Ako otehotnieť

Rozhodli ste sa, že nastal ten správny čas na dieťa? Ste pripravená na materstvo a ďalšiu etapu života? Potom je čas začať sa pripravovať na svoju novú úlohu. Naše výrobky vám ju nielen uľahčia, ale hlavne spríjemnia. Začínate plánovať rodinu a premýšľate, ako zvýšiť pravdepodobnosť počatia? Svoje úsilie o prirodzené počatie môžete podporiť rôznymi spôsobmi.

Viete, kedy nastane vaša ovulácia?

Najvyššiu šancu na počatie máte samozrejme počas ovulácie. Vyskúšajte ovulačné testy a zistite, ktoré dni sú najlepšie na oplodnenie. V prípade, že prestanete užívať HA, ale neviete, kedy ste naposledy ovulovali, je dobré počkať do prvej menštruácie a odtiaľ začať sledovať, kedy ovulujete. Takzvané „plodné dni“ sú ideálnym časom na pohlavný styk. Na rýchle a jednoduché určenie ovulácie môžete použiť jednoduchý domáci test.

Kedy môžete otehotnieť po vysadení antikoncepcie?

Pýtate sa, ako dlho pred otehotnením môžete prestať s antikoncepciou? V celosvetovom pri­emere sa hovorí o troch mesiacoch, kým sa vaše telo vyčistí od hormónov. Každé telo však reaguje na vysadenie HA inak. Podľa odborníkov môže až 70 % otehotnieť okamžite po vysadení antikoncepcie, ale niekedy to môže trvať až rok.

Ako podporiť plodnosť

Vitamíny a minerály

Pri snahe o počatie konzumujte dostatok vitamínov skupiny B, najmä kyseliny listovej, pre správnu funkciu imunitného a nervového systému a pre normálnu tvorbu červených krviniek.

Výživné superpotraviny

Superpotraviny sú dobrým zdrojom minerálov a stopových látok, chlorofylu, železa, vitamínu C, antioxidantov a omega-3 mastných kyselín.

Zdroje antioxidantov

Potraviny bohaté na antioxidanty, ako je mrkva, tekvica, paprika, jablko alebo brokolica, či výživové doplnky vás podporia v boji proti voľným radikálom a ochránia telo pred oxidačným stresom.

Omega-3 mastné kyseliny

Mastné kyseliny omega-3 sú dôležité pre každého, nielen pre budúce matky. Podporujú správne fungovanie srdca, mozgu a zraku a v tehotenstve aj zdravý vývoj dieťaťa.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová hovorí:

„Ak plánujete bábätko, myslite na to, že je dôležité začať užívať kyselinu listovú aspoň jeden až tri mesiace pred otehotnením. Odporúča sa denná dávka 400 mikrogramov (mcg) kyseliny listovej, čo pomáha znížiť riziko vrodených chýb nervovej trubice. Užívanie kyseliny listovej by malo pokračovať počas prvých 12 týždňov tehotenstva, kedy sa vyvíja nervový systém plodu. 

 

Kyselina listová je dostupná v doplnkoch stravy a je tiež obsiahnutá vo fortifikovaných potravinách, ako sú niektoré cereálie. Prirodzené zdroje folátu zahŕňajú zelenú listovú zeleninu, fazuľu, strukoviny, citrusové plody a obohatené obilné produkty, ale samotná strava obvykle nestačí na dosiahnutie potrebných hladín, preto je suplementácia nevyhnutná.“

Vplyv zdravého životného štýlu na plodnosť

Nikoho neprekvapí, že váš životný štýl výrazne ovplyvňuje vašu plodnosť a priebeh celého tehotenstva. V tomto období platia rovnaké odporúčania pre zdravý životný štýl, ale ich nedodržiavanie ovplyvní nielen vás, ale aj vášho potomka. Vyberajte si čo najmenej spracované potraviny bohaté na vitamíny a minerály, vyhýbajte sa alkoholu a fajčeniu, doprajte si pravidelnú fyzickú aktivitu, ktorá vás baví, a nezabúdajte na kvalitný spánok.

Kotvičník- prírodné afrodiziakum

Kotvičník (tribulus terrestris) má pozitívny vplyv na mužské a ženské reprodukčné orgány a hormonálnu aktivitu a prispieva k správnemu fungovaniu močových ciest.

