Prvá pomoc: resuscitácia novorodencov a detí

Už sme sa venovali resuscitácii dospelého človeka a postupom, ako pomôcť niekomu v bezvedomí. Prvá pomoc u novorodencov aj dojčiat (do 1 roka) a detí (do nástupu puberty) sa však mierne líši od pomoci dospelému. Ideálne by sme si tieto postupy mali vyskúšať na kurze prvej pomoci, ale pre dobrý prehľad tie najdôležitejšie informácie nájdete tu.

 

 

 

 

 

 

Prečo resuscitujeme?

Moment medzi privolaním záchranky a jej príchodom je kľúčový pre vývoj situácie. Laická prvá pomoc je počiatočným článkom tzv. záchranného reťazca, ktorý vedie k plynulej a efektívnej starostlivosti o kriticky ohrozeného človeka.

 

Už počas 3 – 5 minút bez kyslíka začnú odumierať mozgové bunky. Preto musíme kyslík bezodkladne dodať a simulovať funkciu srdca do príchodu záchrannej služby.


Nutnosť resuscitácie u detí je vo väčšine prípadov vyvolaná dychovými ťažkosťami. Napr. po vdýchnutí cudzieho telesa alebo jedla, zápale v hrtane alebo topení. Srdcové príčiny sú ojedinelé a skôr u detí so srdcovým ochorením.

resuscitace
cara

Prvá pomoc

 

prvni pomoc

Presuňte sa do bezpečia a určite stav vedomia dieťaťa

Najskôr myslite na svoje bezpečie, potom sa uistite, že nehrozí ani dieťaťu. Skontrolujte, či dieťa reaguje. Skúste mierne zatrasenie alebo uštipnutie.

první pomoc

Volajte 155 a zapnite hovor na reproduktor

Pokiaľ dieťa vôbec nereaguje a nie ste na mieste sami, okamžite niekoho požiadajte o vytočenie linky 155 a zapnutie hovoru na reproduktor, aby ste mohli počúvať inštrukcie dispečera. Ak ste však sami, začnite resuscitovať 1 minútu, potom volajte záchrannú službu.

prvni pomoc

Uvoľnite dýchacie cesty

Položte dieťa na chrbát. U detí nad 1 rok vykonajte mierny záklon hlavy – prsty jednej ruky tlačte na čelo a druhou rukou tlačte bradu nahor. Hlavu ani krk ničím nepodkladajte. U detí do 1 roku nechajte hlavu v neutrálnej polohe bez výrazného záklonu.

prvni pomoc

Skontrolujte dýchanie – dýcha ako ja?

Zhruba 10 sekúnd venujte kontrole dýchania. Priložte ucho k ústam dieťaťa a sledujte pohyby hrudníka. Pokiaľ nepočujete ani necítite prúdenie vzduchu, alebo len veľmi slabo, a hrudník sa nepohybuje pravidelne či vôbec, potom dieťa nedýcha normálne – je teda nutné prejsť k resuscitácii. Pozor na tzv. lapavé dýchanie, pri ktorom postihnutý lapá po dychu ako ryba na suchu a nepravidelne sa plytko nadýchne. Nejde o normálne dýchanie a je nutné okamžite resuscitovať.

cara

Kardiopulmonálna resuscitácia (KPR)

 

Vykonajte 5 umelých vdychov

Resuscitáciu detí aj dojčiat začnite 5 umelými vdychmi. Vdychujte tak, aby sa dieťaťu zdvihol hrudník ako pri normálnom nádychu.

 

Deti do 1 roka: Pridržujte jednou rukou hlavičku a dýchajte do úst aj nosa zároveň. Objem vzduchu by mal zodpovedať zhruba vašim ústam, nesnažte sa tlačiť proti odporu.

 

Deti nad 1 rok: Pridržujte jednou rukou hlavu v miernom záklone a zároveň prstami upchajte nos. Vdychujte iba do úst a opäť sa nesnažte tlačiť väčší objem vzduchu, než je potrebné na normálne zdvihnutie hrudníka.

umele dychani

Opakujte 15× stlačenie hrudníka + 2 vdychy

Začnite stláčať hrudníka v dolnej časti hrudnej kosti frekvenciou 100 stlačení za minútu (rytmus pesničky Stayin' Alive od Bee Gees). Vykonávajte opakovane 15 stlačení nasledované 2 vdychmi, kým nepríde záchranná služba alebo sa dýchanie neobnoví. Pri stláčaní nechajte ruky stále priložené na hrudi, ale myslite aj na úplné uvoľnenie tlaku na hrudník medzi stláčaním.

 

Deti do 1 roka: Stláčajte do hĺbky 4 cm pomocou špičiek prstov (ukazováka a prostredníka alebo viacerými prstami, pokiaľ je to potrebné k dostatočnému stlačeniu).

 

Deti nad 1 rok: Stláčajte do hĺbky 5 cm pomocou jednej alebo oboch rúk podľa veku dieťaťa.

resuscitace, kpr

Umelé dýchanie sa správne naučíte na kurze prvej pomoci

Umelé vdychy hrajú pri resuscitácii detí o niečo väčšiu úlohu ako u dospelých. Ako sme už spomínali, u detí sú dychové ťažkosti častejšie ako srdcové, preto sa na umelé dýchanie kladie väčší dôraz. Nejde však len o to „poriadne sa nadýchnuť“, naopak – príliš veľký objem vdychu je chybou. Najlepšie urobíte, ak sa zúčastníte kurzu prvej pomoci a správnu techniku sa naučíte od odborníkov. Hoci by sa aj neškolený záchranca mal pokúsiť o prvých 5 vdychov, je lepšie zvoliť postup resuscitácie ako u dospelých (100 stlačení za minútu bez vdychov).

cara

Prvá pomoc pri dusení cudzím telesom

 

Skontrolujte stav dieťaťa

Malé deti sa môžu začať dusiť jedlom, malými hračkami aj zvratkami. Spozornite, keď dieťa začne náhle hlasno kašľať, namáhavo dýchať alebo má opuchnutý krk a tvár. Nazrite mu do úst, či by prekážka nešla odstrániť prstami. Pokiaľ účinne kašľa, sledujte ďalej jeho stav. Ak je však dieťa po prehltnutí telesa v bezvedomí, ihneď prejdite k postupom opísaným vyššie a resuscitujte.

prvni pomoc

Vykonajte úder medzi lopatky

Úder sa vykonáva u detí, ktoré sú pri vedomí, ale nemôžu sa nadýchnuť, kašľať ani plakať.

