Nechtík lekársky: účinky a využitie

Nechtík lekársky, známy tiež ako Calendula officinalis, je rastlina obdarená mimoriadnymi vlastnosťami. Jej výrazné oranžové a žlté kvety prinášajú radosť do záhrad a skrývajú v sebe silu. V čom presne vášmu telu pomôže a ako ho využiť v domácich podmienkach?

Účinky na zdravie

Nechtík lekársky je cenený pre svoje rozmanité účinky, ktoré sú využívané v rôznych oblastiach. Jednou z kľúčových vlastností tejto byliny je jej potenciálna podpora hojenia rán. Vďaka antiseptickým a protizápalovým vlastnostiam je nechtík výborným pomocníkom na zle sa hojace a hnisavé rany, vredy predkolenia a iné kožné ochorenia. Ďalšou významnou výhodou je jeho pozitívny vplyv na tráviaci systém, najmä pri problémoch so žlčníkom. Nechtík je tiež využívaný pre svoje účinky na ženské gynekologické problémy, vrátane menštruačných ťažkostí a podporu hojenia pooperačných jaziev.

 

Využitie nechtíka lekárskeho

 

  • Protizápalové a antibakteriálne vlastnosti: Užíva sa na podporu hojenia kožných problémov, ako sú ekzémy, popáleniny a zapareniny.
  • Gynekologické a tráviace problémy: Efektívny v podpore zmiernenia bolesti a hojenia.
  • Postoperatívna starostlivosť: Prispieva k hojeniu a zmierneniu bolesti po operáciách.
  • Kŕčové žily: Užíva sa na podporu zmiernenia príznakov a podporu hojenia.

 

Využitie v kuchyni

Okrem účinkov sa nechtík lekársky používa aj v kuchyni. Jeho kvety sú známe ako dostupnejšia náhrada šafranu, ktorá pridáva jedlu nielen krásnu farbu, ale aj jemnú chuť. Kvety sa môžu pridávať do šalátov, polievok a rôznych nátierok na zvýšenie nutričnej hodnoty a estetického vzhľadu pokrmov.

 

Domáce prípravky

Nechtík lekársky možno využiť aj na výrobu domácich prípravkov. Medzi populárne recepty patrí nechtíková masť na liečbu popálenín a zaparenín a nechtíková tinktúra pre podporu trávenia a upokojenia žalúdka. Tieto prípravky sú cenené pre svoju jednoduchosť a efektivitu.

Pilulka odborník PharmDr. Pavel Horký, Ph.D. hovorí:

Nechtík lekársky je aromatická bylina, kvitnúca od jari do jesene na slnečných miestach. Nechtíkový kvet, prípadne nechtíková čajová zmes sa najčastejšie používajú zvonka vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam, vo forme nálevov na výplachy úst a na kloktanie, pri zápaloch ústnej dutiny a hltana. K obkladom, dokonca aj ku kúpeľom pri ľahkých zápaloch a drobných poraneniach kože. 


Lokálne sa používajú aj ďalšie prípravky obsahujúce nechtíkový kvet. Najznámejšia je nechtíková masť. Vykazuje protizápalové a hojivé účinky, a preto je jej použitie pomerne pestré. Používa sa pri dermatitídach rôzneho pôvodu a pri menších poraneniach kože. Rovnako pomáha pri hojení jaziev, popáleninách, omrzlinách, zapareninách. Napomáha pri liečbe vredov predkolenia, ďalej potom na rôzne formy ekzému a pri liečbe akné. 


Niektoré nechtíkové masti majú masťový základ bravčovú masť, používajú sa ale aj iné masťové základy. Iné formy nechtíka, dostupné spravidla v lekárňach, sú napr. olej, umývacie mlieko, maslo a dokonca je nechtík aj ako súčasť niektorých prípravkov na vnútorné použitie.“ 

 

Kontraindikácie

Hoci je nechtík lekársky všeobecne považovaný za bezpečnú bylinu, existujú určité situácie, kedy by malo byť jeho použitie obmedzené. Vnútorné použitie nechtíka sa neodporúča počas tehotenstva a dojčenia. Okrem toho by ľudia s alergiou na rastliny z čeľade hviezdicovitých mali byť opatrní, pretože môžu vykazovať alergické reakcie.

 

Záver

Nechtík lekársky je rastlina s bohatou históriou využitia a mnohostrannými prospešnými účinkami na ľudské zdravie. Od podpory hojenia rán po využitie v kuchyni, nechtík predstavuje cenný prírodný prostriedok. Hoci je väčšinou bezpečný a dobre znášaný, je dôležité vziať do úvahy možné kontraindikácie a alergické reakcie

Zdroje

https://www.re­searchgate.net/pro­file/Vrish-Ashwlayan/publi­cation/324744282­_Therapeutic_Po­tential_of_Ca­lendula_offici­nalis/links/5ad­fe8fc458515c60f63cfa8/Th­erapeutic-Potential-of-Calendula-officinalis.pdf

https://online­library.wiley­.com/doi/full/10­.1111/wrr.12737

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S0378874116322863

KAŠPAROVÁ, PharmDr Marie, et al. Měsíček lékařský–významné lokální antiflogistikum­. Dermatologie pro praxi, 2009, 2.5: 241–242.

Autor článku

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Po dokončení magisterského a následne doktorandského študijného programu na Farmaceutickej fakulte Univerzity Karlovej som pokračoval ďalej ako odborný asistent na Katedre sociálnej a klinickej farmácie. Tu som sa venoval výučbe študentov, publikovaniu odborných článkov a organizovaniu vedeckých konferencií. V súčasnosti pracujem vo verejnej lekárni, kde ma teší najmä dostatočný priestor na komunikáciu s pacientmi. Mimo pracovného času trávim voľný čas s rodinou, športom a maľovaním. Rád využijem svoje znalosti aj na zodpovedanie vašich otázok.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.