Prvá pomoc

Naučte sa správne pomáhať

Naučte sa správne pomáhať

Keď sa človek ocitne pri úraze alebo vzniku zdravotných problémov, strach a panika robia svoje. Predovšetkým je to práve strach, či už z nedostatku znalostí o správnom postupe alebo obavou zo zhoršenia situácie, ktorý nám zabraňuje vhodne zasiahnuť.

 

Poskytnutie prvej pomoci je pritom prvým článkom tzv. záchranného reťazca, ktorý vedie k tej najkvalitnejšej prednemocničnej starostlivosti. Pokiaľ každý článok drží pevne a reťazec funguje, šanca na záchranu života je vysoká. Nebojte sa pomáhať a poďte sa naučiť, ako sa správne zachovať v týchto kritických momentoch.

 

Záchranný reťazec

zachranny retezec

Myslite na svoje bezpečie

Vaše bezpečie je na prvom mieste, potom pomáhajte ostatným.

zachranny retezec

Volanie linky 155

Čo a kde sa stalo, získanie inštrukcií po telefóne.

zachranny retezec

Laická prvá pomoc

Cieľom je prečkať kritické momenty do príchodu záchrannej služby.

zachranny retezec

Starostlivosť záchranárov

Odborná pomoc a transport do nemocnice.

cara

Prvá pomoc

resuscitace

Bezvedomie a resuscitácia

Ako postupovať u človeka v bezvedomí

Kardiopulmonálna resuscitácia (KPR) patrí k základom prvej pomoci. Tu sa dozviete, ako správne reagovať na človeka v bezvedomí, ako vykonať KPR a akým častým chybám sa musíte vyhýbať.


Prečítať

Resuscitácia detí

Správna pomoc novorodencom a malým deťom

U novorodencov a detí do puberty sa pri KPR postupuje inak ako u dospelých. Naučte sa dôležité rozdiely, a to vrátane rád, ako u detí riešiť časté dýchacie problémy, ktoré dokážu poriadne postrašiť každého rodiča.


Prečítať

popaleniny

Ako ošetriť popáleniny

Prvá pomoc aj následná starostlivosť

Poctivého možno nepáli, ale aj tak je lepšie vedieť, ako ošetriť popáleniny. Tu nájdete stupne popálenín a vhodné postupy pre bežné domáce zranenia.


Prečítať

krvaceni

Ako zastaviť krvácanie

Čo je najefektívnejšie a čo nerobiť

Porezanie pri varení, väčší úraz alebo časté krvácanie z nosa. Vždy chceme krvácanie najrýchlejšie zastaviť a tu nájdete tie najvhodnejšie postupy aj bežné chyby.


Prečítať

cara

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.