Výron členku: príznaky, príčiny a liečba

Jeden nesprávny krok a noha vám opuchne ako balón. Určite to zažila väčšina z vás, noha je zrazu taká necitlivá, ale zároveň vás bolí každý pohyb v členku. Aké sú najčastejšie príčiny výronu členku, čo to vlastne znamená a čo môžete urobiť, aby ste sa čo najskôr vrátili k svojim každodenným aktivitám bez obmedzení?

 

Skop

  1. Čo je to výron?
  2. Príčiny výronu členku
  3. Príznaky a diagnostika
  4. Liečba výronu členku
  5. Ako dlho trvá liečba po vyvrtnutí
  6. Rehabilitácia po vyvrtnutí
  7. Prevencia výronu členku
  8. Možné komplikácie
  9. Záver
tvár

Čo je to výron?

Vyvrtnutie, distorzia alebo podvrtnutie členka je poranenie väzov okolo členka. Väzivá sú hrubé pásy tkaniva, ktoré spájajú kosti, stabilizujú ich a umožňujú pohyb medzi nimi. Keď sa tieto väzy natiahnu alebo pretrhnú v dôsledku prudkého, neočakávaného pohybu (aj chybného kroku) alebo zlomeniny, dochádza k podvrtnutiu. V oblasti členka vzniká zápal, ktorý sa prejavuje opuchom, začervenaním, bolesťou a zhoršenou pohyblivosťou.

Príčiny podvrtnutia členka

náhly pohyb

Náhly prudký pohyb so zmenou smeru

K podvrtnutiu členka často dochádza pri športoch a aktivitách s rýchlou zmenou smeru, ako je napríklad basketbal alebo hádzaná.

spatny-dopad

Zlý dopad po skoku, zlé pristátie

Pri športoch s častými skokmi, ako je volejbal alebo gymnastika, dochádza k podvrtnutiu členka často najmä pri únave, keď už nezostáva veľa síl na kontrolu pohybov. Nemusíte byť vrcholovým športovcom, aby ste si vyvrtli členok, stačí, ak pri chôdzi zle vykročíte.

podpatky

Nosenie podpätkov

Vysoké podpätky síce vyzerajú krásne, ale vaše nohy sa vám nepoďakujú. Okrem toho, že vám zdeformujú prsty a chodidlo, skrátia lýtkové svaly a Achillove šľachy, ľahšie dôjde k podvrtnutiu členka, najmä na nestabilných povrchoch, ako sú mačacie hlavy.

naraz

Náraz alebo úder do členka

K nárazu do členka môže dôjsť pri kontaktných športoch alebo nehodách, pri ktorých môže dôjsť buď k podvrtnutiu, alebo k zlomeninám malých kostí.

Príznaky a diagnostika

Po podvrtnutí členka môže pacient pociťovať bolesť, opuchnutie, modriny a obmedzenú schopnosť pohybu postihnutého kĺbu, čo vedie k celkovej nestabilite. V závislosti od rozsahu poškodenia väzov sa príznaky môžu líšiť a niektorí pacienti môžu v čase poranenia počuť hlasné chrčanie.

Skúsený ortopéd vyšetrí a prehmatá chodidlo, požiada vás, aby ste skúsili ohnúť členok, a opýta sa vás, ako k zraneniu došlo. Ak má podozrenie na zlomeninu, pošle vás na rentgenové vyšetrenie.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

"Niekoľkým ľuďom sa to už stalo, zlý krok pri športe, prechádzka po nerovnom teréne a zrazu nemôžete s bolesťou stáť na nohe. K deformácii členka dochádza vtedy, keď sa silné väzy, ktoré stabilizujú členok, dostanú do bodu, keď sa už nedokážu natiahnuť v dôsledku vonkajšej sily, a sú poškodené. Toto zranenie sa stáva v každom veku a najčastejšie sú poškodené väzy na vonkajšej strane členka.

 

Na zníženie opuchu a bolesti poranené miesto ľadujeme, ale nikdy nekladieme ľadový obklad priamo na kožu. Ľadovanie by sa malo vykonávať prvý deň alebo dva, potom by sme mohli reparačné procesy utlmiť. Ďalšiu úľavu môžeme dosiahnuť stiahnutím členka elastickou bandážou, pričom postupujeme od prstov na nohách cez členok smerom k lýtku. Toto zranenie sa často hojí rýchlo a dobre, ale ak bolesť pretrváva príliš dlho a opuch neustupuje, mali by ste sa obrátiť na lekára. Ten zhodnotí závažnosť zranenia a určí postup liečby. Neliečené podvrtnutie členka môže viesť k chronickej nestabilite, ako aj k poškodeniu kostí a chrupaviek v tejto oblasti.

 

Liečba podvrtnutia členka

Ako liečiť podvrtnutie členka, aby ste mohli čo najskôr opäť fungovať? Táto otázka bola v posledných rokoch predmetom mnohých výskumov a čoraz viac sa upúšťa od tradičných metód. Kedysi sa odporúčala takzvaná metóda RICE – R ako odpočinok, I ako ľad, C ako kompresia a E ako elevácia, ale aj jej autor uznal, že môže spomaliť hojenie. Najväčší problém je práve s ľadom, ktorý síce môže krátkodobo zmierniť bolesť, ale zároveň potláča zápal, čo je obranná reakcia organizmu, ktorá pomáha k rýchlejšiemu hojeniu. Preto sa odporúča ľadovať členok len spočiatku (alebo vôbec). To isté platí pre protizápalové lieky a gély, ktoré zabránia bolesti, ale spomalia hojenie.

