Zápal pľúc: Príznaky, prevencia a liečba

S chorobami je to občas podobné, ako keby ste hrali Čierneho Petra – niekedy to skrátka poriadne schytáte. Každý z vás určite niekedy spadol do pasce nejakému tomu bacilu. Hoci v istej miere ide o choroby, ktoré sa dajú, ľudovo povedané, „vyležať“, s niektorými to môže byť o niečo ťažšie a zásah lekára je zásadný. V tomto ohľade sú však zákernejšie predovšetkým infekčné ochorenia – napríklad notoricky známy tichošliapok s názvom zápal pľúc, o ktorom väčšina z vás určite aspoň počula a tí menej šťastní si ho prežili na vlastnej koži. Môžete sa s ním však tiež stretnúť v podobe odborného termínu pneumónia.

Čo to zápal pľúc vlastne je?

Ide o zákerný zápal postihujúci pľúcne alveoly – mikroskopické dutinky, ktoré tvoria pľúcne vačky, z ktorých sa pľúca celkovo skladajú. Tie majú za úlohu vdýchnutý kyslík následne presúvať do krvného obehu prostredníctvom takzvanej difúzie. Počas zápalu pľúc však dochádza k tomu, že následkom infekcie sa pľúcne vačky aj pľúcne alveoly zaplnia hlienom či hnisom. Dôsledkom toho pľúca dostávajú obmedzené množstvo kyslíka a dýchanie je tak čím ďalej ťažšie. V závislosti od rozsahu napadnutia dýchacieho ústrojenstva delíme zápal pľúc na obojstranný a jednostranný.

Druhy zápalu pľúc a spôsoby nákazy

Pri tomto ochorení je totiž najzradnejší jeho pôvod, od ktorého je potom do istej miery odvodená aj liečba. Najčastejším spúšťačom sú však baktérie, vtedy hovoríme o bakteriálnom zápale pľúc – z veľkej časti ide predovšetkým o stafylokoky, streptokoky, hemofily ba aj mykoplazmy. Najbežnejšieho vinníka predstavuje úplný pôvodca ochorenia baktéria Strep­tococcus pneumoniae alebo zradná mykoplazma Mycoplasma pneumoniae, pri ktorej môžu byť príznaky miernejšie a horšie rozpoznateľné.

 

Občas však môže mať aj vírusový pôvod, vtedy hovoríme tak o vírusovom zápale pľúc – v tomto prípade ide najčastejšie o herpes vírus či napríklad aj chrípkový vírus. V súčasnosti je však možné, že za zápalom pľúc v niektorých prípadoch stojí aj vírus SARS-CoV-2, ktorý je pôvodcom ochorenia covid-19.

 

V ojedinelých situáciách môžu spôsobiť zápal pľúc aj kvasinky aj plesne, parazity ako prvoky, vdýchnutie cudzieho telesa, prípadne chemických látok. K zápalu pľúc môže dochádzať aj v dôsledku refluxného ochorenia, keď sa žalúdočné šťavy dostávajú do dýchacích ciest a dráždia pľúcne tkanivo. Nie je možné ani vylúčiť vznik v dôsledku ožarovania.

 

Môžete sa stretnúť s pojmami komunitnej a nozokomiálnej pneumónie. Nozokomiálne znamená, že sa jej človek nakazil pri pobyte v zdravotníckom zariadení a jej opakom je pneumónia komunitná (mimo ZZ).

Charakteristické príznaky

Základné členenie konkrétnych príznakov zápalu pľúc tak v konečnom dôsledku záleží na pôvodcovi – teda či ide o bakteriálny alebo vírusový. Konkrétny priebeh týchto príznakov môže nadobúdať inú podobu či intenzitu. Vo všeobecnom meradle sa však dá povedať, že ho sprevádza značne znížená kapacita pľúc (horšie sa dýcha), výrazne zvýšená teplota a intenzívny kašeľ.

 

Bakteriálny zápal pľúc sa z drvivej väčšiny prípadov prejavuje týmito príznakmi:

 

  • výrazne zhoršeným dýchaním (tzv. ťažko na pľúcach),
  • vysokými horúčkami,
  • nepríjemným vlhkým kašľom, pri ktorom môžete vykašliavať hlien či hnisavý výlučok,
  • celková schvácenosť, únava
  • inkubačný čas býva spravidla 1 až 3 dni.

