Opičie kiahne:
príznaky, prenos a liečba

 

Hoci o tejto chorobe mnohí z nás nikdy predtým nepočuli, opičie kiahne nie sú novým objavom. Dostali sa však do povedomia verejnosti v máji 2022, kedy bolo zaznamenané prvé väčšie komunitné šírenie v Európe. Podľa odborníkov nie je dôvod na obavy z ďalšej pandémie, predovšetkým kvôli pomalšiemu prenosu z človeka na človeka. Prečítajte si, aké máme v súčasnej dobe o opičích kiahňach dostupné informácie.

 

Obsah

  1. Čo sú opičie kiahne?
  2. Príznaky opičích kiahní
  3. Ako sa opičie kiahne prenášajú?
  4. Inkubačná doba opičích kiahní
  5. Opičie kiahne na Slovensku
  6. Diagnostika opičích kiahní
  7. Liečba opičích kiahní
  8. Čo pomáha proti kiahňam?
  9. Očkovanie proti opičím kiahňam
  10. Čo majú spoločné opičie, pravé a ovčie kiahne?

Čo sú opičie kiahne?

Opičie kiahne sú ochorenia spôsobené vírusom opičích kiahní (angl. monkeypox virus), ktoré bolo prvýkrát objavené v roku 1958 u opíc chovaných pre výskum (preto názov opičie). Nositeľmi vírusu sú však aj iné zvieratá. Prvý prenos na človeka prebehol v roku 1970 v Demokra­tickej republike Kongo, a taktiež aj dnes pochádza najviac nakazených z Afriky. V máji 2022 sa nezvyčajne vysoký počet nakazených prvýkrát objavil v Európe. Najskôr sa nákaza dostala z Nigérie do Veľkej Británie, následne sa však nakazení začali objavovať aj v Severnej Amerike a Austrálii.

 

Príznaky opičích kiahní

Príznaky opičích kiahní sú podobné príznakom chrípky a prechladnutia, s výnimkou charakteristickej vyrážky, ktorá sa môže objaviť po jednom až troch dňoch (niekedy aj dlhšie) v ústnej dutine, na tvári a v oblasti pohlavných orgánov, ale aj na iných miestach tela.

Ako sa opičie kiahne prenášajú?

Zdrojom je zviera, zvyčajne hlodavec, ale v strednej a západnej Afrike sa používajú napríklad veveričky, gambijské potkany alebo slimáky, prípadne primáty. Človek sa nakazí pri blízkom kontakte so zvieracími výlučkami cez poškodenú kožu (drobné odreniny, uhryznutia, poškriabania) alebo prenosom kvapôčkami cez dýchacie cesty. Boli opísané infekcie pri príprave a konzumácii mäsa voľne žijúcich zvierat. Možný je aj nepriamy prenos kontaminovanými predmetmi (napr. podstielkou).

Prenos z človeka na človeka je možný, ale nie je jednoduchý; preto nebol taký významný ako v prípade iných „vírusov kiahní“. Dochádza k nemu najmä priamym kontaktom s infekčným materiálom z kožných a slizničných lézií. Prenos respiračnými kvapôčkami je menej rizikový – na krátku vzdialenosť (tvárou v tvár) a po dlhšej expozícii. Možná je aj infekcia kontaminovanými predmetmi (bielizeň, sexuálne pomôcky). Súčasná prevalencia v Európe je spôsobená najmä prenosom pohlavným stykom, často u mužov, ktorí majú sex s mužmi (MSM).


Údaje o prenose kiahní v tehotenstve sú veľmi obmedzené. Napriek tomu je hlásených niekoľko prípadov vertikálneho prenosu z matky na dieťa počas tehotenstva.

 

Inkubačná doba opičích kiahní

Inkubačná doba (teda doba, ktorá uplynie od nakazenia po prvé prejavy ochorenia) môže byť u opičích kiahní 6 až 16 dní, výnimočne 21 dní. Ľudia s mpox sú infekční a môžu prenášať ochorenie na iných, kým sa vyrážka nezahojí.

Opičie kiahne na Slovensku (aktuálne ku dňu 1. 7. 2022)

Na Slovensku zatiaľ nebol zaznamenaný žiaden potvrdený prípad opičích kiahní. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR sa ani z minulosti na Slovensku neevidujú žiadne prípady nákazy. Vačšina susedných štátov SR už ale eviduje prvé prípady ochorenia –⁠ opičie kiahne boli potvrdené v Česku, v Poľsku, v Maďarsku aj v Rakúsku.

 

Všeobecne je však možné usúdiť, že šírenie ochorenia prebieha pomaly. U nakazených sa objavuje teplota a typická vyrážka, u ni­ektorých tiež únava, zimnica či bolesť svalov alebo hlavy, prípadne aj zažívacie a črevné problémy. Nakazení majú nariadenú izoláciu, samozrejme s výnimkou lekárskeho vyšetrenia alebo laboratórneho testovania. Rizikovým kontaktom chorých, ktorí boli vyhľadaní hygienickou stanicou, je nariadená karanténa na 21 dní.

Diagnostika opičích kiahní

Diagnóza sa stanovuje na základe epidemiologických hľadísk (návrat zo strednej a západnej Afriky alebo kontakt s osobou z endemických krajín), kontaktu so zvieratami (najmä hlodavce z Afriky, uhryznutia a poškriabania), rizikového sexuálneho správania v posledných 3 týždňoch (najmä MSM, v zahraničí alebo s partnerom, ktorý bol v zahraničí v posledných dvoch mesiacoch), úzky kontakt s osobou s klinickými príznakmi alebo dokázaným prípadom opíc + výskyt horúčkovitého stavu so zväčšením uzlín a následným exantémom v progresívnom štádiu.