Štúdie ukazujú, že ak chcete členok čo najskôr opäť bezbolestne používať, je dobré začať ho zaťažovať čím skôr. Spočiatku stačí pohybovať prstami a ohýbať nohu v ľahu alebo v sede. Zlepší sa tým prietok krvi, a tým sa rýchlejšie odplavia metabolity (škodliviny) z miesta výronu. Musíte si však byť istí, že nemáte vážnejšie poranenia, ako sú natrhnuté väzy alebo zlomené kosti v členku. Na zníženie opuchu je vhodné postaviť nohu do vyššej polohy alebo navštíviť fyzioterapeuta, ktorý vykoná manuálnu lymfodrenáž a zmierni veľkú časť opuchu.

 

Ako dlho trvá hojenie podvrtnutého členka?

Liečba podvrtnutia závisí od toho, ako veľmi sú vaše väzy a okolité štruktúry poškodené. Dĺžka sa pohybuje od jedného dňa do troch mesiacov.

Rehabilitácia po vyvrtnutí

Rehabilitácia je kľúčovým krokom k úplnému zotaveniu po vyvrtnutí členka. Vykonáva sa prostredníctvom strečingových a posilňovacích cvičení. Cieľom rehabilitácie je:

  • zlepšiť flexibilitu, posilniť väzy a svaly okolo členka
  • zabezpečiť plný rozsah pohybu v kĺbe
  • naučiť pacienta cvičenia, ktoré pomáhajú predchádzať opätovnému zraneniu

Pri týchto krokoch vám pomôže fyzioterapeut, ktorý vytvorí individuálny liečebný plán pre rýchle zotavenie. Často sa používa kombinácia fyzikálnej terapie (s použitím metód, ako je ultrazvuk, magnetoterapia, laser atď.) a cvičenia. Na výber je medzi balančnými pomôckami alebo cvičením na stabilnom povrchu, napríklad na jednej nohe. Cieľom je posilniť nielen malé svaly v oblasti členka, ale aj svaly lýtka, ktoré sa upínajú tesne pod členkom a zohrávajú veľkú úlohu pri jeho stabilite.

Prevencia podvrtnutia členka

Vyvrtnutiu členka sa nedá úplne vyhnúť, ale nasledujúce tipy môžu minimalizovať pravdepodobnosť jeho vzniku:

  • Strečing a posilňovanie svalov okolo členku a lýtka
  • Noste stabilnú a dobre padnúcu obuv vhodne zvolenú pre danú aktivitu
  • Vyvarujte sa chôdze po nerovnom teréne, pokiaľ to nie je nevyhnutné, prípadne zvoľte vhodnú oporu (palice) a starostlivo sledujte terén pod nohami
  • Pred fyzickou aktivitou sa adekvátne zahrejte, pretiahnite a pripravte telo na výkon
  • Pri opakovaných problémoch siahnite po bandáži, ortéze alebo kineziotape

Možné komplikácie

Ak sa podvrtnutie členka nelieči správne, môže viesť ku komplikáciám, ako je chronická bolesť alebo chronická nestabilita členka. Obe sa vyskytujú po opakovaných podvrtnutiach členka, ktoré sa neliečia alebo sa členok následne preťažuje. Chronická bolesť sa od akútnej bolesti líši svojou intenzitou a má aj psychologický základ, pretože nesignalizuje žiadne hroziace nebezpečenstvo z akútneho zranenia, ale len na seba upozorňuje, aby ste na ňu nezabudli. Zle zahojené členky so slabšími väzmi a svalmi sú ohrozené vznikom ďalších podvrtnutí. Nadmerné zaťažovanie zraneného členka (často u športovcov) môže viesť k artróze.

Dôležité je čo najskôr po zranení vyhľadať lekársku pomoc a dodržiavať odporúčaný plán liečby.

 

Záver

Vyvrtnutie členka je bežné zranenie, ktoré môže postihnúť každého bez ohľadu na vek alebo fyzickú kondíciu. Správna liečba a rehabilitácia sú kľúčom k rýchlemu zotaveniu a prevencii ďalších zranení. Ak máte podozrenie na podvrtnutie členka, obráťte sa na svojho lekára alebo ortopéda.

 

Tento článok má len informatívny charakter. Nenahrádza lekársku konzultáciu alebo vyšetrenie.

Zdroje

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/22048-sprained-ankle

https://www.fy­zioprozivot.cz/dis­torze-hlezna/

https://www.tri­bune.cz/archiv/dis­torze-hlezna-staly-problem/

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/sprained-ankle/symptoms-causes/syc-20353225

https://ortho­info.aaos.org/en/di­seases–conditions/sprained-ankle/

https://rehab­hub.co.uk/2023/05/­14/you-should-no-longer-be-applying-ice-to-your-injury-and-heres-why/

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC3396­304/

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC7745­493/

https://www.jos­pt.org/doi/10­.2519/jospt.2021­.0302

Autor článku

Ivan Novák

Dlhodobo sa venujem písaniu o zdravotníckej tematike, predovšetkým o príznakoch a liečbe chorôb, ktoré čitateľom prináša dôležité informácie. Okrem písania mám vášeň pre šport - beh, plávanie a cyklistiku. Verím, že kombinácia mentálnej a fyzickej aktivity je kľúčom k udržaniu rovnováhy a sviežej mysle.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.