Mumio (shilajit): čo by ste mali vedieť

Mumio, známe tiež ako shijalit alebo napríklad aj horská živica. Táto smolnatá substancia sa získava z horských skál a je cenená pre svoje možné účinky na zdravie a vitalitu. Vďaka svojmu bohatému zloženiu minerálov a organických látok je mumio považované za jednu z najkomplexnejších prírodných látok, ktoré môžu prispievať k prevencii a k liečbe rôznych zdravotných problémov.

 

Čo je liek mumio?

Mumio je tmavá, lepkavá smolná substancia, ktorá sa prirodzene vyskytuje v skalných štrbinách vysokohorských oblastí Strednej Ázie, vrátane Himalájí, Tibetu a Altaja. Je bohaté na množstvo minerálov a organických zložiek, vrátane fulvovej kyseliny, humínových kyselín, aminokyselín, fenolických glykozidov a ďalších. Tieto zložky spolu pôsobia synergicky a prispievajú k jedinečným vlastnostiam múmia.

 

História a použitie

História mumia siaha do starovekej Indie a Tibetu, kde bolo používané ako liečivo a posilňujúci prostriedok. V ajurvéde bolo používané predovšetkým na zlepšenie fyzickej výkonnosti, vitality a ako prostriedok na podporu dlhovekosti. Mumio však bolo používané aj v tradičnej čínskej medicíne av niektorých ďalších ázijských kultúrach. Jeho aplikácie sa líšili od podpory trávenia až po liečbu zranení a zlepšenie reprodukčného zdravia.

 

Zloženie a vlastnosti

Mumio je zložitá zmes organických a anorganických zložiek. Obsahuje viac ako 80 rôznych minerálov, vrátane fulvovej a humínovej kyseliny, ktoré sú známe pre svoje detoxikačné a antioxidačné vlastnosti. Ďalej obsahuje aminokyseliny, fenolické glykozidy, peptidy a ďalšie biologicky aktívne zlúčeniny. Toto bohaté zloženie robí Mumio zaujímavou prírodnou látkou, ktorá podporuje celkové zdravie a pôsobí na mnoho telesných systémov.

 

Možné účinky

Nielen tradičná medicína, ale aj moderná lekárska veda pripisuje múmiu mnohé priaznivé účinky na zdravie, ktoré sú podporené množstvom štúdií. Je však potrebné poznamenať, že mnohé z týchto účinkov je potrebné overiť ďalšími výskumami.

 

  • Podpora kognitívnych funkcií: Mumio je známe pre svoje možné nootropné vlastnosti, ktoré prispievajú k normálnym kognitívnym funkciám (pamäť, koncentrácia).
  • Podpora imunitného systému: Vďaka svojim imunostimulačným vlastnostiam mumio prispieva k normálnej funkcii imunitného systému.
  • Priaznivé účinky na hormonálny systém: Pôsobia na hormonálnu rovnováhu, čo má pozitívny vplyv na reprodukčné zdravie a libido.
  • Priaznivé účinky na zápal: Mumio môže mať protizápalové vlastnosti.
  • Podpora tráviaceho systému: Prispieva k dobrému tráveniu.
  • Boj proti únave: Ako adaptogén môže mumio pomôcť zvýšiť odolnosť organizmu a znížiť únavu.
  • Antioxidačné účinky: Bohaté na antioxidačné zlúčeniny, mumio prispieva k ochrane tela pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.

Pilulka odborník PharmDr. Pavel Horký, Ph.D. hovorí:

„Mumio je prírodná látka, ktorá vzniká v horských oblastiach. Samotné slovo mumio v preklade znamená „chrániace telo pred chorobami” alebo tiež „zachovávajúce telo”. Obsahuje veľké množstvo látok (minerálne látky-draslík, fosfor, horčík, síru, stroncium a zinok a organické látky-steroidy, humátové kyseliny a aminokyseliny). 


