Prekanceróza

Prekanceróza je stav, ktorý môže, ale nemusí nevyhnutne predchádzať vzniku zhubného nádoru. Ide o zmeny v bunkách, ktoré ešte nie sú rakovinové, ale naznačujú zvýšenú pravdepodobnosť vzniku rakoviny. Predrakovinové stavy nie sú samy o sebe rakovinou, ale považujú sa za významné rizikové faktory vzniku rakoviny.

Typy prekanceróz

Prekancerózy možno klasifikovať podľa rôznych kritérií vrátane typu tkaniva a orgánu, v ktorom sa vyskytujú. Na správne používanie termínu prekanceróza je teda potrebné histologické vyšetrenie tkaniva. Medzi bežné typy prekanceróz patria napríklad dysplázia krčka maternice, leukoplakia (bi­ele škvrny prevažne v ústnej dutine) alebo hyperplázia(zmno­ženie buniek v tkanive alebo orgáne), metaplázia (premena buniek alebo tkaniva). Tieto stavy sa líšia pravdepodobnosťou prerastania do zhubného nádoru, čo je dôležité pre ich sledovanie a liečbu.

Príčiny prekancerózy

kombinácia faktorov

Kombinácia genetických faktorov, faktorov životného prostredia a životného štýlu

Na vznik prekancerózy ochorení má vplyv genetika (niektoré formy rakoviny sú vysoko dedičné), prostredie, v ktorom žijete (najmä množstvo škodlivín v ovzduší), a životný štýl (najmä zneužívanie návykových látok)

zanettes

Chronické zápalové stavy

Chronický zápal, akým trpia napríklad ľudia s Crohnovou chorobou, môže prispieť k vzniku prekanceróz, najmä v tenkom čreve a žalúdku.

karcinogény

Dlhodobé vystavenie karcinogénom

Hrubé chemikálie alebo tabakový dym môžu viesť k vzniku prekancenózy (bohužiaľ, nestačí len sa vyhýbať fajčeniu, ale vášmu zdraviu škodí aj to, že ste často v prítomnosti fajčiarov)

barrette jicen

Barrettov pažerák

Barrettov pažerák spojený s refluxnou chorobou pažeráka môže vyústiť do adenokarcinómu (v tomto prípade je príčinou prekancerózy dlhodobé dráždenie buniek pažeráka žalúdočnými šťavami)

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Prekanceróza je lekársky termín, ktorý charakterizuje zmeny v bunkách a tkanivách, ktoré môžu prejsť do zhubného nádoru. V dermatológii sa najbežnejší typ nazýva solárna keratóza. Vyskytuje sa na koži (najmä na tvári, ušiach, dekolte, zadnej strane krku, holeniach), ktorá je dlhodobo vystavená UV žiareniu. Ak sa zistí včas, až 20 % keratóz sa spontánne zahojí, najmä ak pacient obmedzí vystavovanie sa UV žiareniu. Včasnou diagnostikou a terapiou sa dá predísť vzniku nádoru. Aj z tohto dôvodu sa nevypláca zanedbávať preventívne prehliadky, keď neliečené akútne problémy prechádzajú do chronických, ktoré so sebou môžu niesť riziko vzniku prekancerózy.“

Diagnostika

Prekancerózy sa zvyčajne vzhľadovo líšia od okolitých tkanivových buniek, takže napríklad na koži alebo slizniciach ich možno do určitej miery rozoznať jednoduchým pohľadom. Ale na prekancerózy vo vnútri tela sa už vyžadujú endoskopické metódy. Presná diagnostika zahŕňa klinické vyšetrenie a laboratórne testy, ako sú biopsia, histológia a cytologické vyšetrenie. Dôležitým nástrojom sú aj skríningové programy, ktoré umožňujú včasné odhalenie predrakovinových stavov.

Liečba a manažment

Liečba prekanceróz závisí od ich typu a lokalizácie. Môže zahŕňať:

  • chirurgické odstránenie prekanceróz
  • farmakoterapiu
  • zmenu životného štýlu (napr. pri fajčení)

Monitorovanie a pravidelné kontroly sú kľúčom k zabráneniu prerastania prekanceróz do zhubných nádorov.

Prevencia

Prevencia prekanceróz zahŕňa zníženie vystavenia sa rizikovým faktorom, ako sú fajčenie, nadmerné vystavenie sa slnečnému žiareniu alebo vystavenie sa určitým chemickým látkam. Dôležité je tiež jesť zdravú stravu a udržiavať zdravý životný štýl.

Záver

Prekancenóza je dôležitý pojem v onkológii, pretože signalizuje možný vývoj zhubných nádorov. Včasná identifikácia a správna liečba prekanceróznych stavov môže podstatne znížiť riziko vzniku rakoviny. Dôležité sú nielen lekárske zásahy, ale aj vzdelávanie a prevencia zamerané na úpravu rizikových faktorov a zdravý životný štýl. Celkovo sa s pokračujúcim výskumom a lepším pochopením prekancerózy zvyšujú šance na účinnú prevenciu a liečbu potenciálne život ohrozujúcich rakovinových ochorení.

 

Zdroje

https://www.nzip­.cz/rejstriko­vy-pojem/1607

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2004/11/08­.pdf

https://www.ste­fajir.cz/pred­nadorove-stavy-prekancerozy

https://www.der­matologiepropra­xi.cz/pdfs/der­/2018/03/04.pdf

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2015/04/08­.pdf

https://www.lin­kos.cz/lekar-a-multidisciplinarni-tym/kongresy/po-kongresu/databaze-tuzemskych-onkologickych-konferencnich-abstrakt/prekan­cerozy-zaludku/

https://www.lin­kos.cz/lekar-a-multidisciplinarni-tym/kongresy/po-kongresu/databaze-tuzemskych-onkologickych-konferencnich-abstrakt/prekan­cerozy-tenkeho-streva/

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.