Aká je najlepšia sexuálna poloha na otehotnenie?

Nie je najlepšia sexuálna poloha na otehotnenie. Osvedčená je však klasická misi­onárska poloha kedy majú spermie najľahšiu cestu ku krčku maternice, potom poloha na lyžičke alebo zozadu. O najvhodnejšiu polohu sa však nebojte a užívajte si do sýtosti.

Existujú rôzne mýty o tom, ako otehotnieť. Aj vy ste už pravdepodobne počuli, že ak chcete mať zaručené, že prídete v inom stave, mali by ste si po pohlavnom styku na niekoľko minút ľahnúť s nohami opretými o stenu. Toto tvrdenie nie je oficiálne overené, ale odporúča sa, aby žena bezprostredne po milovaní zostala chvíľu ležať v posteli, najlepšie s mierne zdvihnutou panvou, aby sa semeno s väčšou pravdepodobnosťou dostalo tam, kam potrebuje.

Problémy s otehotnením

Problémy v tehotenstve môžu byť spôsobené mnohými faktormi, od nezdravého životného štýlu až po závažnejšie ochorenia, ako napríklad:

  • Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) - najčastejšia hormonálna porucha u žien, pri ktorej dochádza k zvýšenej produkcii mužských pohlavných orgánov.
  • Endometrióza - rast sliznice maternice mimo maternicu, kde môže spôsobovať zápaly.
  • Myómy - nezhubné nádory, ktoré môžu spôsobiť neplodnosť, ale dajú sa chirurgicky odstrániť.
  • Genetická porucha - u žien aj mužov môže byť neplodnosť spôsobená genetickou chromozomálnou poruchou.
  • U mužov nedostatočná kvalita spermií, hormonálne poruchy alebo zápal v pohlavných cestách.

Liečba neplodnosti je v súčasnosti veľmi pokročilá a existuje mnoho typov, z ktorých si môžete vybrať ten správny pre vás.

Mužská plodnosť

Na vytvorenie dieťaťa sú potrební dvaja. Preto by sa obaja mali snažiť dodržiavať zdravý životný štýl a podporiť svoje úsilie vhodnými doplnkami stravy. Vašim mužom odporúčame zinok a selén na udržanie normálnej hladiny testosterónu v krvi a normálnej spermatogenézy. Téma mužskej neplodnosti je niekedy tabu, ale riešia ju rovnako často ako ženy a rozhodne to nie je niečo, čo by degradovalo ich mužnosť.

Najväčším nepriateľom plodnosti je stres

Ženy a muži, ktorí trpia neplodnosťou, sú častejšie vystavení stresu, depresii alebo úzkosti. Nedovoľte, aby vás rozhodnutie založiť si rodinu stresovalo. Užívajte si radosti ako doteraz a verte, že v správnom čase dieťa príde. Čím viac ste uvoľnení, tým je väčšia šanca na oplodnenie. Robte čokoľvek, čo vám pomôže byť v rozvahe a cítiť sa príjemne. Neberte svoje duševné zdravie na ľahkú váhu a nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc, ak máte problémy.

Podarilo sa vám to a čakáte dieťa?

Tehotenský test bol pozitívny a otehotnela ste? Pozrite si našu príručku o tehotenstve, v ktorej nájdete všetko, čo potrebujete vedieť počas tehotenstva.

Zdroje

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S0002937811005163?ca­sa_token=YYF_rdx6DtMA­AAAA:8obizjXGvQtlZ7kpL­m9gxYtGT8fsQ94hhO­aMZb6qK6DEHnFVhrLux­MGxqmxl8dy_-1YSiIqIpwo

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S0002937817309456?ca­sa_token=0c3dut­mKp9wAAAAA:JmFPhqw-WvW28LCj-LcMNl6MIlFlZvA­iNw_Ea5SINE2H0MkPHeQ­rmlqMJuTmCuWed­pv-Xlw1RwY

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S001502821830428X

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S0015028218304266

https://journal­s.lww.com/co-obgyn/abstrac­t/2016/06000/the_im­pact_of_stres­s_on_fertility_tre­atment.10.aspx

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.