Vlasy vypadávajú, nechty sa lámu, pokožka stráca pružnosť – nanášate na všetko kozmetiku, ale bez dlhodobého výsledku? Bude načase podporiť svoj vzhľad aj zvnútra. Aké doplnky stravy pre vás ale budú najlepšie a na ktoré vitamíny sa máte zamerať?
Čo dodáva vašim vlasom ich vzhľad a tvar? Z veľkej časti ide predovšetkým o genetiku. Tá ovplyvňuje, či sú vaše vlasy riedke a rovné, alebo bohaté a kučeravé. Počas života má však na kvalitu vlasov vplyv mnoho ďalších faktorov, ako je napríklad hormonálna rovnováha, vaša životospráva a ako sa o vlasy staráte. Vitamíny na vlasy cielia predovšetkým na nedostatok živín vo vašom jedálničku a dodávajú telu super-dávku vitamínov a minerálov, ktoré sa na kvalite vlasov najviac podieľajú.
Vitamín H (B7) alebo biotín patrí do skupiny vitamínov B-komplex a je jedným z najdôležitejších vitamínov ovplyvňujúcich vzhľad a zdravie vlasov. Nie nadarmo je jeho názov odvodený podľa nemeckého výrazu Haar und Haut – vlasy a koža. Podieľa sa na tvorbe červených krviniek, ktoré zásobujú vlasovú pokožku živinami, a podporuje aj tvorbu kolagénu. Medzi jeho hlavné účinky patrí redukcia vypadávania vlasov, zlepšenie ich rastu a celkového stavu.
Na podporu rastu vlasov a zmiernenie ich vypadávania sú najlepšie vitamíny skupiny B (biotín, B1, B2, B5, B6), vitamín C alebo aj zinok, selén a železo.
Prečo môžu vlasy začať rýchlejšie vypadávať? Možných príčin je niekoľko, medzi tie najtypickejšie však patria hormonálne zmeny (tehotenstvo, po pôrode), nevhodná životospráva s nedostatkom živín a vitamínov, niektoré choroby a lieky, ale aj dlhodobý stres. Niektorí ľudia môžu navyše mať jednoducho smolu a narodiť sa s genetickými predpokladmi pre riedke a slabé vlasy.
Dobrým pomocníkom je okrem vitamínov aj cielená vlasová starostlivosť v podobe špeciálnych šampónov, vlasových sér alebo aktivátorov rastu. Pokiaľ sa však s vypadávaním stretávate dlhodobo a vo väčšej miere, je vhodné konzultovať možnú príčinu aj s lekárom.
Vitamín C je vhodný nielen na podporu imunity, ale aj na posilnenie vlasov. Pôsobí priaznivo na krvné cievy v celom tele, vrátane pokožky hlavy. Keď je pokožka hlavy dobre prekrvená, dochádza k väčšej stimulácii vlasových folikulov, čo sa môže podieľať na raste nových vlasov.
Vitamín C, respektíve kyselina askorbová, sa dá použiť na zosvetlenie farbených vlasov o 1–2 odtiene. Stačí rozdrviť 15–30 bielych tabliet vitamínu C (záleží na dĺžke a hustote vlasov) na prášok a ten zmiešať so šampónom. Výslednú zmes rovnomerne aplikujte na vlasy a nechajte pôsobiť 30–60 minút. Následne si vlasy normálne umyte a naneste hydratačný kondicionér, pretože táto metóda môže vlasy mierne vysušiť.
Nezabudnite tiež, že používané tablety by mali mať bielu farbu, aby sa žiadne pridané farbivo nedostalo na vlasy. Táto maska navyše nie je stopercentná a nemusí fungovať na všetky typy vlasov, obzvlášť silne zničené farbením a chemickým zosvetľovaním. Najväčšiu šancu na úspech máte pri zdravých vlasoch, ktoré sú kvalitne nafarbené na tmavší odtieň, než sú vaše prírodné vlasy.
Zinok je dôležitý prvok, ktorý v ľudskom tele ovplyvňuje všetko možné, vrátane zdravia vlasov. Je zásadný pre zdravý vývoj organizmu v detstve, podporuje imunitný systém aj zdravý zrak. Nedostatok zinku sa prejavuje rôzne, napríklad spomaleným hojením rán, zhoršením zraku alebo čuchu, ale aj nadmerným vypadávaním vlasov.
