Siedma choroba: Kompletný sprievodca pre rodičov

 

Siedma choroba alebo syndróm ruka noha ústa je veľmi nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré je najrozšírenejšie medzi dojčatami a deťmi do 5 rokov veku, výnimočne môže táto choroba postihnúť aj dospievajúcich a dospelých. Prejavuje sa predovšetkým svrbiacou kožnou vyrážkou na tele, aftami v ústach, bolesťou v krku a horúčkou. Ide o relatívne nové ochorenie, ktoré sa u nás rozšírilo v deväťdesiatych rokoch. Názov je odvodený od siedmich detských chorôb, ktoré postihujú predovšetkým dojčatá a deti predškolského ve­ku.

 

Príznaky siedmej choroby

Siedma choroba môže byť ľahko zameniteľná s inými ochoreniami, môže pripomínať šarlach, ovčie kiahne alebo pásový opar. Zo začiatku sa môže ochorenie zameniť aj za bežné prechladnutie, medzi prvé príznaky totiž patrí bolesť v krku a zvýšená teplota. Pridať sa môžu zdurené lymfatické uzliny, bolesť brucha, nevoľnosť či hnačka. Ochorenie väčšinou netrvá dlho a oproti iným ochoreniam sa objavuje červená vyrážka, a to predovšetkým na dlaniach rúk, chodidlách nôh a v slabinách. Pľuzgieriky môžu dosahovať veľkosť 3 až 7 mm a následne sa menia na erózie a chrasty. Pľuzgieriky sa môžu objaviť aj v ústnej dutine a byť tak príčinou odmietania potravy. Priebeh choroby býva väčšinou mierny.

 

Medzi príznaky, ktoré sa môžu objaviť ako sprievodné, patria:

 

Príčiny, prenos a infekčnosť siedmej choroby

Príčinou tohto ochorenia sú enterovírusy, predovšetkým Coxsackie A16. Keďže ide o veľmi infekčné ochorenie, prenos tejto choroby je relatívne jednoduchý, pokiaľ nie sú dodržané hygienické návyky a dôkladná hygiena rúk. K prenosu môže dôjsť prostredníctvom slín, hlienu, stolice alebo priameho kontaktu s vyrážkou. Stolica chorého môže byť navyše infekčná ešte ďalší mesiac po prekonanej chorobe. Na pozore by sa mali mať teda aj rodičia starajúci sa o svoje deti s týmto ochorením.

 

Inkubačná doba je 3 až 6 dní a nákazlivým sa chorý stáva v momente, keď sa mu objavia na koži prvé známky vyrážky. Ochorenie je najrozšírenejšie v lete a na jeseň, a to najmä medzi dojčatami a deťmi predškolského veku. Tie ochorejú väčšinou v škôlkach, na krúžkoch alebo na kúpalisku. Vplyvom veľkej nákazlivosti sa potom ochorenie môže šíriť v rodine na ostatných členov domácnosti alebo medzi súrodencami.

Diagnostika siedmej choroby

Na určenie správnej diagnózy je nutné navštíviť lekára. Diagnostika ochorenia býva aj napriek tomu občas náročná, pretože lekári ho často na prvý pohľad zamenia za šarlach či kiahne. Na určenie správnej diagnózy je predovšetkým potrebné vykonať vyšetrenie sérológie enterovírusov a zhodnotiť ich správne s telesnými príznakmi chorého.

Liečba siedmej choroby

Liečba siedmej choroby spočíva v zmiernení príznakov, a to predovšetkým v liečbe áft, znížení teploty a zmiernení svrbivej vyrážky. Na vyrážku sú vhodné antihistaminiká a na tíšenie bolesti paracetamol, ibuprofén alebo čapíky. Odporúča sa dodržať pokoj, dostatočný pitný režim a doplniť vitamíny. Na mieste je určite vyhnúť sa kolektívu, pretože ide o vysokonákazlivé ochorenie. Liečba trvá zvyčajne 10 dní.

Prevencia siedmej choroby

Jedinou a zároveň najúčinnejšou prevenciou tohto ochorenia je dôkladná a pravidelná hygiena rúk, očkovanie proti siedmej chorobe totiž neexistuje. Po prekonanej chorobe si telo vytvára protilátky, ale len proti kmeňu, ktorý ochorenie vyvolal. Počas života je možné teda siedmu chorobu prekonať hneď niekoľkokrát, vrátiť sa môže najmä u pacientov s oslabenou imunitou.

Pilulka odborník Bc. Mária Siatka hovorí:

„Siedma choroba je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie. Diagnostika je náročná, pretože sa často môže zameniť za iné ochorenie. U detí je priebeh väčšinou mierny a komplikácie sa objavujú výnimočne. Obozretné by mali byť predovšetkým tehotné ženy, pretože toto ochorenie môže v prvom trimestri poškodiť plod.“

Komplikácie a na čo si dávať pozor

Siedmu chorobu väčšinou deti dobre znášajú, v niektorých prípadoch však môže dôjsť k tvorbe drobných jaziev alebo odlúpnutiu nechtov. Môžu sa vyskytnúť aj komplikácie v podobe zápalu pľúc alebo zápalu mozgových blán. Môže dôjsť aj k vráteniu choroby, a to vtedy, ak sú pôvodcom ochorenia iné kmene. Na pozore by sa mali mať ľudia s poruchou imunity a najmä tehotné ženy, pre ktoré ochorenie môže znamenať riziko poškodenia alebo odlúčenia plodu.

