Šiesta choroba: všetko, čo potrebujete vedieť

 

Šiesta choroba je vírusové ochorenie známe tiež pod názov trojdňová horúčka alebo roseola, ktoré postihuje najmä deti do 3 rokov veku. Prejavuje sa horúčkou, ktorá trvá väčšinou tri dni a ružovou vyrážkou. Ide o ochorenie, ktoré je veľmi infekčné, ale našťastie nie je vážne a má ľahký priebeh. Názov je odvodený od siedmich detských chorôb, ktoré postihujú predovšetkým dojčatá a deti predškolského veku.

Príznaky, prenos a liečba šiestej choroby

Príčiny šiestej choroby

Infekciu spôsobujú DNA vírusy z rodiny ľudských herpesvírusov (HHV-6 a menej často HHV-7). Exanthema subitum patrí medzi časté infekčné exanthémové ochorenia. Infekcia je prenášaná kvapkami, preto sa ľahko prenáša medzi deťmi. Po infekcii vírus v tele pretrváva ako iné herpesvírusy.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Keď dieťa náhle ochorie, každý rodič sa oňho obáva a praje mu rýchle uzdravenie. U dojčiat a malých detí (vo veku od 28 dní do 2 rokov) dochádza k zvýšeniu kontaktu s infekčnými agensami, najmä s vírusovými chorobami, čo je dôsledkom ich objavovania sveta a väčšieho kontaktu s okolím.

 

Výtok je dôležitým príznakom mnohých infekčných (ale aj neinfekčných) ochorení. Ak sa k tomu pridá horúčka, je veľmi pravdepodobné, že ochorenie má infekčný pôvod. Roseola patrí medzi ľahké ochorenia, ktoré sa vyskytujú u väčšiny detí.

 

Výskyt je bezbolestný a bezbolestný a je dobrým signálom, že ochorenie je pravdepodobné, že do dvoch dní zmizne. Je dobré sa informovať o febrilných kŕčoch, zachovať si pokoj a vyhľadať odbornú pomoc.“

 

Príznaky šiestej choroby

Medzi hlavné príznaky šiestej choroby patrí veľmi vysoká horúčka, ktorá náhle stúpne a môže dosahovať až 40 °C. Trvá väčšinou tri dni. Potom čo odznie sa objaví ružovkastá vyrážka, ktorá nesvrbí a ani nie je nepríjemná a spravidla sa šíri od trupu ku končatinám. Tvár, naopak, zostáva nezasiahnutá. Vyrážka väčšinou netrvá dlho a často odznie už po niekoľkých hodinách alebo do druhého dňa. Môžu sa objaviť aj sprievodné príznaky, ktoré už nie sú tak typické pre toto ochorenie, patria sem napríklad febrilné kŕče, strata chuti do jedla, nepokoj, únava, podráždenosť, zvracanie, hnačka, zväčšené uzliny alebo zápal hrtana. V prípade, že sa objavia febrilné kŕče, je potrebné ihneď vyhľadať lekársku pomoc.

Infekčnosť a prenos šiestej choroby

Hoci nie je zvyčajne sprevádzaná vážnymi komplikáciami, šiesta choroba je zradná svojou vysokou infekciou a dlhšou inkubačnou dobou. Deti sú často nakazené počas inkubácie, keď ešte nemajú žiadne príznaky. Inkubácia trvá zvyčajne 5 až 12 dní. Prenos ochorenia prebieha kapkami slin vo vzduchu, a tak sa veľmi rýchlo šíri na iné deti, najmä potom v detských skupinách. Dieťa nie je infekčné, keď príznaky úplne zmiznú.

Priebeh šiestej choroby

Šestá choroba sa najprv prejavuje rýchlym vznikom vysokej horúčky bez výraznejších katarálnych príznakov a po 3 dňoch, keď sa horúčka zníži, sa niekedy vyvinie diskrétny makulózny alebo makulopapulózny exantém lokalizovaný prevažne na trupe. Exantémy sa zhoršujú v priebehu niekoľkých hodín až 2 dní. Komplikácie môžu byť febrilné kŕče. Liečba je symptomatická.

Ak sa teplota zvýši nad 38°C, je vhodné znížiť teplotu vlhkými obalmi a vlhkou sprchou. Ďalej je dôležité dodržiavať pitný režim a môžu sa podať antipyretické lieky na zníženie horúčky. Po poklese teploty sa objaví ružová vyrážka, najprv na trupe a potom smerom od trupu k končatinám. Nepotrebujete ich podmazať, nie je to dráždivé a väčšinou to zmizne samo o sebe do niekoľkých hodín alebo do druhého dňa.

Diagnóza šiestej choroby

Diagnózu stanovujeme na základe klinických príznakov, preukázaním špecifických protilátok (laboratórna metóda). Toto ochorenie sa môže zamieňať so závažnejšími osýpok alebo rušok, ktoré sa môžu potvrdiť sérologicky. Ak lekár nepremýšľa o šiestej chorobe a na liečbu horúčky predpíše antibiotiká, ktoré sú bezvýznamné pri pôvodnej chorobe, následná erupcia môže byť zamiešaná s alergiou na antibiotiká. Šestá detská choroba sa niekedy mylne považuje za alergickú reakciu na penicilín, ktorý sa podáva niektorým deťom na podozrenie na streptokokovú tonsilopharyngitídu s lymfadenitídou.

