Zlatý stafylokok – príznaky, liečba a infekčnosť

Zlatý stafylokok (staphylococcus aureus) je baktéria, ktorá sa bežne vyskytuje na koži a je tým pádom ľahko prenositeľná. Komplikácie nastávajú pri prieniku baktérie do krvi alebo do podkožia. Niekedy sa zlatého stafylokoka zbavíme aj bez akejkoľvek liečby, inokedy treba nasadiť silné antibiotiká. Prečítajte si o príčinách nákazy, liečebných postupoch a preventívnych opatreniach.

pilulka

Ochorenia spojené so zlatým stafylokokom

Zlatý stafylokok vyvoláva najčastejšie druhotné ranné infekcie:

 

 

Niektoré z týchto ochorení je možné vyliečiť pomerne ľahko pomocou lokálnej liečby v podobe krémov alebo kvapiek a dodržiavania hygieny. Iné ochorenia nie je dobré podceňovať a snažiť sa ich zbaviť v domácich podmienkach.

 

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Staphylococcus aureus alebo zlatý stafylokok je baktéria spôsobujúca najčastejšie kožné hnisavé zápaly. Problém so zlatým stafylokokom nastáva hlavne v nemocniciach – patrí medzi tzv. nozokomiálne nákazy, ku ktorým dochádza práve v týchto prostrediach. 

 

MRSA je kmeň odolný proti antibiotiku meticilínu, pacient s týmto ochorením musí byť riadne izolovaný od ostatných pacientov."

Najčastejšie miesta výskytu

Tým, že sa baktérie Staphylococcus aureus nachádzajú na pokožke, zápalové ložiská sa vyskytujú najčastejšie na nej. Zlatý stafylokok sa nevyhýba ani slizniciam, ako je krk, nos, ucho a oko.

 

V pošve spôsobuje hnisavý výtok. Zápal podkožia sa typicky prejavuje na rukách, ktoré sú začervenané a opuchnuté.

Prenos a nákaza

Zlatý stafylokok je obávaný predovšetkým v nemocniciach, kde sa jeho výskyt oproti začiatku 21. storočia zvýšil. Riziko nastáva pri a po operáciách, keď dochádza k poraneniu kože aj ostatných vnútorných štruktúr a vzniká tak ideálne prostredie na vniknutie baktérie do podkožia alebo do krvi.

 

Ďalším miestom sú športové areály, v ktorých je zložité udržať sterilné prostredie a k drobným úrazom a poraneniam kože dochádza pomerne často. Vzhľadom na to, že má zlatý stafylokok schopnosť urputne pretrvávať na predmetoch, nie je vhodné si požičiavať od niekoho kefky, žiletky a pod…

Diagnostika a liečba

Prítomnosť zlatého stafylokoka sa preukazuje mikrobiologickým vyšetrením. Vyšetrovaný materiál sa získava výterom nosa, krku alebo rany.

 

To, že sa vám pod kožu dostal zlatý stafylokok, ešte nemusí znamenať rýchlu cestu do nemocnice a vysoké dávky liekov. Pokiaľ sa stretávate s hnisavým miestom na koži, je tu šanca, že sa vylieči samo. Ak nie, riešením sú lokálne antibiotiká či iné krémy podľa odporúčaní dermatológa. Prí­rodným variantom, podporujúcim bežnú liečbu, je napríklad kapucínka, harmanček a šalvia.

 

Pri vážnejších prípadoch sa predpisujú silné antibiotiká, ktoré sa dávkujú podľa individuálnej potreby pacienta. Môže nastať taká situácia, keď ani antibiotiká stav nezlepšia. Na vine je ich nadmerné užívanie v minulosti, znižujúce reakciu baktérií. Preto treba predpisovať a brať antibiotiká len keď je to naozaj nutné. 

Prevencia a kontrola

Kým nemáte poranenú kožu, riziko nákazy stafilokokom je pomerne malé, ale akonáhle už máte nejaký škrabanec alebo strhnutú kožu, treba sa mať na pozore. Len čo si poraníte pokožku, ihneď ju dezinfikujte alebo opláchnite čistou vodou a ranu zakryte, aby nedošlo k zmnoženiu okolitých baktérií v rane.

 

Hoci zlatý stafylokok postihuje všetky skupiny ľudí, najnebezpečnejší je pre malé deti, staršie osoby a ľudí so zníženou imunitou alebo dlhodobo chorých.

Rezistentné kmene – MRSA

Ohľadom rezistencie baktérií voči antibiotiku meticilínu, ktorý bol predtým používaný na zlatého stafylokoka, je používaný špeciálny názov MRSA – skratka z anglického Methicillin Resistant Staphylococcus Aureus. Ide o veľmi odolný kmeň stafylokoka.

 

Čo to vlastne znamená? Keď vám lekár predpíše antibiotiká obsahujúce meticilín a vy bojujete práve so stafylokokom typu MRSA, choroby sa nezbavíte. Stafylokoku sa to vyhne a vám nezostane než si nechať predpísať iné antibiotiká ako je vankomycín. Ak sa v nemocnici objaví pacient s infekciou MRSA, zvyčajne je izolovaný od ostatných pacientov a sú dodržiavané veľmi prísne režimové opatrenia.

Záver

Pri ochorení zlatým stafylokokom je dôležitá včasná liečba, aby sa baktérie nedostali do krvného obehu alebo nespôsobili zápal vnútri tela. Predpisujú sa antibiotiká, v prípade MRSA iné antibiotiká, ako napríklad meticilín. Pľuzgieriky, chrastičky alebo zapálené vlasové folikuly sú oproti tomu drobnosti, ktoré sa vyliečia rýchlo pomocou lokálnych liečiv alebo aj samy od seba. Skvelou prevenciou je vždy dezinfekcia poranenej kože a dodržiavanie základných hygienických návykov.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK441868/

https://www.he­althdirect.gov­.au/staph-infections

https://www.bet­terhealth.vic­.gov.au/health/con­ditionsandtre­atments/staphy­lococcus-aureus-golden-staph

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/21165-staph-infection-staphylococcus-infection

https://www.cdc­.gov/hai/orga­nisms/staph.html

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.