Pečeňové testy

Pečeňové testy sú laboratórne vyšetrenia, ktoré nám poskytujú cenné informácie o stave pečene. Ide o odber venóznej krvi a následné stanovenie koncentrácie rôznych enzýmov a bilirubínu v plazme alebo sére. Tieto vyšetrenia sú kľúčové pre diagnostiku a sledovanie rôznych ochorení pečene, vrátane cirhózy, hepatitídy a iných.

ciara

Parametre pečeňových testov

V rámci pečeňových testov sa obvykle stanovujú koncentrácie nasledujúcich enzýmov a bilirubínu:

  • Alanínaminotran­sferáza (ALT)
  • Aspartátamino­transferáza (AST)
  • Gamaglutamyltran­sferáza (GGT)
  • Alkalická fosfatáza (ALP)
  • Celkový bilirubín

 

Každý z týchto parametrov poskytuje rôzne informácie o funkcii a zdraví pečene. Zvýšené koncentrácie ALT a AST signalizujú poškodenie cytoplazmatickej membrány hepatocytov. Zvýšené koncentrácie GGT a ALP signalizujú poruchu odtoku žlče z pečene. Ďalej sa môžu vyšetrovať žlčové farbivá, krvné bielkoviny a zrážanlivosť krvi.

Odber krvi

Na vykonanie pečeňových testov je potrebný odber žilovej krvi. Krv sa obvykle odoberá ráno nalačno, pričom odporúčaná byť aspoň 8 hodín nalačno. Je dôležité, aby pacient pred odberom krvi nebol vystavený väčšej fyzickej námahe, čo by mohlo ovplyvniť výsledky testov.

 

Na stanovenie koncentrácie enzýmov AST, ALT, GGT a ALP sa krv odoberá do zlatej alebo zelenej skúmavky typu „Vacutainer“ s prídavkom Na-heparínu alebo Li-heparínu. Koncentrácia týchto enzýmov sa následne stanovuje v sére alebo v plazme. Na stanovenie koncentrácie bilirubínu sa krv odoberá do fialovej, zlatej alebo zelenej skúmavky typu „Vacutainer“ s prídavkom EDTA, Na-heparínu alebo Li-heparínu. Koncentrácia bilirubínu sa tiež stanovuje v sére alebo v plazme.

Aké sú referenčné medze?

Referenčné medze pre jednotlivé pečeňové testy sa líšia v závislosti od veku a pohlavia pacienta. Napríklad pre enzým ALT sa referenčné medze pohybujú v rozmedzí 0,10–0,78 µkat/l. Je dôležité mať na pamäti, že tieto hodnoty môžu byť ovplyvnené rôznymi faktormi, vrátane liekov, stravy a životného štýlu pacienta. Hodnoty potom hodnotí ošetrujúci lekár.

Faktory ovplyvňujúce jednotlivé koncentrácie

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu ovplyvniť výsledky pečeňových testov. Napríklad koncentrácia celkového bilirubínu môže byť znížená vplyvom kyseliny askorbovej, tehotenstvom alebo expozíciou pacienta slnečnému svetlu. Na druhú stranu, telesná záťaž a hladovanie pred odberom môže zvýšiť koncentráciu bilirubínu.

 

Koncentrácie enzýmov ALT a AST môžu byť ovplyvnené:

  • liekmi s hepatotoxickým a cholestatickým účinkom
  • vekom
  • hmotnosťou
  • fyzickou záťažou
  • požitím alkoholu
  • fajčením

 

Koncentrácie enzýmov GGT môžu byť ovplyvnené:

  • liekmi
  • tehotenstvom
  • alkoholizmom
  • fajčením
  • obezitou

Význam pečeňových testov

Pečeňové testy hrajú kľúčovú úlohu v diagnostike a sledovaní rôznych pečeňových ochorení. Zvýšené koncentrácie enzýmov ALT a AST môžu signalizovať poškodenie cytoplazmatickej membrány hepatocytov, čo môže byť známkou akútneho alebo chronického pečeňového ochorenia. Na druhú stranu, zvýšené koncentrácie GGT a ALP môžu naznačovať poruchu odtoku žlče z pečene, čo môže byť spojené s ochoreniami žlčových ciest.

 

Je dôležité si uvedomiť, že výsledky pečeňových testov by mali byť vždy interpretované v kontexte klinických príznakov pacienta a ďalších diagnostických testov. Izolované zvýšenie jedného alebo viacerých pečeňových enzýmov nemusí nutne znamenať vážne ochorenie pečene.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Pečeňové testy sú laboratórne biochemické vyšetrenie stavu pečene, ktorých cieľom je odhaliť poškodenie pečene, odhadnúť závažnosť ochorenia a zistiť efektívnosť liečby. Ide o odber venóznej krvi, keď pacient musí prísť ráno nalačno, nalačno by mal bť aspoň 8 hodín.“

Prevencia a odporúčanie

Hoci pečeňové testy sú skvelým nástrojom pre diagnostiku pečeňových ochorení, je dôležité sa tiež zamerať na prevenciu týchto ochorení. Niekoľko odporúčaní pre udržanie zdravej pečene zahŕňa:

nizky prijem alkoholu

Nízky príjem alkoholu: Nadmerné pitie alkoholu môže poškodiť pečeňové bunky a viesť k cirhóze alebo iným ochoreniam pečene.

zdrava strava

Zdravá strava: Vyvážená strava bohatá na ovocie, zeleninu a celozrnné produkty môže pomôcť udržať pečeň zdravú.

cvicenie

Pravidelné cvičenie: Fyzická aktivita môže pomôcť udržať optimálnu telesnú hmotnosť a znížiť riziko pečeňového ochorenia.

obmedzienie liekov

Obmedzenie liekov: Niektoré lieky môžu mať negatívny vplyv na pečeň. Je dôležité sa poradiť so svojím lekárom pred užívaním akýchkoľvek liekov, najmä ak ich užívate dlhodobo.

Zaujímavosti

Vedeli ste, že pečeň je jedným z najväčších a najaktívnejších orgánov v ľudskom tele? schopnosť regenerácie a môže sa zotaviť aj po vážnom poškodení. Pečeň tiež zohráva kľúčovú úlohu v mnohých telesných funkciách, vrátane trávenia, metabolizmu a detoxikácie. Predtým sa tiež verilo, že je sídlom vašej duše.

Záver

Pečeňové testy sú nevyhnutným nástrojom pre lekárov špecializujúcich sa na gastroenterológiu a hepatológiu. Poskytujú cenné informácie o stave a funkcii pečene, čo môže pomôcť v diagnostike a liečbe mnohých pečeňových ochorení. Je dôležité vykonávať tieto testy správne a interpretovať ich v kontexte celkového klinického obrazu pacienta.

Ak máte podozrenie na ochorenie pečene alebo máte otázky týkajúce sa pečeňových testov, mali by ste sa obrátiť na svojho lekára alebo špecialistu na ochorenie pečene.

 

Tento článok je iba informatívny. Nenahrádza lekársku konzultáciu ani vyšetrenie.

Zdroje

https://www.lin­kos.cz/slovni­cek/jaterni-enzymy-a-bilirubin/

https://www.nzip­.cz/rejstriko­vy-pojem/108

https://www.cis­web.cz/files/pris­tup-k-pacientovi-s-abnormalnimi-jaternimi-testy.pdf

https://www.ste­fajir.cz/jater­ni-testy

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.