 

Deti do 1 roka: Položte dieťa tvárou dole na svoje predlaktie, bezpečne mu pridržujte hlavu. Dlaňou vykonajte 3 – 5 úderov medzi lopatky a skontrolujte, či sa teleso neuvoľnilo. Ak nie, dieťa položte na chrbát a urobte 3 – 5 stlačení hrudníka ako pri resuscitácii. Postup opakujte, kým sa dýchacie cesty neuvoľnia alebo dieťa nestratí vedomie.

 

Deti nad 1 rok a dospelí: Dotyčného predkloňte a urobte 3 – 5 úderov medzi lopatky. Keď to nepomôže, skúste Heimlichov manéver – postihnutého v predklone objímte zozadu tak, že jednu ruku zovretú v päsť máte v oblasti nadbrušku a druhou ju tam držíte. Silne stlačte smerom dovnútra a hore päťkrát za sebou. Opakujte oba postupy, kým sa dýchacie cesty neuvoľnia.

heimlichuv manevr, uder pri duseni

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová hovorí:

„Zoznámte sa dobre s vyššie uvedenými pokynmi, aby ste v prípade potreby mohli konať rýchlo. Dôležitá je každá sekunda. Ak je dieťa v bezvedomí, zistite či dýcha a pracuje mu srdce. Pokiaľ áno, potom ošetrujte zranenie. Ak dieťa nedýcha, je životne dôležité dostať mu rýchlo vzduch do pľúc, aby nedošlo k poškodeniu mozgu. Môžete tomu zabrániť dýchaním z pľúc do pľúc. Ak sa dieťaťu zastavilo srdce, môžete rukou stláčať hrudnú kosť, aby sa krv znovu rozprúdila. Nevzdávajte sa – deti prežívajú aj dlhé kríšenie.“

Pre váš pokoj – pestúnky s monitorom dychu

Hoci sa snažíte byť tými najstarostlivejšími rodičmi, predsa len nemôžete mať svoje dieťatko na očiach každú sekundu dňa. Preto do bežnej výbavy pre dieťa neodmysliteľne patrí pestúnka. Okrem typických funkcií však existujú aj pestúnky, ktoré vás upozornia na zmeny v životných funkciách dieťaťa. Môžete tak bez obáv nechať bábätko odpočívať. Monitory dychu sa predávajú aj samostatne alebo s klipsou na plienku.

cara

Ďalšie bežné dychové ťažkosti u detí

Okrem spomínaných situácií môže u detí dôjsť k dychovým ťažkostiam, ktoré nemusia nutne skončiť resuscitáciou, stále však hrozí možnosť dusenia. Náhly kašeľ, dýchavičnosť alebo chrčanie dokážu tiež poriadne postrašiť. Tu sú najčastejšie príčiny:

Laryngitida

Laryngitída

Táto choroba sa týka predovšetkým detí do 3 rokov. Príznakom laryngitídy (zápal hrtana) je štekavý kašeľ, ktorý sa často náhle objaví v noci. Dieťa zrazu chrčí, štekavo kašľa a ťažko sa nadychuje. Prvou pomocou je dieťa poriadne obliecť a nechať ho nadýchať sa studeného vzduchu pri okne, prípadne v lete otvoriť mrazničku. Pokiaľ sa stav nelepší či je, naopak, horší, zavolajte záchrannú službu.

Epiglotitída

Epiglotitída

Akútna epiglotitída je zápal hrtanovej príklopky. Opuch sa zväčšuje a môže úplne upchať priedušnicu, preto je nutné ihneď volať 155, len čo máte na chorobu podozrenie. Postihuje skôr deti medzi 3. a 6. rokom veku. Prejavuje sa najskôr silnou bolesťou v krku a pri prehĺtaní, ďalej horúčkou, slintaním a chrapotom. Dieťa vyzerá bledo, šepká, odmieta piť alebo ležať na chrbte (dýchavičnosť je horšia).

Astmatický záchvat

Astmatický záchvat

Pokiaľ má dieťa astmatický záchvat, pri výdychu budete počuť charakteristic­ký sipot až pískanie. Sťažené dýchanie sprevádzajú suchý dráždivý kašeľ a pocity paniky, bude teda nutné vydesené dieťa upokojiť. Zaistite čerstvý vzduch a posaďte dieťa vzpriamene, napr. na zem s chrbtom opretý o stenu. Pokiaľ už o astme viete, bezodkladne dieťaťu podajte predpísané lieky z inhalátora. Ak ide o prvý záchvat, volajte 155.

cara

Naučte sa pomáhať

 

Ako zastaviť krvácanie

 

Resuscitácia dospelého

 

Ako ošetriť popáleniny

 

cara

Zdroje

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2002/02/04.pdf
https://www.pediatriepropraxi.cz/…04/05/10.pdf
 https://www.resuscitace.cz/…final-cz.pdf

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.