Zápal nohy: príčiny, príznaky a liečba

Zápal nohy nie je na prvý pohľad viditeľný, ale dokáže poriadne potrápiť. Či už je príčinou nadmerná záťaž alebo autoimunitné ochorenie, liečba je podobná. Nie je dobré ho podceňovať, mohli by sa k nemu totiž pridružiť ďalšie problémy, ktoré už by sa dali vyriešiť oveľa ťažšie.

pilulka
pilulka

Príčiny zápalu nohy

U zdravých ľudí je častou príčinou zápalu poranenie, infekcia alebo nadmerné používanie. Najčastejším zranením nohy je pritom podvrtnutý členok. Dochádza pri ňom k poškodeniu väzov a vplyvom traumy sa môže vytvoriť aj zápal. Infekcia na druhú stranu vzniká pri poranení kože, kedy sa do otvorenej rany dostanú nečistoty. Je teda podstatné rany starostlivo vždy vydezinfikovať a nechať dýchať, aby sa rýchlejšie zahojili.

 

Nadmerné namáhanie, navyše v kombinácii s nedostatkom odpočinku, zlou obuvou či chybným prevedením pohybov vedie k zvýšenej záťaži v oblasti nohy. Z dlhodobého hľadiska to môže viesť napríklad k zápalu šliach alebo k problémom v oblasti kostí a kĺbov.

 

Medzi autoimunitné poruchy spôsobujúce zápal nohy patrí reumatoidná artritída, pri ktorej dochádza k deštrukcii kĺbovej chrupavky a nedostatku vápnika v kostiach. Ďalej to je psoriatická artritída vyskytujúca sa u osôb trpiacich lupienkou, tá napáda kĺby a spôsobuje opuchy a zvýšenú bolesť. Ďalším chronickým ochorením je lupus, tiež postihujúci nielen kožu, ale aj kĺby.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Zápal nohy je všeobecné pomenovanie mnohých ochorení. Zápaly sa lokalizujú na mnohých častiach nohy, môže sa jednať o šľachy, chrupavky a iné. Všeobecné prejavy zápalu sú bolesť, začervenanie, opuch a obmedzená pohyblivosť. Pri týchto prejavoch by ste mali navštíviť ortopéda, ktorý určí diagnózu a vhodnú liečbu. 

 

V prevencii je dôležité si udržiavať zdravú hmotnosť, dostatočné natiahnutie pred cvičením, využívať správnu techniku ​​a nohy dlhodobo jednostranne nepreťažovať."

Príznaky a diagnostika zápalu nohy

Miesto zápalu býva viditeľne opuchnuté, na dotyk bolestivé alebo otupené a pokožka je červenkastá a teplá. Typická je aj obmedzená pohyblivosť, buď z dôvodu opuchu alebo bolesti.

 

Lekári pre presnejšie určenie využívajú diagnostické metódy ako je röntgen (vhodný len na vyšetrenie kostí a kĺbov), ultrazvuk (vhodný na mäkké tkanivá ako sú šľachy a väzy) a krvné testy (zistenie prítomnosti zápalu v tele, typické je CRP vyšetrenie).

Typy zápalov nohy

Plantárna fascitída

Zápal šľachy v chodidle, spôsobený nadmerným preťažovaním a zároveň slabými svalmi nožnej klenby. Rozpoznáte ju podľa bolesti chodidla nohy a päty pri státí, chôdzi či behu. Bolesť je najvýraznejšia ráno alebo po dlhšom období bez pohybu. Pokiaľ problém začnete riešiť v ranej fáze, je možné stav nožnej klenby ešte zlepšiť posilnením svalov.

 

Pokiaľ nad tým iba mávnete rukou a bolesť pretrpíte, dôjde až k tzv. pätovej ostrohe, kedy sa kvôli opakovanej neprimeranej záťaži vyťahuje pätná kosť smerom k prstom. Pätnú ostrohu už je nutné operovať alebo podstúpiť fyzikálnu terapiu spolu s cvičením pod dohľadom fyzioterapeuta.

Zápal Achillovej šľachy

Zápal Achillovky môže byť spôsobený oslabením, dlhodobým preťažením alebo skrátením lýtkových svalov, ktoré cez Achillovu šľachu prechádzajú, alebo zhoršenou pohyblivosťou (mobilitou) členka. Zápal Achillovej šľachy často postihuje športovcov, ktorí sa venujú behu, futbalu, tenisu alebo basketbalu.

 

Pri zanedbaní liečby hrozí až pretrhnutie šľachy. Následná rehabilitácia a návrat do normálu potom trvá dlho a je potrebné sa intenzívne venovať cvikom, ktoré postupne obnovia funkciu šľachy.

Burzitída

Burzitída je ochorenie tiažových vačkov (tzv. burs). Tie lubrikujú a odľahčujú trecie miesta medzi kosťami, šľachami a úponmi svalov v blízkosti kĺbov. Na nohe najčastejšie postihuje oblasť kolena. Burzitída vzniká pri opakovanom trení búrz pri nadmernej záťaži či kvôli nevhodne zvolenej obuvi. Riešením je odstrániť príčinu problému, príp. zvoliť pokojový režim.