Liečba šiestej choroby

Liečba tejto choroby je symptomatická, príznaky zvyčajne ustúpia samy a spočíva v podaní liekov na zmiernenie príznakov a horúčky (paracetamol alebo ibuprofen). Počas nástupu horúčky sa nedoporučuje kúpanie dieťaťa, ale skôr zvolenie vlhkých sprch a obalov ako prostriedku na zníženie teploty. Výskyt sa nedá ničím zmeniť. Je tiež dôležité dodržiavať odpočinkový režim a dbať na dostatočné hydratáciu.

Uistite sa, že neprekračujete odporúčané dávky a dávkovanie. Správnym dávkovaním je prevencia poškodenia/ zlyhania pečene alebo poškodenia obličiek/žalú­dočných problémov.

Prevencia šiestej choroby

Neexistuje očkovanie ani ATB (z dôvodu pôvodného vírusu), jedinou možnosťou prevencie je posilnenie imunitného systému – dostatok ovocia, zeleniny, pravidelná pohybová aktivita, dodržiavanie správnej hygieny rúk, prípadne doplnky stravy pre deti. Našťastie, po prežití choroby vzniká celoživotná imunita, takže sa nemožno nakaziť znova, pretože vírus zostáva v tele rovnako ako iné herpetické vírusy.

Rizikové faktory a na čo si dávať pozor

Rizikovou skupinou pre túto chorobu sú najmä tehotné ženy, pretože choroba môže ovplyvniť zdravie plodu alebo dokonca spôsobiť potrat. Preto je vhodné, aby sa tehotná žena, ktorá sa nakazila, ihneď obrátila na svojho lekára.

Ďalším rizikom sú febrilné svalové kŕče. Febrilné kŕče sa vyskytujú hlavne u malých detí. Vyskytuje sa počas infekčného ochorenia, počas ktorého dochádza k prudkému zvýšeniu telesnej teploty, ztuhleniu a napätiu svalov (zloženosť do oblúka), oči sa môžu otočiť " do stĺpca ", fáza napätia, záťahov, môže byť aj porucha vedomia. Všeobecné opatrenia – zníženie teploty chladiacimi obalmi, dostatok tekutín, antipyretikum (paracetamol, ibuprofen), pri kŕčoch sa zabráni zraneniu dieťaťa a po skončení kŕčov sa dieťa sleduje na boku (prevencia aspirácie). Je potrebné zachovať pokoj a nebrániť kŕčmi. Pri prvých záchvatoch ihneď zavolajte lekársku pomoc a potom to oznámte pediatrovi. Ak kŕče trvajú dlhšie ako 2 – 3 minúty, môžu byť odporúčané antipyretické lieky alebo diazepam.

Šiesta choroba u dospelých a v tehotenstve

Šestá choroba sa vyskytuje najmä u detí a po prežití choroby vzniká celoživotná imunita. Zriedka sa však môže vyskytnúť aj u dospelých, ktorí sa v detstve nechytili choroby a majú oslabenú imunitu. Príznaky sú podobné ako u detí a liečba môže trvať aj dlhšie ako týždeň. Okrem toho sa často vyskytuje značná únava, bolesť v krku a opuchnuté uzliny, čo spôsobuje príznaky podobné chrípke. Šestá choroba je ľahké ochorenie s miernym priebehom, ale netýka sa to tehotných žien. Vysoká teplota môže ohroziť plod, preto je potrebné okamžite navštíviť lekára.

Časté otázky

Medzi časté otázky, ktoré sa týkajú tohto ochorenia patria napríklad:

Ako začína šiesta choroba?

Ochorenie začína náhlym zvýšením teploty, ktorá môže dosahovať až 40 °C. Po odznení horúčky sa začne objavovať vyrážka.

 

Ako vyzerá vyrážka pri šiestej chorobe?

Typickým je drobne škvrnitý ružový exantém, ktorý sa objaví po troch dňoch trvania horúčky. Vyskytuje sa najmä na trupe smerom k končatinám. Tváre sa však nedotýkajú.

 

Ako dlho je infekčná šiesta choroba?

Dieťa so šiestou chorobou je infekčné od inkubačného času do odznenia príznakov a vymiznutia vyrážky.

 

Sedem detských chorôb

Číslovanie chorôb pochádza z obdobia, keď sa ešte nepoznala ich príčina. Ide predovšetkým o detské choroby, ktoré postihujú najmä dojčatá a deti predškolského veku, ale môžu sa nimi nakaziť aj dospelí. V prípade osýpok, mumpsu, rubeoly, piatej a šiestej choroby väčšinou vzniká doživotná imunita. Nie je to tak však pri šarlachu a siedmej chorobe, pri ktorej sa vytvorí imunita iba na daný kmeň, ktorý ochorenie vyvolal. V prípade kontaktu s iným patogénom, môže dôjsť k ochoreniu znova. Medzi sedem detských chorôb patrí:

 

  • Prvá detská choroba – osýpky

Osýpky sa prejavujú ako chrípka (ríma, kašeľ, horúčka, zápal kĺbov), po niekoľkých dňoch sa objaví červená vyrážka na tvári a ďalej na tele. Obyčajne osýpka ustúpi do dvoch týždňov.

