 

 

Dôležité je tiež sa rozcvičiť a rozohriať pred každou náročnejšou fyzickou aktivitou, správne vykonávať cviky a vyhýbať sa preťažovaniu svalov.

 

Záver

Bolesť celého tela môže mať mnoho príčin a prejavov, od mierneho nepohodlia až po závažné zdravotné stavy. Pochopenie príčin a symptómov je kľúčové pre efektívnu liečbu a prevenciu. V prípade pretrvávajúcej alebo závažnej bolesti je dôležité vyhľadať lekársku pomoc pre správnu diagnostiku a liečbu. Dodržiavanie zdravého životného štýlu a primeranej fyzickej aktivity pomáha predchádzať mnohým príčinám bolesti celého tela.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroje

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/ab­s/pii/S109038010­6000905

https://fibro­myalgie-lecba.cz/fibro­myalgie-jak-mirnit-bolest

https://ejnpn­.springeropen­.com/counter/pdf/10­.1186/s41983–020–00238–4.pdf

https://www.nzip­.cz/rejstriko­vy-pojem/702

https://www.ne­urologiepropra­xi.cz/pdfs/ne­u/2013/03/11.pdf

https://www.he­althline.com/he­alth/body-aches#sepsis

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.