Artritída

Artritída predstavuje chronický zápal a reakciu imunitného systému na svoje vlastné bunky. Častejšie sa vyskytuje u žien a v prípade nohy bývajú poškodené prevažne prstami. Liečia sa glukokortikoidy, liekmi potláčajúcimi symptómy a pohybom, ktorý zaistí správnu pohyblivosť kĺbov.

Tendinitída

Tendinitída alebo zápal šliach sa prejavuje predovšetkým u osôb s neprimerane vysokou námahou alebo u starších osôb, ktorých šľachy už postrádajú pružnosť. V namáhanom mieste je neustály tlak na šľachu a v tej potom vzniká zápal. Lieči sa nesteroidnými protizápalovými liekmi, fyzikálnou terapiou a pokojovým režimom.

Liečba zápalov nohy

Liečba zápalu nohy záleží prevažne na lokalizácii miesta zápalu. Na liečbu zápalu nohy sú určené napr. nesteroidné protizápalové lieky obsahujúce napr. ibuprofén, diklofenak, aspirín alebo naproxén. V prípadoch keď sa zápal nedarí zmierniť, lekár predpisuje kortikosteroidy. Tie však pri autoimunitných ochoreniach neriešia príčiny, ale len blokujú odpovede imunitného systému.

 

 

Starostlivosť fyzioterapeuta môže byť zaradená už v ranej fáze zranenia, predovšetkým formou fyzikálnych terapií ako je liečba ultrazvukom, elektroliečba, magnetoterapia alebo laser. Samotné rehabilitačné cvičenie sa zaraďuje až po odznení príznakov akútneho zápalu (začervenanie a teplejšia pokožka, významný opuch).

 

Závažné prípady, ktoré už nemožno vyriešiť odpočinkom alebo liekmi, sa riešia chirurgickou cestou. Ide však skôr o dlhodobé prípady, ktoré nie sú adekvátne liečené, teda z nich môžu vyplynúť ďalšie komplikácie.

Prvá pomoc

Pri zápale sprevádzajúcom akútne zranenie sa prvá pomoc skladá z tzv. R.I.C.E.

R znamená odpočinok (rest),
Iznamená ľadovanie (ice),
C kompresiu (compression)
E zdvihnutie končatiny (elevation)

Nedávne štúdie však potvrdili, že ľadovanie viac ako jeden deň po zranení nepomáha rýchlejšiemu hojeniu, iba zmierňuje bolesť. Aby boli v tele spustené regeneračné procesy, treba dostatočný prietok krvi, a ten ľad potláča.

Prevencia zápalov nohy

Spôsobov, ako predísť zápalu nohy je mnoho, väčšina z nich súvisí so zdravým životným štýlom. Ide o primeranú pohybovú aktivitu, pri ktorej je potrebné starostlivo zvážiť svoju kondíciu, pretože príliš veľká záťaž, naopak, môže spôsobiť ďalšie poranenia, a to rozhodne cieľom nie je. Radšej zaraďte aktivity nižšej intenzity pravidelne ako náročný tréning raz za čas. Ruka v ruke s tým ide aj adekvátna výživa obsahujúca dostatok živín, ktorá však neprekračuje denný výdaj, aby nedošlo k veľkému nárastu telesnej hmotnosti (a tým väčšiemu náporu na kĺby).

Prevenciou je tiež nosenie správnej obuvi, v ktorej má noha dostatok miesta, nie je deformovaná a nikde netlačí. Dlhodobé nosenie nevhodne zvolenej obuvi môže zmeniť postavenie prstov a spôsobiť prepadnutie klenby, s čím sa potom spájajú ďalšie komplikácie. V niektorých prípadoch môžu pomôcť aj vložky do topánok.

Komplikácie a dlhodobé dopady zápalu nohy

Neriešený zápal nohy pravdepodobne povedie k ďalším problémom. Dlhotrvajúce chronické bolesti obmedzujú v každodenných činnostiach, nedovoľujú žiť naplno a ešte k tomu sa pohrávajú s psychikou. Často dochádza k zníženiu pohybovej aktivity, čo spôsobí vznik iných problémov od prírastku hmotnosti cez rôzne kardiovaskulárne ochorenia až po zvýšenú hladinu stresu.

Záver

Existujú rôzne druhy zápalu nohy, ale v prípade väčšiny z nich je najlepšou prevenciou primeraná pohybová aktivita s dostatočným odpočinkom a správne zvolená obuv. Keď už u vás zápal prepukol, objednajte sa k lekárovi, ktorý určí konkrétnu diagnózu a následne vás pošle k špecialistovi. Vami zvolená domáca liečba by nemusela byť dostatočná a hrozilo by riziko zhoršenia stavu. Pri autoimunitných ochoreniach, ako je reumatoidná artritída, je včasná liečba veľmi dôležitá na potlačenie rozvoja choroby.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

 

Zdroje

https://www.he­althdirect.gov­.au/leg-pain

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/327473

https://www.ma­yoclinic.org/sym­ptoms/leg-swelling/basic­s/causes/sym-20050910

https://www.web­md.com/dvt/why-legs-puffy

https://medli­neplus.gov/en­cy/article/003104­.htm

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/24264570/

https://www.cvmus­.com/vascular-treatment/leg-swelling-treatment

https://www.he­althline.com/he­alth/swollen-ankle-and-leg

pilulka

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.