Zápal trojklanného nervu

Trojklanný nerv je piaty hlavový nerv, ktorý inervuje niekoľko štruktúr tváre v oblasti očnej dutiny, hornej a dolnej čeľuste. Jeho poškodenie so sebou prináša úpornú intenzívnu bolesť, ktorú môže vyvolať napríklad čistenie zubov. Ako tento zápal vzniká a ako sa dá liečiť?

pilulka

Úvod

Trojklanný nerv (n. trigeminus), je piaty hlavový nerv a najsilnejší z hlavových nervov. Jeho funkcia je zaisťovanie citlivosti tváre a priľahlých časti hlavy, tiež inervuje žuvacie svaly. Trojklanný nerv je rozdelený do troch hlavných vetiev – oftalmická (V1), maxilárna (V2) a mandibulárna (V3). Trojklanný nerv zastáva nasledujúce funkcie:

 

  • Vnímanie citlivosti: Trojklanný nerv je hlavný senzorický nerv tváre a hlavy. Jeho vetvy prenášajú citlivosť na dotyk, bolesť a teplotu z rôznych častí tváre a hlavy do mozgu.
  • Žuvanie: Vetva mandibulárna (V3) inervuje svaly, ktoré ovládajú pohyb spodnej čeľuste.
  • Mimické výrazy: Trojklanný nerv inervuje niektoré mimické svaly tváre.
  • Očné reflexy: Vetva oftalmická (V1) zodpovedá za reflexy očného viečka a reakciu na rôzne podnety.
  • Kontrola slinných žliaz: Trojklanný nerv pôsobí na slinné žľazy.

Príčiny zápalu trojklanného nervu

Neuralgia trojklanného nervu je častejšia u žien ako u mužov a tiež viac postihuje ľudí starších ako štyridsať rokov. Príčiny zápalu trojklanného nervu môžu byť rôzne, a to napríklad:

 

  • Trauma alebo zranenie
  • Infekcia alebo vírusové ochorenia
  • Autoimunitné ochorenie
  • Tumory alebo nádory v oblasti nervu

 

Pri zápale trojklanného nervu je funkcia trojklanného nervu narušená. Problém zvyčajne spôsobuje kontakt medzi cievou, v tomto prípade tepnou alebo žilou, a trojklanným nervom na základni mozgu. Tento kontakt tlačí na nerv a spôsobuje jeho zlyhanie. Stlačenie krvnej cievy je jednou z najčastejších príčin zápalu trojklanného nervu, existuje však mnoho ďalších možných príčin. Niektoré môžu súvisieť s roztrúsenou sklerózou alebo s podobnými poruchami, ktoré poškodzujú myelínovú pošvu chrániacu určité nervy. Zápal môže byť tiež spôsobený nádorom stláčajúcim trojklanný nerv či poranením mozgu alebo iných abnormalít. V iných prípadoch môžu byť za zápal trojklanného nervu zodpovedné chirurgické zranenie, mŕtvica alebo trauma tváre.

Spúšťače

    • hovorenie
    • nanášanie make-upu
    • ľahký vietor vanúci do tváre
    • smiech
    • umývanie tváre

    Symptómy a prejavy

    Bolest v obličeji

    Bolesť v tvári

    Hlavným príznakom zápalu trojklanného nervu sú záchvaty silné, vystreľujúce alebo bodajúce bolesti tváre, ktoré môžu byť náhle alebo vyvolané dotýkaním sa tváre, žuvaním, rozprávaním alebo čistením zubov. Táto bolesť sa  prirovnáva k elektrickému šoku a vyskytuje sa v oblastiach trojklanného nervu, vrátane tváre, čeľuste, zubov, ďasien, pier alebo menej často oka a čela. Postihnutá je zvyčajne len jedna strana tváre , ale v niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť na oboch stranách, aj keď zvyčajne nie súčasne. Bolest trvá od niekoľkých sekúnd do asi 2 minút. Tieto záchvaty môžu byť také závažné, že vás úplne ochromia a budete môcť len čakať, až to skončí.

    Pocit pálenia alebo mravčenia

    Pocit pálenia alebo mravčenia

    Po uvoľnení najväčšej bolesti sa môže objaviť mierna bolesť alebo pocit pálenia. Medzi jednotlivými záchvatmi sa môže objaviť aj neustály pulzujúci, bolestivý alebo páliaci pocit. Epizódy bolesti sa môžu objavovať po dobu niekoľkých dni, týždne alebo mesiace. Niekedy môže bolesť úplne zmiznúť a vrátiť sa až po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch.