 

Oproti tomu, vírusový zápal pľúc môže byť v tomto ohľade o niečo zákernejší. Napriek tomu, že vo svojej podstate má rovnaké príznaky ako bakteriálny, môžu niektoré z nich nadobúdať na oko „slabšiu” podobu.

 

  • Namiesto horúčky sa môžu objaviť iba zvýšené teploty.
  • V prípade kašľa je pravdepodobné, že bude skôr suchý.
  • Bolesť na hrudi
  • Môžu sa dostaviť všeobecné príznaky zameniteľné s chrípkou – napríklad nevoľnosť, bolesti kĺbov a svalov.
  • Inkubačný čas pri vírusovej podobe je zhruba 4 až 6 dní.

Pneumónia u rôznych vekových skupín

Všeobecne by sa dalo povedať, že zápal pľúc prebieha v samotnej podstate u všetkých vekových skupín podobným spôsobom, samozrejme, v závislosti od jeho pôvodcu. Treba však podotknúť, že medzi skupiny, ktoré zápal pľúc a pneumokokové nákazy všeobecne štatisticky najčastejšie postihujú, patria:

 

  • deti do 5 rokov,
  • ľudia starší ako 60 rokov.

U detí, predovšetkým u mladších ako 5 rokov, môžu do popredia prísť predovšetkým ťažkosti s dýchaním, horúčky a postupne gradujúci kašeľ. Naopak, u starších ľudí sa k všeobecným príznakom môže pridať aj dezorientácia.

 

 

Kedy treba spozornieť?

Monitorujte svoje dýchanie. Pokiaľ pociťujete takzvané ťažko na pľúcach, zvlášť, keď tak nastalo v súbežnosti s nástupom teplôt či horúčok a neustupujúceho kašľa, kontaktujte svojho lekára. Základné pravidlo správneho podchytenia tejto choroby je včasná diagnóza, a tým pádom aj včasná liečba.

Diagnostika

Diagnostika zápalu pľúc sa často vykonáva pomocou kombinácie rôznych diagnostických metód, ako napríklad meranie C-reaktívneho proteínu (CRP) a sedimentácia erytrocytov (SR) z krvi. Testy sa môžu doplniť röntgenovým vyšetrením pľúc a CT (počítačovou tomografiou). Laboratórne a serologické vyšetrenia krvi pomáhajú identifikovať špecifické infekčné agens. Pri neustupujúcej pneumónii (nereagujúca na liečbu) možno odobrať vzorky pri bronchoskopii.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Pneumónie sú najčastejšie infekčného pôvodu a prenáša sa kvapôčkovou infekciou. Vysoká incidencia je u detí (1–5. rok života: 30–40 on./1000 detí na rok) a u starších osôb vo veku 50+. V rozvinutých krajinách sa väčšinou darí zápal pľúc vyliečiť a riziko úmrtia pri nekomplikovaných priebehoch je menšie ako 0,5 %., avšak v rozvojových krajinách je jedným z najčastejších smrteľných infekčných ochorení. Celková prognóza je vždy ovplyvnená vekom, ďalšími rizikovými faktormi (výrazne sa zhoršuje u polymorbídnych pacientov).

 

Existujú rôzne skórovacie systémy, ktoré pomáhajú lekárom rozhodovať, či je potrebné chorých hospitalizovať, pričom sa zhodnocuje aj domáce a sociálne zázemie pacienta. Po úspešnej liečbe je nevyhnutná kontrola v odstupe 2–4 týždňov, kedy sa zhodnotí celkový stav a vykoná scan hrudníka.“

Liečba zápalu pľúc a následná rekonvalescencia

V prípade, že vám lekár zápal pľúc diagnostikuje, liečba sa väčšinou začína predpísaním účinnej pomoci v podobe antibiotík či antimykotík – predovšetkým, ak má ochorenie bakteriálny pôvod. V závislosti od laboratórnych výsledkov a celkovej diagnózy je možné, že vám lekár priebeh liečby poupraví. Môže sa tak stať v prípade, že pôjde o vírusový, eventuálne atypický zápal pľúc, v týchto prípadoch môže lekár pristúpiť k variantu antivirotík.

