Besnota: Komplexný prehľad

Besnota je očkovateľná, vírusová choroba postihujúca centrálny nervový systém. Po objavení sa klinických príznakov je besnota prakticky 100 % smrteľná. Až v 99 % prípadov sú za prenos vírusu besnoty na človeka zodpovedné domáce psy. Besnotou však môžu trpieť domáce aj voľne žijúce zvieratá.

Čo je to besnota?

Besnota je smrteľné vírusové ochorenie, ktoré postihuje cicavce vrátane ľudí. Pôvodcom tohto ochorenia je vírus patriaci do čeľade Rhabdoviridae, konkrétne do rodu Lyssavirus. Charakteristickým znakom tohto vírusu je postihnutie nervového systému. Z rany sa dostáva do lokálnych nervových zakončení a postupne sa šíri cez miechu do mozgu, kde spôsobuje závažné neurologické príznaky.

Dôležité je poznamenať, že besnota je jednou z mála infekčných chorôb s takmer 100 % úmrtnosťou po objavení sa klinických príznakov. Očkovanie a rýchla postexpozičná liečba sú kľúčom k zastaveniu progresie ochorenia po nákaze.

 

Prenos besnoty

Prenos besnoty z infikovaného zvieraťa na iný organizmus vrátane človeka sa najčastejšie uskutočňuje uhryznutím. Infikované sliny obsahujú veľké množstvo vírusu a pri uhryznutí sa môžu dostať do tela obete. Ďalšími možnými cestami prenosu môžu byť škrabance alebo otvorené rany pri kontakte s infikovanými slinami.

  • Najčastejšími prenášačmi besnoty vo voľnej prírode sú divé zvieratá, ako sú líšky, netopiere, opice, mývaly alebo vlci.
  • Zdrojom nákazy môžu byť aj domáce zvieratá, najmä psy, ak nie sú riadne očkované.

Dôležité je zdôrazniť, že riziko prenosu besnoty sa môže líšiť v závislosti od geografickej oblasti a miestneho výskytu ochorenia medzi voľne žijúcimi zvieratami. Zviera je nákazlivé už 15 dní pred objavením sa príznakov ochorenia a zostáva infekčné až do smrti. Príklad endemických o­blastí výskytu besnoty: Afrika, Ázia, časti východnej Európy a Latinskej Ameriky.

 

 

Príznaky besnoty

Po vystavení vírusu besnoty môže nastať pomerne dlhá inkubačná doba, počas ktorej sa ochorenie neprejavuje žiadnymi príznakmi. Toto obdobie môže trvať od niekoľkých týždňov (3 – 8 týždňov) do niekoľkých mesiacov, ale môže byť aj kratšie v závislosti od miesta uhryznutia a množstva vírusu. Čím bližšie je uhryznutie k centrálnemu nervovému systému, tým kratšiu inkubačnú dobu možno očakávať.

Keď sa objavia príznaky besnoty, možno ich rozdeliť do dvoch hlavných fáz:

Prodromálna fáza

Je charakterizovaná nešpecifickými príznakmi, ako je horúčka, bolesť a nepríjemné pocity (mravčenie, brnenie) v oblasti uhryznutia, nevoľnosť a zvracanie. Počas tejto fázy môže byť postihnutý nepokojný a môže vykazovať zmeny správania, trpieť nespavosťou, depresiou, úzkosťou.

Neurologická fáza

Toto je druhá a závažnejšia fáza besnoty. U postihnutého sa môžu prejaviť rôzne neurologické príznaky vrátane agresivity, halucinácií, hy­drofóbie  (strach z vody) a paralýzy. Hydrofóbia je spôsobená silnými kŕčmi hltanových a prehĺtacích svalov, ktoré sa objavujú pri pokuse napiť sa. Neskôr sa objavujú len pri pomyslení na vodu.

Ak sa choroba nelieči, rýchlo postupuje až do smrti, často v dôsledku zlyhania dýchania spôsobeného postupným ochrnutím dýchacích svalov.

 

Diagnostika besnoty

Diagnostikovať besnotu v ranom štádiu je náročné, pretože príznaky môžu byť nešpecifické a podobné iným neurologickým ochoreniam. V praxi sa u osoby s podozrením na nákazu besnotou zvyčajne pristúpi rovno k liečbe  (podanie vakcíny alebo protilátok) a diagnóza sa vyhodnotí neskôr, pretože rýchle konanie môže jedincovi zachrániť život. Laboratórne testy na stanovenie protilátok môžu trvať 8–10 dní.

 

Laboratórne testy: Na identifikáciu vírusu besnoty možno použiť niekoľko metód vrátane fluorescenčnej detekcie protilátok, ELISA (metóda na detekciu proteínov, protilátok) a polymerázovej reťazovej reakcie (PCR).

Biopsia: Na prítomnosť vírusu besnoty (u zvierat aj ľudí) možno vyšetriť vzorky tkaniva, zvyčajne z mozgových blán.

 

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Besnota je klasifikovaná ako vírusové ochorenie. Vzhľadom na závažné neurologické príznaky a absenciu antivírusovej liečby ju možno zaradiť medzi nebezpečné a závažné zoonózy. Vírus bol až na niekoľko výnimiek preukázaný na celom svete vrátane susedných krajín SR a vzdialenejších krajín východnej Európy. 