    Strata citlivosti v postihnutej oblasti

    Strata citlivosti v postihnutej oblasti

    Strata citlivosti v postihnutej oblasti tváre alebo brnenia môže byť známkou poškodenia alebo stlačenia trojklanného nervu.

    Svalové kŕče a zášklby na tvári

    Svalové kŕče a zášklby na tvári

    Zápal môže spôsobiť aj svalové poruchy, kŕče a zášklby v tvári. Takéto poruchy môžu ovplyvniť svaly, ktoré kontrolujú pohyb čeľuste.

    Poruchy slinných žliaz

    Poruchy slinných žliaz

    Zápal môže ovplyvniť aj slinné žľazy, a to konkrétne produkciu slín, ktorá môže spôsobiť suchosť v ústach. 

    Poruchy mimických svalov

    Poruchy mimických svalov

    V niektorých prípadoch môže zápal poškodiť mimické svalstvo tváre a viesť ku komplikáciám pri vyjadrovaní emócií a ovládaní mimických výrazov.

    Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

    „Zápal trojklanného nervu, odborne neuralgia trojklanného nervu je veľmi bolestivé chronické ochorenie. Môže byť vyvolané útlakom nervu, poranením či infekciou. Ide o jednu z najviac bolestivých porúch a silne narúša kvalitu života. Často môže bolesť pripomínať bolesť zubov a tým dochádza k nesprávnej diagnóze a predĺžením doby liečby. Pri problémoch s trojklanným nervom je potrebná starostlivosť neurológa.“

    Diagnostika

    Keďže sa bolesť spôsobená zápalom trojklanného nervu často prejavuje v čeľusti, zuboch alebo ďasnách, ľudia majú tendenciu navštíviť zubára pred tým, než sa obrátia na lekára. Zubár zistí príznaky a vykoná röntgen, pričom bude hľadať bežné príčiny bolesti tváre, ako napríklad infekciu alebo prasknutý zub. Zápal trojklanného nervu je často diagnostikovaný zubárom, ale pokiaľ nenájde zrejmú príčinu bolesti, mali by ste navštíviť lekára. Ten vykoná anamnézu, pričom zisťuje ako často sa záchvaty bolesti vyskytujú, ako dlho trvajú, a ktoré oblasti tváre sú postihnuté. Ak usúdi, že by mohlo ísť o zápal trojklanného nervu, môžete byť odkázaní na neurológa, ktorý podozrenie potvrdí alebo vyvráti. Na zobrazenie hlavy a krčnej oblasti sa využíva MRI (magnetická rezonancia) alebo CT (výpočtová tomografia).

     

    Dôležitou súčasťou diagnostiky zápalu trojklaného nervu je vylúčenie iných stavov, ktoré spôsobujú bolesť tváre, ako napríklad problémy s čeľusťami alebo zubami, tenzné bolesti hlavy a post-herpetická neuralgia – typ bolesti nervov súvisiaci s pásovým oparom.

    Ochorenie s podobnými príznakmi:

    Liečba

    Určitú úľavu od bolesti spôsobenej týmto ochorením môže ponúknuť rad liečebných postupov. Väčšine pacientov je predpísaný liek na tlmenie bolesti. Chirurgický zákrok sa zvažuje v prípade dlhodobých problémov, keď je liek neúčinný alebo spôsobuje príliš veľa vedľajších účinkov. Keďže lieky ako je paracetamol nie sú pri liečbe zápalu trojklanného nervu účinné, obvykle sa aplikuje analgetikum injekčne. Lekár môže predpísať antikonvulzívum – typ lieku používaného na liečbu epilepsie, ktorý pomôže tlmiť bolesť. Antikonvulzíva môžu pomôcť zmierniť bolesť nervov spomalením elektrických impulzov v nervoch a znížením ich schopnosti vysielať správy o bolesti. Treba ich brať pravidelne, nielen keď nastanú záchvaty bolesti, ale pokiaľ epizódy bolesti ustanú, je možné ich vysadiť. Na liečbu sa využíva aj termoterapia, masáže a rehabilitácia, všetko za cieľom uvoľniť svalové napätie, zmierniť bolesť a obnoviť všetky funkcie.