Siedma choroba u dospelých av tehotenstve

Aj keď ide vo väčšine prípadov o detskú chorobu, postihnúť môže aj dospelých. Tí môžu príznaky pociťovať ťažšie, preto je vhodné sa v prípade ťažkostí obrátiť na ošetrujúceho lekára. V tehotenstve je však potrebná väčšia opatrnosť, pretože v 1. trimestri môže choroba poškodiť plod alebo dokonca vyvolať samovoľný potrat. V prípade, že siedmou chorobou ochorie pacientka cesto pred pôrodom, je pravdepodobné, že dôjde k prenosu ochorenia na dieťa. Je teda nutné včas začať vhodnú liečbu, aby nedošlo k ohrozeniu tehotenstva a zdravia bábätka.

Časté otázky

Medzi časté otázky, ktoré sa týkajú tohto ochorenia, patria napríklad:

 

Ako dlho byť doma so siedmou chorobou?

Väčšinou má ochorenie iba mierny priebeh a k uzdraveniu dochádza v priebehu 7 dní.

 

Ako dlho je siedma choroba infekčná?

Inkubačný čas je 3 až 6 dní a infekčný je jedinec od okamihu, keď dôjde k výsevu prvých pľuzgierikov.

 

Čo proti vyrážke pri siedmej chorobe?

Proti vyrážke pri siedmej chorobe fungujú dobre antihistaminiká. Vyrážku možno potierať aj zinkovou masťou alebo tekutým púdrom.

 

Ako sa začína siedma choroba?

Siedma choroba pripomína zo začiatku bežné prechladnutie. Postupne sa však pridáva vyrážka na rukách, nohách a v ústach.

Sedem detských chorôb

Číslovanie chorôb pochádza z obdobia, keď sa ešte nepoznala ich príčina. Ide predovšetkým o detské choroby, ktoré postihujú najmä dojčatá a deti predškolského veku, ale môžu sa nimi nakaziť aj dospelí. V prípade osýpok, mumpsu, rubeoly, piatej a šiestej choroby väčšinou vzniká doživotná imunita. Nie je to tak však pri šarlachu a siedmej chorobe, pri ktorej sa vytvorí imunita iba na daný kmeň, ktorý ochorenie vyvolal. V prípade kontaktu s iným patogénom, môže dôjsť k ochoreniu znova. Medzi sedem detských chorôb patrí:

 

  • Prvá detská choroba – osýpky

Osýpky sa najskôr prejavia nádchou, kašľom, zápalom spojiviek a horúčkou. Po 4 dňoch sa objaví vyrážka, typicky postupuje po tele od vrchu dole.

 

Šarlach sa väčšinou zo začiatku prejaví ako šarlachová angína v podobe bolesti v krku, bolesti pri prehĺtaní, zdurenými uzlinami, čapmi na mandliach a horúčkou. Onedlho sa objaví šarlachová vyrážka, a to najprv na bruchu. Potom sa šíri na podpazušie, ruky, stehná.

 

  • Tretia detská choroba – rubeola

Pre rubeolu je typická vyrážka, ktorá sa objavuje takmer na celom tele. Najviac však na tvári a na bruchu.

 

  • Štvrtá detská choroba – pseudošarlach

Pseudošarlach už dnes nie je označovaný za samostatné ochorenie, pretože vírusy, ktoré ho spôsobujú, sú rovnaké ako v prípade siedmej choroby.

 

Piata choroba je typická predovšetkým pre deti školského veku. Prvotné príznaky pripomínajú bežné prechladnutie, postupne sa však pridáva vyrážka na tvári a potom na končatinách. Vyrážka zvyčajne nesvrbí a je charakteristická červenofialovými škvrnami.

 

 

  • Siedma detská choroba – noha-ruka-ústa

Zhrnutie

Siedma detská choroba, čiže syndróm noha-ruka-ústa, je časté vírusové ochorenie, ktoré je veľmi infekčné. Väčšinou má však mierny priebeh a ochorejú ním vo veľkej miere predovšetkým dojčatá a deti predškolského veku. Komplikácie sa pri tomto ochorení vyskytujú iba zriedkavo a k uzdraveniu dochádza v priebehu 7 dní. Po prekonanej chorobe si organizmus chorého vytvorí imunitu, ale iba na kmeň, ktorý chorobu vyvolal, preto opätovné ochorenie nie je vylúčené. Proti siedmej chorobe neexistuje očkovanie a jedinou prevenciou je dôkladná hygiena rúk.

 

Tento článok má iba informatívny charaketer a neslúži ako náhrada konzultácie s lekárom. V prípade podozrenia na akékoľvek zdravotné problémy (svoje či u svojich detí) sa obráťte na profesionálnu pomoc lekára.

pilulka

Zdroje

https://www.he­althline.com/he­alth/hand-foot-mouth-disease#diagnosis

https://www.he­althline.com/he­alth/can-you-get-hand-foot-and-mouth-twice

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Nemoc_rukou­,_nohou_a_%C3%BAst

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.