Spánková paralýza: príčiny, príznaky a liečba

Obsah

 

Úvod

Boli ste niekedy v situácii, keď ste sa prebudili, ale nemohli sa hýbať alebo hovoriť? Tento záhadný a často znepokojujúci fenomén je známy ako spánková paralýza. Hoci čo sa môže zdať desivá, je to pomerne bežný jav, ktorý stretáva mnoho ľudí.

 

Čo je spánková paralýza?

Spánková paralýza je dočasný stav, v ktorom človek stráca schopnosť pohybu alebo hovoriť pri zaspávaní alebo prebudení. Imobilizácia nastáva počas REM fázy spánku a bráni nám, aby sa telo pohybovalo pri snívaní. Ak sa čiastočne prebudíte v tejto spánkovej fáze, ale telo stále nereaguje na signály, mozgu, jedná sa o spánkovú paralýzu. Počas tohto javu zostávate plne pri vedomí a uvedomujete si svoje okolie, ale vaše svaly sú dočasne imobilizované­. Tento stav trvá pomerne krátku dobu, avšak postihnutý má vnímanie času veľmi skreslené.

 

Príznaky spánkovej paralýzy

Pri spánkovej paralýze môže človek zažiť celý rad príznakov, od dočasného znehybnenie svalov tela a neschopnosťou používať hlasivky po intenzívnu úzkosť a strach. Časté sú aj zrakové a zvukové halucinácie, ktoré túto nepríjemnú skúsenosť ešte viac umocňujú. Osoby trpiace spánkovou paralýzou tiež opisujú pocit, že na nich niekto tlačí, leží im na hrudi a nemôžu poriadne dýchať.

 

Často sa okrem samotnej paralýzy môžete stretávať aj s inými poruchami spánku ako je nespavosť, časté budenie, narkolepsia alebo zvýšená potreba spánku.

 

Typy spánkovej paralýzy

Spánková paralýza sa delí na dva hlavné typy: izolovanú spánkovú paralýzu (ISP), ktorá sa vyskytuje sporadicky a bez iných spánkových porúch, a opakovanú izolovanú spánkovú paralýzu (RISP), ktorá sa objavuje pravidelne a môže spôsobovať väčšiu úzkosť a obavy. Dokáže tak ovplyvniť celkovú kvalitu života. Oba typy sa označujú za izolované, to znamená, že k nim nie sú pridružené ďalšie príznaky iných spánkových porúch.

 

Ak je výskyt častý alebo ho sprevádza ďalšie problémy, môže tento stav značiť chronickú spánkovú poruchu.

 

Rizikové skupiny

Spánková paralýza môže postihnúť každého, ale existujú určité skupiny ľudí, ktoré majú vyššie riziko jej výskytu. Tieto skupiny zahŕňajú osoby s úzkostnými poruchami, spánkovou apnoou, zlou kvalitou spánku, nadužívaním alkoholu, narkolepsiou, alebo ľudí, ktorí spia nepravidelne, ako sú napríklad pracovníci na smeny. Tiež sa objavuje častejšie u osôb, ktorí sa cítia vyčerpaní alebo sú v dlhodobom strese.

 

Liečba a zvládanie spánkovej paralýzy

Pre zvládanie spánkovej paralýzy je kľúčová predovšetkým správna hygiena spánku. Odporúča sa dodržiavať pravidelný spánkový režim, vyhýbať sa kofeínu a elektronickým zariadeniam pred spaním. V niektorých prípadoch môže byť prospešná krátkodobá medikácia alebo terapia u psychológa. Z bežne dostupných doplnkov stravy zlepšuje spánok melatonín, ktorý má na starosti zaspávanie, horčík a vitamín B6. Pokiaľ sa spánková paralýza objavuje pravidelne je vhodné navštíviť psychológa alebo psychiatra.

 

Prevencia spánkovej paralýzy zahŕňa zdravý životný štýl, správnu spánkovú hygienu, pravidelný spánok 6 až 8 hodín denne, nezaspávať v polohe na chrbte, nepoužívať mobilný telefón pred spánkom. Ďalej môže pomôcť pravidelná fyzická aktivita a predchádzanie stresu. Je tiež dôležité minimalizovať užívanie alkoholu a iných stimulantov, ktoré môžu narušiť prirodzený spánkový cyklus.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Spánková paralýza je veľmi nepríjemný jav. Osoba ním postihnutá môže pociťovať obrovský strach a hrôzu. Mozog si je čiastočne vedomý reality, ale nedokáže rozlíšiť medzi snívaním a realitou. Vo väčšine prípadov je spánková paralýza jednorazová záležitosť a naďalej sa neopakuje. Pokiaľ je výskyt spánkovej paralýzy pravidelný môže postihnutého doviesť k psychickým problémom, a preto je vhodné navštíviť psychológa alebo psychiatra.“

Záver

Spánková paralýza je komplexný jav, ktorý môže byť pre mnohých znepokojujúci, ale väčšinou nie je známkou vážneho zdravotného problému. Správnym pochopením a zvládaním tohto stavu môže byť znížený jeho vplyv na kvalitu života.

 

Zdroje

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S1087079211000098?ca­sa_token=tzYT­KJwtfDIAAAAA:A­iI-A0e1jnSdG6FW8FLe4-S5tUiQiiQS0i0laf4L8dd­e3Qi4fblLA8-EUPcjVcelNilOj4pCTf8

https://www.tan­dfonline.com/do­i/full/10.2147/NSS­.S158600

https://acade­mic.oup.com/sle­ep/article/15/3/217­/2749266

https://www.tan­dfonline.com/do­i/full/10.2147/NDT­.S100307

https://www.so­len.cz/pdfs/med­/2020/04/08.pdf

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.