Avitaminóza

Čo je avitaminóza? Stav vyplývajúci z úplného nedostatku jedného alebo viacerých vitamínov v tele, ktorý môže viesť k mnohým zdravotným komplikáciám. V súčasnosti je jeho výskyt zriedkavý, v Slovenskej republike je častejší nedostatok vitamínov, tzv. hypovitaminóza. Tento článok prináša komplexný pohľad na avitaminózu, jej príčiny, príznaky a možnú prevenciu či liečbu.

 

Obsah

 

Príčiny avitaminózy

Avitaminóza môže byť spôsobená úplnou absenciou príjmu vitamínov v strave, ich zvýšenými stratami, ako je chronická hnačka alebo nadmerné potenie, alebo zvýšenými požiadavkami na vitamíny počas rastu, tehotenstva či dojčenia. Špecifické príčiny môžu zahŕňať malabsorpčné syndrómy, interakcie s liekmi, alkoholizmus a genetické faktory.

Príznaky avitaminózy

Príznaky avitaminózy bývajú špecifické pre každý vitamín:

 

K týmto špecifickým príznakom sa môžu pridať aj nešpecifické príznaky, ako sú únava, strata chuti do jedla alebo poruchy rastu u detí.

Diagnostika avitaminózy

Diagnostika avitaminózy sa opiera o klinické zhodnotenie príznakov a biochemické testy krvi a moču, ktoré môžu odhaliť nedostatok špecifických vitamínov. V prípade niektorých vitamínov, ako napríklad B12, sa na zistenie ich nedostatku v tele môžu použiť aj špecializované tes­ty.

Pilulka odborník Simona Tučková hovorí:

Nedostatok kyseliny listovej (vitamínu B9) počas tehotenstva môže viesť k vrodeným chybám, ako je napríklad rázštep chrbtice. Preto sa pred tehotenstvom a počas neho odporúča suplementácia kyseliny listovej. Intenzívna fyzická aktivita môže zvýšiť potrebu niektorých vitamínov, ako sú vitamíny B6 a B12, pretože zohrávajú úlohu v energetickom metabolizme. Vegetariánky a vegánky môžu mať zvýšené riziko nedostatku vitamínu B12, železa, zinku a omega-3 mastných kyselín. Odporúča sa starostlivé plánovanie stravy alebo používanie doplnkov stravy.“

Prevencia avitaminózy

Prevencia avitaminózy zahŕňa vyváženú stravu bohatú na rôzne vitamíny, doplnkovú výživu v určitých obdobiach života, napríklad tehotenstvo, a obmedzenie konzumácie alkoholu a tabaku, ktoré môžu vyplavovať vitamíny z tela alebo zhoršovať ich vstrebávanie.

Liečba avitaminózy

Liečba avitaminózy zahŕňa doplnenie chýbajúcich vitamínov buď zmenou stravy, alebo v kombinácii so suplementáciou. V niektorých prípadoch môže byť potrebná liečba pod lekárskym dohľadom, najmä ak avitaminóza vedie k závažným zdravotným komplikáciám.

Záver

Avitaminóza je vážny zdravotný problém, pri ktorom viem, že určitý vitamín úplne chýba. Príznaky sa zvyčajne líšia na základe toho, ak dodržiavate základné zásady zdravej výživy a vaše telo nemá problém s absorbovaním vitamínov, nemusíte sa tohto stavu obávať.

 

Zdroje

https://www.sci­encedirect.com/to­pics/biochemis­try-genetics-and-molecular-biology/avita­minosis

https://bezpec­nostpotravin.cz/ter­min/avitamino­za/

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC2521­146/

https://www.nzip­.cz/clanek/1134-vitamin-b1-thiamin

https://bezpec­nostpotravin.cz/ter­min/avitamino­za/

Autor článku

Simona Tučková

Vyštudovala som odbor zdravotnícke lýceum na Mendelovej strednej škole v Novom Jičíne. Rada vo voľnom čase chodím s kamarátmi von, športujem. Baví ma učiť sa novým veciam a mám veľmi blízko k zdravotníctvu.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.