 

Predexpozičné očkovanie je veľmi dôležitou prevenciou pre všetkých, ktorí môžu prísť do kontaktu s potenciálne nakazenými zvieratami alebo samotným vírusom, a pre cestovateľov. V prípade podozrenia na infekciu je na mieste okamžitá lekárska pomoc.“ 

 

Liečba besnoty

Liečba besnoty sa musí začať čo najskôr po vystavení vírusu. Keď sa objavia klinické príznaky besnoty, ochorenie je takmer vždy smrteľné. Výnimkou sú niektoré zriedkavé prípady, keď pacient po intenzívnej liečbe prežil.

  1. Postexpozičná profylaxia (PEP): Vzhľadom na dlhú inkubačnú dobu možno vakcínu proti besnote podať aj po uhryznutí. Očkovanie 5 dávkami sa však musí podať okamžite. Po poranení sa používa aj sérum proti besnote.
  2. Podpora životných funkcií: V pokročilých štádiách ochorenia je liečba zameraná na podporu životných funkcií vrátane dýchania a krvného obehu. V súčasnosti neexistuje žiadny špecifický antivirotický liek na liečbu besnoty.

 

Prevencia besnoty

Prevencia je kľúčová, pretože po objavení sa príznakov je besnota takmer vždy smrteľná.

  • Vakcinácia zvierat: Pravidelné očkovanie domácich zvierat, najmä psov, kde je to zákonom vyžadované, je základným krokom pri prevencii besnoty. Očkovanie pomáha chrániť zvieratá pred infekciou a zároveň znižuje riziko prenosu na človeka. Vďaka projektu vakcinácie líšok sa výskyt besnoty v Slovenskej republike výrazne znížil.
  • Vzdelávanie verejnosti: Kľúčové je vzdelávanie verejnosti o rizikách spojených so vzburou a o dôležitosti očkovania domácich zvierat.
  • Predexpozičné očkovanie: Ľudia so zvýšeným rizikom nákazy (osoby pracujúce s vírusom besnoty, veterinári, pracovníci zoologických záhrad, lesníci, cestovatelia atď. by mali byť očkovaní pred možným ochorením. 

 

História besnoty

Besnota je jednou z najstarších známych infekčných chorôb. Historické záznamy o tomto ochorení pochádzajú z 23. storočia pred naším letopočtom z Mezopotámie. V priebehu storočí bola besnota pre svoju smrteľnosť a desivé príznaky veľkým postrachom pre verejné zdravie. Revolučný prelom v histórii besnoty nastal v roku 1885, keď Louis Pasteur a Émile Roux vyvinuli prvú účinnú vakcínu proti besnote, ktorá bola úspešne otestovaná na deväťročnom chlapcovi po tom, čo ho uhryzol nakazený pes.

 

Besnota vo svete

Aj keď bola besnota v mnohých krajinách kontrolovaná alebo odstránená, v niektorých častiach sveta, najmä v Ázii a Afrike, stále predstavuje významný problém. V mnohých z týchto oblastí sú hlavným zdrojom nákazy voľne žijúce zvieratá, najmä líšky, netopiere a primáty.

  • Rizikové oblasti: Medzi krajiny s vysokým výskytom besnoty patria časti Indie, Pakistanu, subsaharskej Afriky, časti Južnej Ameriky a juhovýchodnej Ázie
  • Očkovanie cestovateľov: Očkovanie proti besnote sa často odporúča cestujúcim do rizikových oblastí, najmä ak plánujú dlhší pobyt alebo budú v kontakte so zvieratami.

Vďaka koordinovanému úsiliu a masovým očkovacím kampaniam sa v niektorých krajinách výrazne znížil počet prípadov besnoty. 

 

Budúcnosť a výskum besnoty

Vedci na celom svete pokračujú vo výskume lyssavírusu a hľadajú nové spôsoby liečby a prevencie. Napriek existujúcej vakcíne sú stále potrebné zlepšenia, najmä pokiaľ ide o zníženie nákladov a zvýšenie dostupnosti v krajinách s nízkymi príjmami.

  • Nové vakcíny: Výskum sa zameriava na vývoj nových vakcín, ktoré môžu byť účinnejšie a bezpečnejšie, s menším počtom potrebných dávok.
  • Antivirálne lieky: V súčasnosti neexistuje žiadny špecifický antivírusový liek na liečbu besnoty. Výskum v tejto oblasti by mohol priniesť revolúciu v liečbe tejto smrteľnej choroby.

Konečným cieľom je eliminovať besnotu ako hrozbu prostredníctvom kombinácie očkovania, vzdelávania a výskumu.

 

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/55-vzteklina

https://www.svscr­.cz/zdravi-zvirat/vzteklina/

https://www.who­.int/news-room/fact-sheets/detail/ra­bies

https://www.oc­kovacicentrum­.cz/cz/vztekli­na

https://www.svscr­.cz/wp-content/files/zvi­rata/Pozitivni-nalezy-vztekliny-u-lisek-v-CR.pdf

https://knihov­na.lf2.cuni.cz/vzte­klina

https://www.who­.int/news-room/fact-sheets/detail/ra­bies

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.