Pokiaľ chcete získavať čo najviac zinku z jedla, mali by ste do jedálnička zaradiť morské živočíchy (hlavne ustrice, krevety alebo kraby), tmavé mäso alebo pečeň. Trocha zinku je tiež v mlieku a vaječnom žĺtku. Vegetariánske zdroje zinku sú predovšetkým fazuľa, orechy a celozrnné potraviny; množstvo zinku je v nich však oveľa menšie ako v mäse.
Vitamíny nájdete ako v doplnkoch stravy, tak v pleťovej kozmetike – majú totiž skvelé účinky na pleť zvnútra i zvonku. Nedostatok niektorých vitamínov a minerálov sa môže na pleti negatívne prejaviť, typicky ako nadmerná suchosť, pomalé hojenie a vytrvalé akné.
Zatiaľ čo efekt kozmetiky sa prejaví relatívne rýchlo, s vitamínovými tabletkami musíte byť trochu trpezlivejší (zhruba 1–3 mesiace). Kožné problémy sú spôsobené množstvom faktorov, takže pokiaľ neuvidíte značný efekt, nezúfajte. Väčšina vitamínov priaznivo pôsobí na množstvo funkcií organizmu naraz, takže vášmu telu prospievajú aj pokiaľ neuvidíte zmenu na pleti.
„Liečivé prípravky so systémovým účinkom a doplnky stravy
proti vypadávaniu vlasov obsahujú súbor odporúčaných vitamínov,
stopových prvkov a aminokyselín s priaznivým vplyvom na výživu vlasov,
súčasne aj nechtov a pokožky.
Vhodné je odporúčanie lekárnika individuálne podľa potrieb pacienta. V lekárni by mal byť s pacientom zároveň vedený pohovor, tak aby sa zistila závažnosť ťažkostí, poprípade odporučila návšteva praktického lekára alebo dermatológa.“
Vitamín
E je silným a účinným antioxidantom, ktorý
dokáže podporiť zdravie pokožky vo forme doplnku stravy aj aplikovaný na
pleť v kozmetike. Ako antioxidant dokáže bojovať proti pôsobeniu voľných
radikálov, čím chráni celý organizmus
– vrátane pokožky – pred škodlivým UV žiarením.
Ak užívate vitamín E vnútorne, telo ho dopraví na pokožku cez kožný maz. Zároveň ho však dobre vstrebe z kozmetiky, ktorá ho využíva aj ako protizápalovú zložku alebo ako pomocníka na hojenie jaziev. Vedecké výskumy sa zatiaľ nezhodli, či vitamín E skutočne pomáha hojiť jazvy, ale za pokus to stojí minimálne pre vynikajúci antioxidačný efekt.
Užívanie vitamínu C má pozitívny efekt takmer na všetky procesy v tele, jeho užívaním si jedine prospejete. Čo sa týka jeho efektu na pokožku, vitamín C podporuje produkciu kolagénu, ktorá s pribúdajúcim vekom výrazne klesá a pleť tak stráca pružnosť. Značné výsledky však získate aj z kozmetiky; vitamín C dokáže zjednotiť odtieň pleti a zosvetliť pigmentové škvrny alebo jazvy po akné.
Je ťažké si vymedziť, čo presne spôsobuje vaše akné. Môže ísť o rôzne kombinácie genetických predpokladov, nevhodnej kozmetiky i reakcie na niektoré potraviny. Pokiaľ chcete vyskúšať, či by vám pomohli vitamíny na pleť, vyhľadajte kombináciu vitamínov A, E, D so zinkom. Ideálne však aplikujte tieto látky aj vo svojej pleťovej kozmetike, obzvlášť vitamín A – retinol.
Suché pery sú prvou známkou dehydratácie. Pokiaľ však dodržujete pitný režim a vaše pery sa napriek tomu lúpu, praskajú či vás až pália kútiky, potom môže ísť o nedostatok niektorých vitamínov alebo minerálov. Konkrétne ide o nedostatok železa, zinku alebo vitamínov skupiny B (hlavne B2, B6, B9, B12).
Základom tej najlepšej manikúry sú zdravé a pevné nechty. Ich krásu podporíte predovšetkým vitamínmi B, C, zinkom, železom a selénom. Skrátka ide o živiny, ktoré zároveň prospievajú aj vlasom.
https://farmaciepropraxi.cz/pdfs/lek/2015/06/10.pdf
Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.