Kandidóza: Komplexný sprievodca

Kandidóza je kvasinková infekcia spôsobená nadmerným množením mikroorganizmov rodu Candida, najčastejšie Candida albicans. Táto infekcia môže postihovať sliznice, kožu a vnútorné orgány. Vyskytuje sa najmä u ľudí s dočasne alebo dlhodobo oslabenou imunitou. Odhaduje sa, že až 75 % žien sa aspoň raz za život stretne s vaginálnou kandidózou.

 

Obsah

  1. Ako vzniká kandidóza?
  2. Rizikové faktory
  3. Prejavy kandidózy
  4. Úprava výživy pri kandidóze
  5. Prevencia kandidózy
  6. Liečba kandidózy
  7. Možné komplikácie
  8. Záver

 

 

 

Ako vzniká kandidóza?

Oslabená imunita je jedným z hlavných faktorov, ktoré vedú k vzniku tejto infekcie. Ďalšími faktormi sú nadmerné potenie, vlhkosť z častého umývania, nedostatočná hygiena alebo užívanie niektorých liekov, najmä antibiotík. Riziko vzniku kandidózy môže zvyšovať aj genetická predispozícia.

Rizikové faktory

Kandidózu môžu vyvolať rôzne rizikové faktory. Patrí medzi ne dermatitída (seboroická, atopická, kontaktná atď.), psoriáza, znížený počet bielych krviniek (neutropénia), bakteriálne infekcie, obezita, tehotenstvo, cukrovka, chirurgické zákroky, intravenózne podávanie drog alebo liekov, dlhodobé zavádzanie intravenózneho katétra, Cushingova choroba a iné.

 

Prejavy kandidózy

Kandidóza sa prejavuje rôznymi spôsobmi v závislosti od postihnutej časti tela. Medzi bežné prejavy patria:

  • infekcie ústnej dutiny s bielymi nánosmi na slizniciach
  • chronický zápal ústnych kútikov
  • dermatitída so svrbením a šupinatením kože
  • zápal vulvy a vagíny so svrbením a vaginálnym výtokom
  • kandidóza tráviaceho systémuhnačkou
  • svrbenie konečníkatráviacimi ťažkosťami
  • kandidóza močových ciest s pálením, svrbením a bolestivým močením

 

Úprava výživy pri kandidóze

Výživa zohráva kľúčovú úlohu pri podpore liečby kandidózy. Cieľom je posilniť imunitný systém, potlačiť zápalové procesy v tele a znížiť množenie kvasiniek. Odporúča sa obmedziť príjem nasýtených tukov živočíšneho pôvodu, cukru, medu, sladkostí a výrobkov z bielej múky. Na druhej strane sa odporúča zaradiť do stravy obilniny, celozrnné výrobky, zeleninu, cesnak, cibuľu, orechy, ryby a niektoré výživové doplnky, ako je čaj lapacho, mleté ľanové semienko, probiotiká, biotín, selén a vitamín C.

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová hovorí:

„V liečbe sa používajú nové účinné antimykotiká, ale stretávame sa aj s rezistenciou kvasiniek na lieky. Príčinou je často nesprávne dávkovanie antimykotík a nedodržiavanie dôsledných liečebných postupov. Citlivosť kvasiniek na antimykotiká by mala byť optimálne stanoviť pred začatím liečby.“

Prevencia kandidózy

Prevencia kandidózy zahŕňa udržiavanie silného imunitného systému a vyhýbanie sa faktorom, ktoré môžu podporovať rast kvasiniek. Odporúča sa pravidelná a správna hygiena, vyhýbanie sa nadmernej vlhkosti a potu, obmedzenie príjmu cukrov a jednoduchých sacharidov, ktoré podporujú rast kvasiniek, a pravidelné kontroly u lekára, najmä ak máte chronické ochorenia alebo ste vystavení rizikovým faktorom.

 

Liečba kandidózy

Liečba kandidózy závisí od typu a závažnosti infekcie. Lokálne infekcie, ako napríklad kandidóza v ústnej dutine alebo vaginálna kandidóza, sa môžu liečiť len lokálnymi antimykotikami. Závažnejšie infekcie, ktoré postihujú vnútorné orgány, si môžu vyžadovať systémovú liečbu antimykotikami. Vždy je dôležité poradiť sa s lekárom o najlepšom spôsobe liečby.

Možné komplikácie

Neliečená alebo zle liečená kandidóza môže viesť k rôznym komplikáciám. Okrem nepríjemných príznakov, ako je svrbenie, pálenie a bolesť, môže kandidóza spôsobiť dlhodobé zdravotné problémy, ak sa rozšíri do krvného obehu alebo postihne vnútorné orgány. V týchto prípadoch je často potrebná intenzívna liečba a hospitalizácia.

 

Záver

Kandidóza je bežná infekcia, ktorá postihuje rôzne časti tela. Hoci sa často spája len s menšími nepríjemnosťami, ak sa nelieči správne, môže mať vážne následky. Prevencia, včasná diagnostika a správna liečba sú kľúčom k zvládnutiu tejto infekcie a predchádzaniu komplikáciám.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK560624/

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/23198-candidiasis

https://www.web­md.com/skin-problems-and-treatments/what-is-candidiasis-yeast-infection

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/151172

https://www.msdma­nuals.com/pro­fessional/infec­tious-diseases/fungi/can­didiasis

https://www.der­matologiepropra­xi.cz/pdfs/der­/2013/04/05.pdf

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.