Zimnica: Komplexný prehľad

Zimnica sama o sebe nie je choroba, ale symptóm nejakého zdravotného problému, väčšinou infekčných ochorení. Často sa vyskytuje pri horúčkovitých ochoreniach a ako je zrejmé už z názvu, prejavuje sa pocity zimy, zimomrivosťou aj chvením svalov. Niekedy sa však vyskytne aj zimnica bez horúčky či teploty. V každom prípade by sme ju ale nemali podceňovať.

 

Obsah

  1. Príčiny vzniku zimnice
  2. Sprievodné príznaky zimnice
  3. Diagnostika zimnice
  4. Liečba zimnice
  5. Prevencia zimnice
  6. Možné komplikácie
  7. Záver
  8. Zdroje
pilulka

Príčiny vzniku zimnice

Existuje mnoho príčin, ktoré môžu viesť k výskytu zimnice. Niektoré z najbežnejších príčin zahŕňajú:

Baktérie

Mnoho bakteriálnych infekcií, vrátane zápalu močového mechúra, pneumónie alebo sepsy, môže spôsobiť zimnicu.

Vírusy

Chrípka, prechladnutie, COVID-19 a mnoho ďalších vírusových infekcií sa môže prejavovať okrem iného zimnicou.

Parazity

Malária, spôsobovaná parazitickým prvokom Plasmodium, po slovensky nazývaným zimnička, je známa tým, že medzi jej charakteristické symptómy patrí práve zimnica.

Ďalšie faktory

Niekedy môže byť zimnica spôsobená aj liekmi, niektorými chorobami spojenými s hormonálnou nerovnováhou, sepsou (otravou krvi), zápalom obličiek a i. Niekedy môže zimnica súvisieť aj s depresiou alebo únavou.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Zimnica je príznakom mnohých ochorení. Môže ísť o bežné vírusové choroby, ale tiež môže značiť prítomnosť závažných ochorení, ako je napr. malária. Pokiaľ ste navštívili oblasti s výskytom malárie a objaví sa u vás horúčka so zimnicou, neváhajte kontaktovať lekársku pomoc.

 

 

Lekársku pomoc je vhodné privolať aj v prípade, že horúčky nad 39 °C a zimnica nepoľavujú a trvajú viac ako tri dni, alebo sa objavujú ďalšie pridružené komplikácie (bolesti na hrudi, opuchy, vyrážky a i.).“

Sprievodné príznaky zimnice

Osoby môžu cítiť, že im je zima aj pri normálnej alebo dokonca zvýšenej teplote okolitého prostredia. Medzi ďalšie sprievodné príznaky patria:

 

 

Diagnostika zimnice

Je dôležité identifikovať základné ochorenie alebo stav, ktorý zimnicu vyvoláva. V rámci diagnostiky lekár najskôr vykoná základné fyzikálne vyšetrenie a spýta sa na priebeh pacientových príznakov. Krvné testy, prípadne aj niektoré ďalšie testy (napr. na zápal močových ciest), môžu byť následne vykonané na identifikáciu infekcie alebo inej príčiny.

Liečba zimnice

Liečba zimnice je zameraná na liečbu príčiny zimnice, nie iba na zmiernenie symptómov. V závislosti na identifikovanej príčine môžu byť použité rôzne liečebné metódy:

 

  • Antibiotiká: Ak je zimnica spôsobená bakteriálnou infekciou.
  • Antipyretiká: Lieky ako paracetamol alebo ibuprofén môžu byť použité na zníženie pridruženej horúčky a zmiernenie bolesti.
  • Domáca liečba: V mnohých prípadoch lekár odporučí odpočinok, dostatok tekutín a obklady na zmiernenie symptómov.

 

Dôležité je dodržiavať lekárske pokyny a užívať predpísané lieky podľa odporúčaného dávkovania a dĺžky užívania.

Prevencia zimnice

Hoci zimnici ako takej nemožno vždy predísť, existujú isté kroky, ktoré môžeme podniknúť na prevenciu niektorých ochorení, ktoré ju spôsobujú:

Vakcíny

Očkovanie proti niektorým chorobám, napríklad chrípke, môže okrem iného znížiť riziko výskytu zimnice.

Hygienické návyky

Pravidelné umývanie rúk a vyhýbanie sa osobám s aktívnou infekciou.

Prevencia infekcií

Ak cestujete do oblastí s výskytom malárie, užívajte antimalarické liečivá a aplikujte repelenty proti komárom.

 

Možné komplikácie zimnice

Zatiaľ čo zimnica sama o sebe býva obvykle len nepríjemným symptómom, môže signalizovať prítomnosť vážnejšieho ochorenia. Ak je zimnica ignorovaná alebo nie je jej príčina správne liečená, môžu nastať nasledujúce komplikácie:

 

 

  • Dehydratácia: Telesný tras a vysoká horúčka môžu viesť k strate tekutín a následnej dehydratácii.
  • Poruchy orgánov: Pri niektorých vážnejších infekciách, ako je sepsa, môže dlhotrvajúca horúčka a zimnica viesť až k zlyhaniu orgánov.
  • Chronické ochorenia: Niektoré príčiny zimnice, napríklad malária, môžu viesť k chronickým zdravotným problémom, pokiaľ nie sú riadne liečené.

 

Je na mieste kontaktovať lekára, ak máte opakované epizódy zimnice, alebo ak je zimnica sprevádzaná vysokou horúčkou alebo ďalšími vážnymi príznakmi.

 

Záver

Zimnica je často symptómom, ktorý nás upozorňuje na nejaký vážnejší zdravotný problém, preto by nemala byť ignorovaná. Je dôležité správne identifikovať príčiny zimnice, aby bola nasadená vhodná liečba. Včasná intervencia môže predchádzať komplikáciám a zlepšiť celkový výsledok liečby. Pri cestovaní do endemických oblastí je tiež dôležité dodržiavať preventívne opatrenia proti ochoreniam, ktoré môžu zimnicu spôsobiť, najmä proti malárii.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Ak zažívate zimnicu alebo máte ďalšie otázky o tomto symptóme, mali by ste sa čo najskôr obrátiť na svojho lekára alebo lekárnika.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK324/

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK8584/

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/symptom­s/21476-chills

https://medli­neplus.gov/en­cy/article/003091­.htm

https://www.he­althline.com/he­alth/chills

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/chi­lls

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.