Tik v oku: čo ho spôsobuje a ako sa ho zbaviť

Obsah

 

Úvod

Stretli ste sa niekedy s tým, že vaše oko začne nečakane cukať? Tento zvláštny, ale častý jav, známy ako tik v oku, môže byť zdrojom nepohodlia, dokonca aj posmechu. Ale čo vlastne spôsobuje tieto malé, nekontrolovateľné kŕče? V tomto článku sa dozviete, čo za týmto javom stojí a čo môžete urobiť pre to, aby už vás tiky netrápili.

 

Čo je tik v oku?

Tik v oku je nekontrolovateľná, bezbolestné opakujúce sa kŕč očného viečka alebo svalov v okolí oka. Môže postihovať pravé aj ľavé oko. Obvykle sú tieto tiky neškodné a môžu sa objaviť a zase zmiznúť bez zjavného dôvodu.

 

Príčiny tiku v oku

Príčiny tikov v oku nie sú známe a niekedy ani vykonanými vyšetreniami odhalené. Pravdepodobne súvisia s chemickou nerovnováhou v mozgu, dochádza k nej v časti mozgu, ktorý ovláda pohyby – falošné signály – sťahujú sa zlé svaly. Prípadne sa potom objavujú pri úrazoch hlavy a niektorých ochoreniach mozgu (roztrúsená skleróza, Parkinsonova choroba), pri zápaloch oka a pri cudzích telies v oku. Medzi bežné faktory patrí aj únava , stres (psycho­somatický tik v oku), príliš veľa kofeínu alebo alkoholu. Niekedy môže byť tik spôsobený ako vedľajší účinok niektorých liekov či nedostatok minerálov (horčík, draslík).

 

Príznaky a diagnostika

Príznaky tiku v oku zahŕňajú nekontrolovateľné kŕče očných viečok, ktoré môžu byť sprevádzané miernym pocitom podráždenia alebo nepohodlia.Niekedy cukanie viečka môže byť sprevádzané aj pocitom, akoby boli viečka násilím zatvorené, že ich môžete otvoriť len s veľkou námahou. Výnimkou potom nie je ani neznášanlivosť ostrého prudkého svetla. K zhoršeniu často dochádza pri nedostatku spánku, v strese, pri čítaní, sledovaní blikajúcich svetiel (TV), dyme či zafúkaní vetra do očí.
 ​

Diagnostika sa zvyčajne zameriava na vylúčenie iných príčin a na identifikáciu možných spúšťačov tiku. Pri častom, dlhšie trvajúcom a neustávajúcom tiku je pacient s popisovanými ťažkosťami väčšinou vyšetrený neurológom a očným lekárom. Vyšetrenia môžu okrem bežného fyzikálneho vyšetrenia zahŕňať aj vykonanie niektorej zo zobrazovacích metód (CT, MRI)  na vylúčenie ochorení mozgu.

 

Domáca liečba tiku v oku

Na zmiernenie tiku v oku vyskúšajte niekoľko jednoduchých metód. Medzi ne patrí aplikácia teplých obkladov na postihnutú oblasť (nie priamo na oko, ale do jeho okolia), zníženie stresu, dostatok spánku a obmedzenie konzumácie kofeínu a alkoholu. Tieto kroky môžu pomôcť znížiť frekvenciu a intenzitu tiku. Bohužiaľ neexistujú žiadny stopercentný návod, ako zastaviť tik v oku, alebo tabletky na jeho potlačenie. Všeobecne na svalové kŕče pomáha horčík, ktorý má funkciu svalovej bunky uvoľňovať, aby neboli stále stiahnuté. Môže byť doplnený aj o draslík a vitamín B.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Tiky v očiach sú väčšinou neškodné a pravdepodobne samé odznejú pri dodržaní odpočinku, prípadne doplnením chýbajúcich vitamínov a minerálu. Zášklby sú veľmi často spôsobené nadmerným stresom a únavou, preto je vhodné zvoľniť a nájsť si vhodný spôsob, ako relaxovať. 

 

Skúste si zájsť na masáž, jogu, napustiť si vaňu a jednoducho vypnúť. Pomôže to určite nielen vašim očiam. Ak máte podozrenie, že vaše problémy môžu byť spôsobené liekmi (novo nasadené, vysadené, iné dávkovanie), určite navštívte svojho lekára či lekárnika.“

 

Kedy s tikom v oku navštíviť lekára

Vo väčšine prípadov tik v oku nie je vážny a zmizne sám. Pokiaľ však situácia pretrváva dlhšiu dobu alebo dokonca ak máte neustály tik v oku, pokiaľ sa stav zhoršuje, pokiaľ ide o častý tik v oku, alebo keď je sprevádzaný ďalšími príznakmi, ako je zatváranie celého oka, porucha zraku alebo bolesť, určite navštívte lekára pre ďalšie vyšetrenie a začatie vhodnej liečby. Môže ísť o blefarospazmus, čo je neurologické ochorenie, ktorého príčiny sú dodnes nejasné a liečia sa chirurgicky alebo aplikáciou botoxových injekcií. Niekoľko štúdií odporúča liečbu formou akupunktúry. Bežne dostupné lieky v tomto prípade veľmi nezaberajú.

 

Prevencia tiku v oku

Prevencia tiku v oku zahŕňa udržiavanie zdravého životného štýlu, vrátane dostatku spánku, obmedzenia stresu, vyváženej stravy a pravidelného odpočinku pre oči, najmä pri práci s počítačom alebo pri čítaní . Tiež je dôležité obmedziť konzumáciu stimulantov ako je kofeín a alkohol.

 

Záver

Tik v oku je bežným a väčšinou neškodným javom, ktorý môže byť spôsobený množstvom faktorov, vrátane stresu a únavy. Aj keď obvykle nevyžaduje lekársku starostlivosť, je dôležité byť si vedomý prípadných varovných signálov, ktoré by mohli naznačovať vážnejší problém. Dodržiavaním preventívnych opatrení a zdravým životným štýlom možno väčšinu týchto tikov účinne predchádzať alebo ich aspoň zmierniť.

 

Zdroje

https://www.ne­i.nih.gov/learn-about-eye-health/eye-conditions-and-diseases/blep­harospasm

https://www.y­alemedicine.or­g/conditions/blep­harospasm

https://www.re­searchgate.net/pu­blication/349539546­_Acupuncture_for_blep­harospasm_a_sys­tematic_review_an­d_meta-analysis_protocol

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.