 

  • Druhá detská choroba – šarlach

Šarlach je vysoko nákazlivé infekčné ochorenie spôsobené baktériou Streptococcus pyogenes. Spálenie sa zvyčajne prejavuje bolesťou krku, kožnou vyrážkou a horúčkou. Spálenie postihuje najmä deti vo veku od štyroch do desiatich rokov, ale môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku. Človek môže dostať horúčku niekoľkokrát za život. Spávala na antibiotikách, zvyčajne na penicilíne. Jazyk má spočiatku biely povlak, od tretieho až štvrtého dňa ochorenia je silne červený s malými bodkami (tzv. malinový jazyk).

 

  • Tretia detská choroba – rubeola

Rubeola je veľmi nákazlivá choroba spôsobená vírusom. Prenáša sa vzduchovou cestou (prostredníctvom dýchacích kvapiek) pri rozprávaní, kašľaní a kýchaní chorého človeka, pri kontakte s kontaminovanými predmetmi, ako aj počas tehotenstva z matky na dieťa. Vyskytujú sa ako drobne škvrnitá, ružová, nekrývajúca vyrážka (exantém), ktorá začína na tvári a šíri sa na trup, vyrážka na končatinách je menej nápadná. Teplota je len mierne zvýšená. Exantém je sprevádzaný zväčšením lymfatických uzlín, najmä na krku a za ušami.

 

  • Štvrtá detská choroba – pseudošarlach

Pseudošarlach už dnes nie je označovaný za samostatné ochorenie, pretože vírusy, ktoré ho spôsobujú, sú rovnaké ako v prípade siedmej choroby.

 

  • Piata detská choroba – infekčný erytém

Piata choroba je infekčná choroba spôsobená parvovírom B19. S vyrážkou nie sú žiadne zvláštne ťažkosti, najprv sa postihuje tvár. Tvary sú intenzívne červené a mierne opuchnuté, pričom sa vynecháva oblasť od brady až po nos (trojkolek okolo úst). Vyrážka na tvári vytvára tvar motýľa. Zvyčajne sa choroba bez liečby vylieči a prebieha bez komplikácií. Po približne ôsmich dňoch sa vyrážka na koži sama zotaví.

 

  • Šiesta detská choroba – trojdňová horúčka

 

  • Siedma detská choroba – noha-ruka-ústa

Siedma choroba je veľmi rozšírený, silne nákazlivý, ale v drvivej väčšine prípadov neškodný infekčný ochorenie vyvolaný vírusom Coxsackie. Najčastejšie sa vyskytuje v letných a jesenných mesiacoch, najmä u detí vo veku do 10 rokov. Infekcia sa u dieťaťa môže opakovať. Najčastejšie sa objavujú červené vyrážky na rukách a nohách, ktoré sa neskôr menia na bielych šedých puchýroch. Zároveň sa vytvárajú pľuzgiere a bolestivé vredy aj v ústach. Často sa objaví horúčka v rovnakom čase. Dieťa môže byť dočasne malátne a zmätené. U starších detí sa príznaky zvyčajne prejavia len veľmi slabým spôsobom. Bublinky zvyčajne zmiznú po 8 až 12 dňoch bez tvorby žil.

Zhrnutie

Šiesta choroba známa tiež pod názvom trojdňová horúčka alebo ružovka je časté vírusové ochorenie, ktoré sa šíri najmä medzi deťmi do 3 rokov veku. Po prekonaní choroby totiž vzniká celoživotná imunita. Väčšinou ju sprevádza mierny priebeh, ktorý nevyžaduje prítomnosť pediatra. Možno očakávať predovšetkým vysokú horúčku a ružovkastú vyrážku. Lekára je vhodné vyhľadať v prípade, keď dôjde k febrilným kŕčom, ktoré sú spôsobené rýchlym zvýšením telesnej teploty. Dieťa býva infekčné ešte než sa objavia prvé príznaky do obdobia, kým príznaky úplne vymiznú, potom sa môže vrátiť do detského kolektívu. Ochorenie väčšinou nezanecháva žiadne následky a deti sa s ním ľahko vyrovnajú.

 

Tento článok má iba informatívny charakter a neslúži ako náhrada konzultácie s lekárom. V prípade podozrenia na akékoľvek zdravotné problémy (svoje či u svojich detí) sa obráťte na profesionálnu pomoc lekára.

pilulka

Zdroje

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2009/03/09.pdf

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2008/06/03.pdf

https://www.nzip­.cz/kategorie/82-bakterialni-a-virove-infekce-u-deti

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/15785-roseola-infantumsixth-disease

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/ro­seola/symptoms-causes/syc-20377283

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK448190/

https://www.nhs­.uk/condition­s/roseola/

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2001/04/05.pdf

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.