    Niektoré z ďalších možností liečby zápalu trojklanného nervu sú:

    • Perkutánne procedúry – zavedením ihly alebo tenkej trubice cez tvár a do trojklanného nervu vo vnútri lebky
    • Sústredená rázová vlna – vhodná na stimuláciu nervu
    • Mikrovaskulárna dekompresia – operácia, ktorá môže pomôcť zmierniť bolesť bez úmyselného poškodenia trojklanného nervu

    Doplnková a alternatívna liečba

    • Akupunktúra
    • Akupresúra
    • Masáže
    • Homeopatia

     

    • Bylinní pomocníci (va­leriána alebo levanduľa majú upokojujúce účinky na nervový systém a môžu pomôcť znížiť bolesť a stres)
    • Relaxačné techniky (meditácia, jóga, a ďalšie relaxačné techniky pomáhajú znížiť stres a napätie)
    • Výživa a doplnky (B12, horčík alebo riboflavín)

    Prevencia a odporúčanie

    Zápalu trojklanného nervu bohužiaľ nemožno zabrániť, ale môžete podporiť správnu funkciu nervového systému. 

    • Dôkladná ústna hygiena – pravidelné čistenie zubov a návštevy zubára
    • Vyhýbanie sa stresu – meditácia, jóga alebo dychové cvičenia
    • Vyhýbanie sa spúšťacím faktorom – ak existujú určité činnosti, potraviny alebo podnety (napríklad studený vzduch alebo silný vietor), ktoré u vás spúšťajú bolesti trojklanného nervu, pokúste sa im vyhnúť
    • Zdravá výživa – vyvážená strava s dostatočným príjmom vitamínov a minerálov na podporu správnej činnosti nervového systému
    • Ochrana tváre – studené počasie a silný vietor môže vyvolať bolesti, preto pri vonkajších aktivitách na chladnom vzduchu použite šatku alebo šál
    • Konzultácie s lekárom – včasná konzultácia s lekárom v prípade prejavujúceho sa symptómu

    Komplikácie a možné riziká

    chronicka bolest

    Chronická bolesť

    Chronická bolesť môže mať značný vplyv na kvalitu života pacienta – bolesť môže obmedzovať jednotlivca pri bežných denných aktivitách, ako je jedlo, pitie, rozprávanie alebo čistenie zubov.

    psychologicke dopady

    Psychologické dopady

    Bolesť pri neuralgii trojklanného nervu je taká závažná a vysiľujúca, že sa u pacientov môže rozvinúť depresia a úzkosť, pokiaľ nie je adekvátne liečená. Pacienti so silnou bolesťou spojenou so zášklby tváre sa môžu stať spoločensky uzavretými kvôli rozpakom a strachu z hroziaceho záchvatu.

    motoricke funkcie

    Postihnutie motorických funkcií

    U niektorých pacientov sa môže trvalo rozvinúť necitlivosť tváre na postihnutej strane, anestézia rohovky a slabosť čeľuste či anestézia dolorosa, čo je neriešiteľná tvárová dyzestézia, pri ktorej pacient stráca citlivosť na bolestivé podnety, ale súčasne prežíva bolesť v tejto oblasti. Niekedy môže byť potrebný chirurgický zákrok.

    vedlajsie ucinky

    Vedľajšie účinky liečby

    Pacienti dlhodobo liečení antikonvulzívnymi liekmi môžu zažívať rad nežiaducich účinkov liekov.

    Záver

    Zápal trojklanného nervu je závažný zdravotný problém, ktorý môže významne ovplyvniť kvalitu života. Toto bolestivé ochorenie môže viesť k chronickým bolestiam, psychickým ťažkostiam a dokonca aj motorickým poruchám. Preto je dôležité, aby ľudia s prejavujúcimi symptómami navštívili lekára čo najskôr a dodržiavali liečbu a pokyny lekára. Prevencia tohto ochorenia je obtiažna, ale postihnutí jedinci sa môžu vyhýbať spúšťacím faktorom a starať sa o svoje zdravie, vrátane správnej orálnej hygieny, vyhýbaniu sa stresu a vyváženej stravy. Je dôležité si pamätať, že každý prípad zápalu trojklanného nervu je individuálny, a preto je konzultácia s lekárom dôležitá. Liečba totiž môže prebiehať formou medikácie, ale aj rehabilitácie, či chirurgického zákroku.

     

    Tento článok je iba informačný a neslúži ako náhrada konzultácie s lekárom. V prípade podozrenia na akékoľvek zdravotné problémy (svoje, či u svojich detí) sa obráťte na profesionálnu pomoc u lekára.

    Zdroje

    https://www.ne­urologiepropra­xi.cz/pdfs/ne­u/2012/05/04.pdf

    https://www.lf2­.cuni.cz/files/ak­tuality/dokumen­ty/nervus_tri­geminus.pdf

    https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2014/04/12.pdf

    Autor článku

    Bc. Marie Siatka

    Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

    Všetky články od autora

    Spýtajte sa lekárnika

    Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.