Autizmus: všetko, čo potrebujete vedieť

Autizmus je psychiatrické ochorenie spôsobené abnormálnym vývojom CNS (centrálnej nervovej sústavy). Nejde o jednu diagnózu, ale pojem porucha autistického spektra (ASD) zahŕňa niekoľko stavov, ku ktorým sa môžu pripojiť ďalšie ochorenia, ako napríklad epilepsia, obsedantno-kompulzívna porucha, úzkostné a depresívne poruchy alebo ADHD. Aké sú najčastejšie príčiny tejto poruchy?

Príčiny a rizikové faktory

Autizmus je spôsobený genetickými predispozíciami v mozgu a nervovom systéme. Ide o poruchu spracovania a prenosu informácií, nie o poruchu konkrétnej časti mozgu. Niektoré štúdie vyvracajú skutočnosť, že na túto poruchu majú vplyv faktory prostredia, ako napríklad štýl výchovy, prostredie atď. Avšak mnohé faktory a životný štýl zohrávajú v určitom čase svoju úlohu.

Centrálna nervová sústava sa vyvíja počas tehotenstva, a to už od samého začiatku, keď nastávajúce matky ešte netušia, že v nich rastie malý človiečik. Pred narodením dieťaťa môžu riziká, ako sú infekčné ochorenia, vyvolať autizmus. Obavy, že konkrétne očkovania spôsobujú autizmus, nie sú opodstatnené, rovnako ako nie je rozdiel vo výskyte tejto poruchy na rôznych miestach sveta.

Príznaky a diagnostika

Poruchu autistického spektra možno pozorovať už v detstve, keď sa vývoj odlišuje od vývoja rovesníkov. Medzi bežné príznaky patria:

  • oneskorený vývin reči,
  • opakovanie slov,
  • neschopnosť pochopiť abstraktné pojmy,
  • monotónna intonácia,
  • ťažkosti s rozpoznávaním neverbálnych gest,
  • ťažkosti pri nadväzovaní nových vzťahov s rovesníkmi,
  • potreba pevnej rutiny,
  • slabá tolerancia zmien,
  • extrémna fixácia na nejaký objekt alebo potreba neustále vykonávať určitú činnosť,
  • ťažkosti s nadväzovaním a udržiavaním očného kontaktu.

U detí aj dospelých sa vyskytuje tzv. stimming. Ide o opakovanie zdanlivo zbytočných a nadbytočných pohybov. Patrí k nim chôdza alebo státie na špičkách, kolísanie, kývanie, hryzenie alebo štípanie. Týmto spôsobom ventilujú emócie a zbavujú sa zmyslového preťaženia, preto nie je vhodné im v týchto pohyboch brániť.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová hovorí:

„Diagnózu porúch autistického spektra zvyčajne stanoví všeobecný lekár pri pravidelnej prehliadke vo veku 18 mesiacov. Posudzuje sa psychomotorický vývoj a zameriava sa na špecifické príznaky typické pre autizmus. Súčasťou vyšetrenia je aj dotazník pre rodičov o bežných príznakoch správania dieťaťa. Ak je podozrenie na autistickú poruchu, dieťa sa odošle na vyšetrenie k psychiatrovi, ktorý potom diagnózu potvrdí alebo vyvráti.“

Spektrum autismu

asperger

Aspergerov syndróm

Aspergerov syndróm sa vyskytuje častejšie u chlapcov ako u dievčat. Vyznačuje sa zvýšenou inteligenciou a záujmom o určitý predmet. Naopak, v porovnaní s inými poruchami autistického spektra majú menej problémov s rečou a vo veku 3 rokov nemusia byť v komunikácii badateľné rozdiely v porovnaní s neautistickými deťmi. Hoci sa dokážu správne vyjadrovať, ich reč môže pôsobiť strnulo a neprirodzene. Sú citlivé, fixované na osobu alebo predmet a majú problémy s nadväzovaním vzťahov.

deti

Detský autizmus

Detský autizmus charakterizujú príznaky z troch kategórií: sociálna interakcia, sociálna komunikácia a sociálna hra. Prejavy odlišností sa objavujú do 3. roku života. Deti horšie reagujú na oslovenie, menej pozorujú ľudí vo svojom okolí a majú problémy s udržiavaním očného kontaktu.

netypicky

Atypický autizmus

Na rozdiel od detského autizmu nemusí atypický autizmus zahŕňať príznaky zo všetkých troch kategórií a môže sa prejaviť aj neskôr v živote. Zvyčajne sa rozpozná podľa mentálnej retardácie a výraznej poruchy reči.

Liečba a intervencia

Čo je cieľom terapie ľudí s autizmom? V prvom rade sa kladie dôraz na správny vývoj dieťaťa a jeho začlenenie do kolektívu. Veľkú úlohu pri tom zohráva zlepšenie komunikácie, nácvik sociálneho správania a podpora hravého myslenia. Program TEACCH je navrhnutý ako model práce s ľuďmi s autizmom. Rešpektuje ich odlišnosti a pomáha im zlepšiť sa v učení, samostatnosti a spolupráci s ostatnými. Ďalšie formy liečby sú: psychoterapia, logopédia, ergoterapia, muzikoterapia a i. Lieky sa používajú len v kombinácii s inými duševnými alebo telesnými ochoreniami. Pomáha aj nastavenie presného režimu, na ktorý si jedinec zvykne, čo mu pomôže k väčšiemu pokoju a sebadôvere.

Výzvy v každodennom živote

Každý človek sa počas bežného dňa stretáva s niekoľkými výzvami, ktoré sú náročné, stoja ho energiu a výber správneho riešenia situácie. Pre ľudí s poruchou autistického spektra je týchto momentov oveľa viac. Počas komunikácie s cudzími ľuďmi, počas emotívnych rozhovorov s blízkymi, nových situácií alebo porušenia ich rutiny. Každá zmena je pre nich náročná, preto je dôležité, aby ich okolie malo pochopenie a vedelo, ako reagovať. Podobne ťažšie zvládajú veľké množstvo zmyslových podnetov a ich následné spracovanie. 

Mýty a mylné predstavy

Filmy, televízne programy a iné médiá sú zodpovedné za niektoré mylné predstavy o ľuďoch s PAS. Keďže nejde o jednu poruchu a vyskytujú sa rôzne formy, nie každý má problémy so sociálnou interakciou, rečou alebo očným kontaktom. Ďalším mýtom je zvýšená inteligencia, ktorá je typická pre Aspergerov syndróm, ale aj v prípade atypického autizmu sa môže vyskytnúť mentálna retardácia. Každý má tiež rôzny prah citlivosti a zvládania rôznych situácií. Správne informovanie verejnosti odbúrava najčastejšie mýty a prináša lepšie pochopenie ľudí s PAS. Pomáha tiež pri ich integrácii do školského alebo pracovného prostredia, ak to ich stav umožňuje.

Záver

Aj keď sú niektoré predstavy o autizme hlboko zakorenené v spoločnosti, je dôležité spoznať skutočné prejavy a život ľudí s PAS. To vedie k lepšiemu pochopeniu, vzájomnej spolupráci a podpore pri zvládaní náročnejších situácií. Keďže presná príčina nie je známa a neexistuje liečba, ktorá by bola nielen podporná, ale ochorenie úplne vyliečila, je potrebné, aby odborníci pokračovali vo výskume a štúdiu týkajúcom sa fungovania mozgu a celého nervového systému.
 

Zdroje

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Autismus

https://www.nzip­.cz/clanek/678-autismus

https://autis­mport.cz/

https://www.nau­tis.cz/autismus

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.