Laboratórne vyšetrenia zahŕňajú PCR vyšetrenie kožných lézií a ďalšie vyšetrenia používané na vylúčenie iných ochorení (HIV, syfilis atď.) Najlepšie diagnostické vzorky sa odoberajú priamo z vyrážky – koža, tekutina alebo krusty – odobraté intenzívnym výterom; v prodromálnej febrilnej fáze sa môže odobrať výter z nosohltana.

Liečba opičích kiahní

Na samotné opičie kiahne v súčasnosti neexistuje žiadna liečba, ochorenie trvá dva až štyri týždne. Liečia sa len príznaky, ako je vyrážka alebo horúčka, a v ťažkých prípadoch sa môžu podať antivirotiká. Používajú sa lieky, ako je paracetamol proti bolesti a horúčke, alebo prípravky proti vyrážkam. V prípade bakteriálnej superinfekcie môžu byť potrebné antibiotiká. 

 

Čo pomáha proti kiahňam?

Pri svrbivej vyrážke by sa mali dodržiavať rovnaké odporúčania ako u ovčích kiahní – teda namiesto kúpeľa iba rýchle sprchovanie, než sa vyrážka plne zahojí a zmizne, nemalo by sa vôbec vychádzať na slnko. Je tiež vhodné obliekať sa do voľného oblečenia z prírodných materiálov. Na zmiernenie svrbenia sa odporúča najskôr vyrážky mazať tekutým púdrom, prípadne chladivými gélmi, a potom na urýchlenie hojenia zinkovou masťou, napr. Sudocrem. Môžete tiež užívať antihistaminiká na zmiernenie svrbenia, najčastejšie sa odporúčajú kvapky Fenistil.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Opičie kiahne sú infekčné vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje horkým stavom a vyrážkou. Vírus opičích kiahní je známy už viac ako polstoročie, ale prekvapivo málo sa o ňom vie – najmä preto, že nie je taký nebezpečný ako iné vírusy.

 

 

Kmeň, ktorý sa začal šíriť v máji 2022, nakazil viac ako 85 000 ľudí na celom svete, ale spôsobil menej ako 100 úmrtí, čo predstavuje úmrtnosť približne jednu desatinu percenta. Niektoré vírusy, vrátane vírusu opičích kiahní, našťastie nemajú potenciál rýchlo sa šíriť vzhľadom na svoje vlastnosti. V istom zmysle choroba, ktorá strašila verejnosť po “covidovej dobe”, ani neexistuje.“

Očkovanie proti opičím kiahňam

Proti opičím kiahňam je vakcína používaná v minulosti proti kiahňam pomerne účinná – účinnosť je približne 85 %. Očkovanie proti tejto chorobe sa však v roku 1980 zastavilo, pretože sa považovala za eradikovanú. Teoreticky teda ľudia, ktorí boli očkovaní pred týmto rokom, mohli mať v prípade nákazy opičími kiahňami miernejší priebeh. Predchádzajúce očkovanie proti pravým kiahňam preto môže viesť k miernejšiemu priebehu opičích kiahní. Dôkaz predchádzajúceho očkovania proti ovčím kiahňam, tj. jazva, sa zvyčajne nachádza na hornej časti väčšinou ľavej ruky. V súčasnosti už nie sú pôvodné vakcíny proti ovčím kiahňam (prvej generácie) dostupné širokej verejnosti. 

 

Čo majú spoločné opičie, pravé a ovčie kiahne?

Opičie kiahne sú spôsobené vírusom z rovnakého rodu ako vírus spôsobujúci pravé kiahne (rod Orthopoxvirus). Ovčie kiahne, teda ochorenie typické u detí, je spôsobené vírusom z vírusov rodu Herpes, ktorý spôsobuje aj napr. pásový opar. Preto očkovanie proti ovčím kiahňam, alebo ich získanie, nechráni pred opičími kiahňami.

Zdroje

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2011/01/05­.pdf

https://www.who­.int/news-room/fact-sheets/detail/mon­keypox

https://archiv­.szu.cz/upload­s/Epidemiologi­e/MPX/Opici_nes­tovice_na_web_Han­ka_AES4_8_22.doc­x.pdf

https://archiv­.szu.cz/upload­s/Epidemiologi­e/Infekce_zaklad­ni_informace/Za­kladni_informa­ce_o_onemocne­ni_MPX.pdf

https://www.mzcr­.cz/wp-content/upload­s/2022/05/Aktu­alni-informace-Spolecnosti-infekcniho-lekarstvi-k-opicim-nestovicim.pdf

https://ct24.ces­katelevize.cz/cla­nek/veda/opici-nestovice-se-siri-v-evrope-i-americe-chrani-pred-nimi-vakcina-proti-klasickym-20528

https://openac­cess.sgul.ac.uk/id/e­print/114430/1/Ul­trasound%20in%20Ob­stet%20Gyne%20-%202022%20-%20Khalil%20-%20Monkeypox%20an­d%20pregnancy%20what%20­do%20obstetri­cians%20need%20to%20kn­ow.pdf

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/in­fectious-diseases/expert-answers/monkeypox-faq/faq-20533608

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.