Prípravky na báze tejto látky môžu zvyšovať funkcie imunitného systému a prispievajú k udržaniu správnej krvnej hladiny cholesterolu. Mumio je možné nájsť v mnohých doplnkoch stravy, bežne dostupných v lekárňach. Niekedy sa vyskytuje skôr pod názvom Shilajit, Horská živica alebo Slzy skál. Rovnako je ponúkaný v pestrom množstve liekových foriem, napr. tablety a kapsule na vnútorné použitie, prípadne krémy a gély pre lokálnu potrebu.“

Výskumy a štúdie

Výskumy a štúdie sú iba prvopočiatkom komplexného prehodnotenia Mumia, v súčasnosti sa nejedná o prakticky využiteľné možnosti v schválenej liečbe pacientov. V posledných rokoch bolo Mumio predmetom niekoľkých vedeckých štúdií, ktoré sa snažili objasniť jeho potenciálne účinky a mechanizmy pôsobenia.

 

Okrem toho boli vykonané výskumy skúmajúce účinky múmia na imunitný systém a hormonálnu rovnováhu. Zistilo sa, že mumio ovplyvňuje rad telesných systémov vďaka svojej schopnosti udržiavať tieto systémy v rovnováhe. Experimenty tiež ukazujú, že Mumio môže prispievať k normálnej hladine glukózy v krvi a lipidových profilov u diabetických pacientov.

 

Ako sa používa

Mumio sa tradične používa v rôznych formách, vrátane prášku, tabliet, pasty alebo smolnej hmoty. Najčastejšie sa konzumuje rozpustené vo vode alebo zmiešané s inými potravinami či nápojmi. Dávkovanie mumia sa môže líšiť v závislosti od formy a zamýšľaného účelu použitia.

 

V ajurvéde sa mumio často kombinuje s ďalšími bylinami na zosilnenie jeho účinkov. Je dôležité poradiť sa so zdravotníckym odborníkom pred začiatkom akejkoľvek terapie s múmiom, najmä v prípade tehotenstva, dojčenia alebo pri súčasnom užívaní iných liekov.

 

Záver

Mumio je fascinujúca prírodná látka s bohatou históriou a širokým spektrom potenciálnych zdravotných prínosov. Vzhľadom na jeho zloženie plného minerálov, aminokyselín a organických látok ponúka Mumio jedinečné možnosti pre podporu zdravia a psychickej pohody. Aj keď moderné výskumy ešte len začínajú odhaľovať celý rozsah jeho možných účinkov, tradičné použitie Mumia v rôznych kultúrach poskytuje cenné svedectvo o jeho účinnosti. Avšak ako pri všetkých prírodných doplnkoch, aj tu je dôležité používať Mumio zodpovedne av súlade s odbornými radami.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.na­ture.com/arti­cles/s41598–021–01996–8

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC3139­983/

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/ab­s/pii/B978012805­4130000120

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC8604­984/

https://www.ve­rywellhealth.com/the-benefits-of-shilajit-89514

https://www.he­althline.com/he­alth/shilajit

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC3296­184/

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/320318

https://www.he­alth.com/shila­jit-benefits-8349131

WINDMANN, W. Mumio – Tradiční přírodní léčivo. Olomouc: Fontána, 2006. ISBN 80–7336–302-X.

SHARMA, P., JHA, J., SHRINIVAS, V., DWIVEDI, L.K., SURESH, P., & SINHA, M. (2003). Shilajit: evaluation of its effects on blood chemistry of normal human subjects. Ancient science of life. 23(2), 114–119.

Autor článku

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Po dokončení magisterského a následne doktorandského študijného programu na Farmaceutickej fakulte Univerzity Karlovej som pokračoval ďalej ako odborný asistent na Katedre sociálnej a klinickej farmácie. Tu som sa venoval výučbe študentov, publikovaniu odborných článkov a organizovaniu vedeckých konferencií. V súčasnosti pracujem vo verejnej lekárni, kde ma teší najmä dostatočný priestor na komunikáciu s pacientmi. Mimo pracovného času trávim voľný čas s rodinou, športom a maľovaním. Rád využijem svoje znalosti aj na zodpovedanie vašich otázok.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.