Závraty

Závraty sú bežný zdravotný problém, ktorý môže výrazne ovplyvniť každodenný život. Tento pocit straty rovnováhy alebo ilúzia pohybu prostredia môže byť nielen nepríjemná, ale aj nebezpečná. Závraty môžu byť príznakom širokej škály zdravotných ťažkostí, od neškodných až po niektoré závažnejšie. V tomto článku sa dozviete, aké sú príčiny závratov, ako sa diagnostikujú, liečia a či existuje spôsob, ako im predchádzať.

 

Obsah

  1. Čo je závrat?
  2. Príčiny závratov
  3. Diagnostika závratov
  4. Liečba závratov
  5. Prevencia závratov
  6. Psychologický aspekt závratov
  7. Záver

 

Čo je to závrat?

Závrat je subjektívny pocit točenia, kolísania alebo nestability, ktorý môže byť sprevádzaný nevoľnosťou, zvracaním a neschopnosťou udržať rovnováhu. Závraty možno klasifikovať podľa pôvodu na vestibulárne (ďalej sa delia na centrálne a periférne) a nevestibulárne. Príčiny môžu byť teda rôzne, od problémov s vnútorným uchom až po neurologické poruchy. Príkladmi závratových stavov sú vertigo (charakterizované pocitom rotácie seba alebo okolia) a nevertiginózne závraty, ako je slabosť alebo mdloby spôsobené napríklad nízkym krvným tlakom.

Príčiny závratov

Príčiny závratov môžu byť mnohostranné a často závisia od typu závratov, ktoré jednotlivec pociťuje. Závraty sú často spôsobené problémami s vnútorným uchom, ako sú benigné paroxyzmálne polohové závraty (BPPV), infekcie stredného ucha alebo Meniérova choroba.

Dalšie príčiny zahŕňajú:

  • migrény
  • nežiaduce účinky liekov
  • náhle zníženie krvného tlaku
  • problémy s krčnou chrbticou
  • vážnejšie ochorenie, ako je skleróza multiplex, nádor mozgu alebo mŕtvica

Diagnostika závratov

Diagnostika závratov zahŕňa dôkladné lekárske vyšetrenie a anamnézu príznakov. Lekár vykoná sériu testov vrátane sluchových testov, testov rovnováhy a neurologických funkcií, aby určil príčinu závratov. Medzi ďalšie diagnostické metódy patria zobrazovacie testy, ako napríklad vyšetrenie mozgu magnetickou rezonanciou alebo počítačovou tomografiou, a testy vnútorného ucha. Dôležitým aspektom diagnostiky je rozlíšenie jednotlivých typov závratov, čo môže pomôcť určiť správnu stratégiu liečby.

Liečba závratov

Liečba závratov sa líši v závislosti od príčiny. Pri benígnom paroxyzmálnom polohovom závrate (BPPV), ktorý je spôsobený patologickým vylučovaním kryštálov nazývaným otokonia, môžu pomôcť manévre na zmenu polohy kryštálov v uchu. Pri zápale vnútorného ucha alebo Menierovej chorobe sa môžu predpísať lieky, ako sú antihistaminiká (betahistín), kortikosteroidy alebo diuretiká. Medzi ďalšie používané lieky patria antiemetiká (ondansetrón), vestibulárne supresíva (cinarizín, aj v kombinácii s dimenhydrinátom). Fyzikálna terapia (polohovacie manévre) a vestibulárna rehabilitácia sú bežné u pacientov s problémami s rovnováhou. Ak závraty súvisia s migrénou, účinné môžu byť preventívne lieky používané na liečbu klasickej migrény (betablokátory, lieky proti epilepsii) a zmeny životného štýlu. V prípade nádorov mozgového kmeňa je u úzkeho spektra pacientov možná aj chirurgická liečba.