 

Samotná liečba zápalu pľúc v priemere trvá 2 až 3 týždne, všetko, samozrejme, v závislosti od priebehu ochorenia. Na úplné zotavenie je však potrebný pokojový režim aspoň jeden mesiac, a to ako po fyzickej, tak aj psychickej stránke. Doprajte si poriadnu dávku odpočinku a spánku v posteli, dostatok tekutín a kvalitnú stravu, ideálne s nejakými vitamínmi navyše. Obľúbené bývajú predovšetkým rôzne druhy hrejivých čajov, ktoré môžu príznaky choroby zoslabiť.

 

V prvom rade však nezabudnite na dostatočnú hygienu a jej zásady. Aby ste sa z toho však vyhrabali čo najefektívnejšie, odložte všetok alkohol a fajčenie bokom, pokiaľ sem tam holdujete poháriku dobrého alkoholu či cigaretám.

Ako sa preventívne chrániť?

Vo všeobecnosti však platí, že už spomínané dodržiavanie hygienických zásad a návykov je takou alfou a omegou prevencie väčšiny ochorení, zápalu pľúc nevynímajúc. Pokiaľ si chcete dopriať dodatočnú istotu, môžete tiež obmedziť svoj pohyb v zafajčených priestoroch či miestach s vysokou koncentráciou ľudí, kde by ste svoje pľúca nechtiac vystavili väčšej záťaži. Nič tým rozhodne nepokazíte.

 

Jednou z najviac účinných metód v predchádzaní zápalu pľúc však naďalej zostáva očkovanie proti pneumokokovým nákazám, ktoré je na čisto dobrovoľnej báze. V konečnom dôsledku sa však vo veci očkovania najskôr poraďte so svojím lekárom.

Riziká pneumónie

Závažnosť tohto ochorenia sa však neoplatí podceňovať. Zápal pľúc, pokiaľ nie je vôbec liečený, môže trvalo znížiť funkciu pľúc či výrazne zhoršiť priebeh iného ochorenia. V tých horších prípadoch môže dôjsť k nenávratnému poškodeniu pľúcneho tkaniva či prenosu infekcie do iných častí tela. Ojedinele však nie je výnimkou ani smrť, predovšetkým pokiaľ sa nákaza úplne ignoruje a imunitný systém je zreteľne oslabený napríklad dôsledkom iného ochorenia či ďalších faktorov.

 

V akútnych prípadoch, keď je predpísaná liečba neúčinná alebo sa priebeh celého ochorenia stáva ťažkým, je nutná hospitalizácia v nemocnici.

 

Keďže ide o infekčné ochorenie, je tiež zradne nákazlivý, a to zvlášť v období kašľa a chronického vykašliavania tekutín, keď je riziko nákazy mnohonásobne vyššie. Zvýšenú pozornosť určite venujte hlavne v období chrípkových epidémií.

Záver a odporúčanie

Napriek tomu, že zápal pľúc nie je príjemnou záležitosťou, dá sa liečiť ako ktorákoľvek iná choroba, pokiaľ sa jeho priebeh včas podchytí. Určite je veľkým plusom aj už spomínaná prevencia, ktorá v nespočetnom množstve prípadov dokáže priam hotové kúzla. Ak však pociťujete príznaky a máte na pneumóniu podozrenie, bezodkladne kontaktujte svojho lekára a ten vás potom plnohodnotne nasmeruje, prípadne predpíše adekvátnu liečbu.

Tento článok berte iba ako informatívny. V žiadnom prípade neslúži ako plnohodnotná náhrada lekárskej či lekárnickej konzultácie.

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/1116-zapal-plic-pneumonie

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2019/01/02.pdf

https://www.so­len.cz/pdfs/med­/2https://ct24­.ceskatelevize­.cz/clanek/ve­da/lekari-poprve-popsali-jak-se-lisi-covidovy-zapal-plic-od-bezneho-je-jako-lesni-pozar-rikaji-39839013/11/08.pdf

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2017/03/04­.pdf

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/pne­umonia/symptoms-causes/syc-20354204

https://www.he­althline.com/he­alth/pneumonia

https://www.phar­manews.cz/cla­nek/zapal-plic-a-jeho-komplikace-2/

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.