Prevencia závratí

zdrava-strava

Zdravá strava a dostatočný príjem tekutín

Podporujte svoje zdravie pestrou stravou a dostatočným príjmom tekutín. Dbajte tiež na dostatočný príjem vitamínov a minerálov.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

"Existuje mnoho definícií, ale vo všeobecnosti sa závrat definuje ako pocit narušenej rovnováhy a orientácie v priestore, pocit rotácie, nepríjemný pocit neistoty alebo ilúzia pohybu okolia alebo vlastnej osoby v priestore, ktorý nie je vyvolaný adekvátnym podnetom. Veľká časť závratov súvisí s poruchou rovnovážneho systému, ktorý sa nachádza vo vnútornom uchu. Poškodenie vestibulárneho aparátu môže viesť k nystagmu (rytmické kmitavé pohyby očí). Preto počas základného klinického vyšetrenia pri závratoch lekár zhodnotí nielen celkový stav organizmu (krvný tlak, cukor atď.), ale aj okohybný systém a vestibulookulárny reflex.

 

Vzhľadom na veľké množstvo možných príčin závratov je často ťažšie ich nájsť, identifikovať. Dôsledkom závratov a porúch rovnováhy je znížená kvalita života, pretože mnohí ľudia je často vylúčených z pracovného procesu, obmedzujú svoje bežné aktivity a prežívajú depresie a úzkosť. Prof. Claussen preto hovorí: „Človek trpiaci závratmi je zároveň pacientom mnohých medicínskych odborov“. Nie je to len ORL (najmä neurootológia), neurológia a psychiatria, ale aj interná medicína, oftalmológia, endokrinológia, chirurgia a ortopédia (rehabilitácia).

 

fyzická aktivita

Pravidelná fyzická aktivita

Pravidelná fyzická aktivita zameraná na stabilitu a rovnováhu môže pomôcť predchádzať závratom.

alkohol-kofeín

Obmedzte konzumáciu alkoholu a kofeínu

Kofeín a alkohol ovplyvňujú krvný obeh a rovnováhu telesných tekutín a môžu tiež ovplyvniť krvný tlak.

lieči

Pravidelné návštevy lekára

Aby ste mali istotu, že robíte všetko pre svoje zdravie, nepodceňujte význam preventívnych prehliadok a nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc, ak vás niečo trápi.

Psychologický aspekt závratov

Vestibulárne poruchy a závraty predstavujú pre väčšinu pacientov veľmi stresujúcu situáciu. Môžu výrazne obmedzovať v bežných denných činnostiach a často znemožňovať každodenný život. Preto je vhodné diskutovať o psychologickom vplyve a v prípade potreby doplniť liečbu o psychoterapiu. Psychologická podpora vrátane terapie alebo poradenstva môže byť pre niektorých pacientov kľúčová. Pocit straty kontroly a strach z pádu alebo mdloby môže viesť k úzkosti alebo dokonca k depresii. V niektorých prípadoch môžu závraty súvisieť s psychosomatickými poruchami.

Záver

Závraty sú komplexný problém, ktorý si vyžaduje multidisciplinárny prístup k diagnostike a liečbe. Závraty môžu byť príznakom širokej škály ochorení a môžu byť ovplyvnené mnohými faktormi vrátane životného štýlu a psychologických aspektov. Účinná liečba závratov zahŕňa nielen lekársky zásah, ale aj zmenu životného štýlu a prípadne psychologickú podporu. Správny prístup k závratom môže výrazne zlepšiť kvalitu života postihnutých osôb.

 

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroje

https://www.he­althdirect.gov­.au/vertigo

https://www.bet­terhealth.vic­.gov.au/health/con­ditionsandtre­atments/dizzi­ness-and-vertigo

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/diz­ziness/symptoms-causes/syc-20371787

https://www.pen­nmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/con­ditions-treated-a-to-z/vertigo

https://www.web­md.com/brain/ver­tigo-symptoms-causes-treatment

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/symptom­s/21769-vertigo

https://www.ne­urologiepropra­xi.cz/pdfs/ne­u/2011/05/10.pdf

https://www.o­torinolaryngo­logie.cz/conten­t/uploads/2022/03/ppp-akutni-zavrat.pdf

 

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.